Soba Zehirlenmelerine Dikkat!

Kış aylarının gelmesiyle birlikte ısınmak için soba kullanılan evlerde yanlış kullanım, ihmal ve hatalı baca bağlantılarından çok sayıda insan zehirleniyor veya hayatını kaybediyor.

Soba Zehirlenmelerine Dikkat!

Hisar İntercontinental Hastanesi Hiperbarik Oksijen Tedavisi Bölümü Uzm. Dr. Fulya Erişkon, havaların soğuduğu ve sobaların yanmaya başladığı bu günlerde karbon monoksit zehirlenmelerine karşı daha dikkatli olunması konusunda vatandaşları uyarıyor.


Karbon monoksit renksiz, kokusuz, tatsız bir gazdır. Bu yüzden ortam havasında hissedilmesi ve saptanması zordur. Solunum yoluyla alınması suretiyle zehirlenmelere sebep olur. Karbon monoksit yakıt olarak kullanılan ve yapılarında karbon bulunan odun, odun kömürü, taş kömür, LPG veya doğal gaz gibi madenlerin yetersiz yanmaları sonucu oluşur. İyi yanmayan sobalar, gaz ile çalışan şofben ve sobalar, egzost gazları ve yangınlarda oluşan duman karbon monoksit zehirlenmesi nedenlerindendir.

 

Karbon monoksit zehirlenmesinin belirti ve bulguları geneldir. Hafif baş ağrısından koma ve ölüme kadar varan durumlar oluşabilir. Zehirlenmenin ağırlığı solunan havadaki karbon monoksit miktarına ve şikâyet süresine göre değişir. Karbon monoksit zehirlenmesinin erken dönem belirtileri: • Baş ağrısı, 

 • Bulantı, kusma,

 • Baş dönmesi,

 • Denge kusuru,

 • Görmede bulanma,

 • Çarpıntı,

 • Nefes darlığı,

 • Bilinç kaybı,

 • Nöbet,

 • Şok,

 • Solunum yetmezliği ve komadır.


Ağır zehirlenmelerde belirgin tansiyon düşüklüğü ve ölüme neden olabilen bulgular vardır. Erken dönem komplikasyon olan akciğer ödemi tabloyu daha da ağırlaştırır ve tedaviye yanıtı da geciktirir. Nöropsikiyatrik komplikasyonlar zehirlenmeyi izleyen ilk birkaç hafta içinde ortaya çıkar; sinirlilik, yoğunlaşma bozukluğu, muhakeme yetisinin bozulması en sık rastlananlardır. Bazı hastalarda görünürdeki iyileşmeyi izleyen 1-3 hafta gibi bir zaman sonra geç nörolojik sendrom dediğimiz; denge, yürüme konuşma kusurları, kişilik değişiklikleri gibi nörolojik bulgular oluşabilir. Karbon monoksitin en ağır etkileri kalp ve beyin üzerinedir.


İlk yapılması gereken şey hastanın zehirli ortamdan hemen uzaklaştırılması ve %100 Oksijen  verilerek hastaneye kaldırılması gerekir. Hastanede hastanın durumu değerlendirilerek temel yaşam desteği sağlanır. Mümkün olan en kısa zamanda Hiperbarik Oksijen tedavisine alınması hayat kurtarıcı, sakatlık riskini azaltıcı ve hastanın yoğun bakımda kalma süresini azaltıcı etkiye sahiptir.


Hiperbarik Oksijen Tedavisi basınç odası içerisinde normal atmosferik basınçtan daha yüksek basınçlarda saf oksijen solutularak uygulanır. Yüksek basınç altında solunan saf oksijen kanda erimiş oksijen miktarını arttırarak doku oksijenasyonunu normal değerinin 20 katına kadar çıkarır. Karbon monoksit zehirlenmelerinde ilk 12-24 saat içerisinde hastayı tedaviye alabilmek çok önemlidir.


 

8.12.2010 - 3321İlgili Diğer Yazılar
Karbonmonoksit zehirlenmelerine dikkat
Karbonmonoksit zehirlenmelerine dikkat
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]