Sperm Yokluğu Artık Sorun Değil!

Her geçen gün daha fazla erkek kendisinde sorun olabileceğini düşünerek doktora başvuruyor. Ancak hiç spermi olmayan erkekler bile gelişen tıp sayesinde baba olabiliyor.

Sperm Yokluğu Artık Sorun Değil!

Kısırlık tedavisi için başvuran çiftlerde sorun kadın ve erkek arasında eşit bir şekilde dağılıyor. Çiftlerin yüzde 20’sinde sorun hem kadın, hem de erkekte birlikte bulunuyor.


Aşırı kilo, sigara, kullanılan bazı ilaçlar, hava kirliliği, sağlıksız beslenme ve çevresel faktörler sperm kalitesini olumsuz etkiliyor. Özellikle endüstrileşmiş ülkelerde yaşayan erkeklerde son 30 yılda sperm kalitesinde bozulma gözleniyor.


Erkek kısırlığında en sık görülen problem sperm sayısında, hareketliliğinde azalma ve yapısal bozukluklardır. Bir erkeğin sperm analizinde 1 mililitrede 20 milyon ve üzerinde sperm hücresi bulunmalı. Eğer kadında herhangi bir problem yoksa daha düşük sayılarla da gebelik elde edilebilir. Fakat erkekte ileri sperm bozuklukları bulunması halinde çiftler sadece tüp bebek tedavileri ile çocuk sahibi olabilir.


Eğer erkekte semen örneğinde hiç sperm bulunmazsa testis biyopsisi ile testisten sperm bulunabilir. Tek sperm bile bulunması erkeklere baba olma şansını tanıyabilir.


Ereklerde genetik sorunlar da kısırlığa sebep olabilir. Başlıca iki grup genetik problem var. Birincisi kromozomlardaki sayısal veya yapısal bozukluklar, diğeri ise sadece sperm üretimiyle ilgili genlerden kaynaklanan bozukluklar.


Bu sorunlar doğal yollarla hamileliği engelleyebilir, düşüklere, ölü doğumlara yol açabilir ya da doğacak çocuklarda bazı genetik problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu tarz genetik problemler kromozom analizi, Y kromozomunda mutasyon testi, spermde FISH adı verilen özel testlerle belirlenebilir. Genetik problem saptanırsa tüp bebek ve preimplantasyon genetik tanı (PGT) yöntemiyle sağlıklı gebelikler elde edilebilir, genetik problemin bir sonraki nesle geçmesi önlenebilir.


Şişmanlık ve kötü beslenen erkeklerde sperm üretimi azalıyor. E, A ve C vitaminleri, karnitin, arginin ve selenyumun gibi vitamin ve mineraller sperm üretiminde önemli rol oynuyor. Bunların besinlerle yeterince alınmaması halinde sperm hücrelerinin genetik materyalinde (DNA) hasarlar meydana geliyor. Yine önemli bir vitamin olan folik asit de sperm üretimini olumlu etkiliyor.


Aşırı alkol sperm sayı ve kalitesini bozuyor. Alkol aynı zamanda sigaranın olumsuz etkilerini de artırıyor. Sigara ise erkeğin üreme sisteminde pek çok negatif etki yapıyor. Spermlerin genetik yapısını bozuyor, sayısı ve kalitesine zarar veriyor.


Dr. Erdal Budak

14.12.2010 - 3623Sperm Yokluğu Artık Sorun Değil! Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Abdul Cabbar Gökyer dedi ki;
28.12.2010

Faysal Çakır dedi ki;
17.12.2010

İlgili Diğer Yazılar
Uzmanlar uyardı: "Temas etmek ilişkileri kurtarıyor"
Uzmanlar uyardı: "Temas etmek ilişkileri kurtarıyor"
Cinsel isteksizlik yaşı düştü!
Cinsel isteksizlik yaşı düştü!
"Andropoz döneminde aktif kalmak mümkün"
"Andropoz döneminde aktif kalmak mümkün"
"Sevgililer Günü için bu hataya düşmeyin"
"Sevgililer Günü için bu hataya düşmeyin"
Hayatı boyunca 10
Hayatı boyunca 10'dan fazla cinsel partneri olanların kansere yakalanma riski daha yüksek
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?
Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?

 

[Hata Bildir]