Sigara insan vücuduna olduğu kadar doğaya da zarar veriyor

Sigara insan vücuduna olduğu kadar doğaya da zarar veriyorSİVAS Dr. Öğretim Üyesi Sanem Nemmezi Karaca, insan sağlığına ciddi zararlar veren sigaranın, doğaya ve ekosisteme de zarar verdiğini söyledi.

Sigara insan vücuduna olduğu kadar doğaya da zarar veriyor

SİVAS Dr. Öğretim Üyesi Sanem Nemmezi Karaca, insan sağlığına ciddi zararlar veren sigaranın, doğaya ve ekosisteme de zarar verdiğini söyledi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Sanem Nemmezi Karaca Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Dr. Öğretim Üyesi Sanem Nemmezi Karaca, sigara izmaritlerinin doğaya zarar verdiğini belirterek, "Sigara izmaritleri, Dünya çapında en yaygın atılan atıktır. Dünyada sahillerde ve su kenarlarında en sık toplanan çöp sigara izmaritleridir. Sigara izmaritlerinde nikotin, krom, arsenik, kurşun ve etil fenol dahil olmak üzere pek çok tehlikeli kimyasal maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler, izmaritlerden sulara ve toprağa sızarak doğaya zarar vermeye devam etmektedir. Söndürülmemiş sigara izmaritleri, orman yangınları başta olmak üzere pek çok yangın ve buna bağlı can kayıplarının önemli bir sebebi olmaya devam etmektedir. Ayrıca çoğunluğu plastik olan milyonlarca ton tütün ambalaj atığı da çevreye ve ekosisteme zarar vermektedir" dedi.

Sigarayı bırakmak istemek netleştirilmeli

Dr. Öğretim Üyesi Nemmezi Karaca "Vatandaşlarımızın sigarayı neden bırakmak istediklerini netleştirmeleri gerekir. Daha sağlıklı mı olmak istiyorlar, tasarruf mu yapacaklar, ailelerini mi koruyacaklar? Özellikle Pandemi nedeniyle evlerde kapalı kaldığımız bu dönemde sevdiklerini sigara dumanına pasif maruziyetin zararlı etkilerinden mi korumak istiyorlar? Bırakma nedenlerini bulduklarında bu nedenleri her gün kendilerine hatırlatsınlar. Belki yataklarının karşına bir not asabilirler. Bu uygulama tamamen bırakma konusunda kişilere ilham verebilir" şeklinde konuştu.

Motivasyon önemli

Dr. Öğr. Üyesi Sanem Nemmezi Karaca, sigarayı bırakma döneminde motivasyonun önemli olduğunu söyleyerek, "Birçok arayış içine girmiş, gerekli bilgileri edinmiş ve bunun gereklerini yerine getirmeye çalışmakta olan insanlar, karar verenler denerler ve bazen tek başlarına bazen profesyonel bir destek alarak sigarasız bir döneme geçerler. Motivasyon bu dönemde çok önemli. Artık sigara içmeyen ve tedavi süreci tamamlanmış bireylerin olduğu evredir. Sigarayı bırakmış kişiler için her an tekrar sigara içmeye başlama riski vardır. Bu nedenle sigarayı bırakmış olan kişiler özellikle ilk günler ve ilk haftalarda desteklenmeli, sigarasız geçen her günün kendilerini güvende hissetmeleri bakımından önemli olduğu vurgulanmalıdır" diye konuştu.

11.02.2022 - 59767Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]