Susuz Kalan Su Bebek Can Hastanesi'nde Hayat Buldu

23 haftalık hamileyken suyu gelen Münevver Burgucu İzmir Özel Can Hastanesi kadın doğum uzmanı Op.Dr.Mustafa Cenk Güven'in tedavisi ile bekletildi.

Susuz Kalan Su Bebek Can Hastanesi'nde Hayat Buldu
Akciğerlerinin gelişmesi için anne karnında bekletilen Su Bebek, 24 haftalıkken 630 gram dünyaya geldi. Can Hastanesi yenidoğan yoğun bakımda Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr.Cem Çiçek tarafından tedavi edilen Su bebek 118 gün sonra ailesine kavuştu. İlk bebeklerini de erken doğum nedeniyle kaybeden anne Münevver Burgucu ve baba Mehmet Erhan Burgucu, Su'ya sağlıklı bir şekilde kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

İzmir'de yaşayan Mehmet Erhan Burgucu (41) ve Münevver Burgucu (34) çiftinin kızları Su, erken doğumla 24 hafta 6 günlükken dünyaya geldi. İlk bebeklerini de erken doğum nedeniyle 21 haftalık doğduğu için henüz 1 günlükken kaybeden Burgucu çifti, kızlarının zorlu başlayan hayat hikayesine sabırla ve inançla tanıklık etti. Onu kucağına aldığı için hem mutlu hem de gururlu olduğunu anlatan anne Münevver Burgucu "Kızımın hayat hikayesi zor başladı. 630 gram dünyaya geldi ama ondan öncesinde gebelik döneminde de çok sıkıntılar yaşadım. 23'üncü hafta suyum gelmişti ve 2 hafta süresince bebeğim içeride susuz bir şekilde beklemek zorunda kaldı. 24'üncü haftada ciğer geliştirici beklendi. Bebeğin her an gelme ihtimali vardı. İlk bebeğimi 480 gramlık doğunca kaybetmiştik. Su 630 gram olmuştu ve benim enfeksiyon kapma riskim ortaya çıkınca doğum kararı aldık " dedi.

Su'nun tam 118 gün yenidoğan yoğun bakım ünitesinde kaldığını belirten Burgucu, 2 kilo 320 gram olarak hastaneden taburcu edildiğini anlattı. Kızlarının şimdi yeni doğan normal bir bebek gibi olduğunu dile getiren Burgucu şunları söyledi:

"Bize ilk gün bebeğin yüzde 10 yaşama ihtimali olduğu söylenince yüzde 1 bile olsa denemeye değer dedik. İnsanın evladı için yapamayacağı birşey yok. 1 günlük de olsa 10 yaşında da olsa bu değişmez. Anne karnından beri mücadele ettiği için kuvözde de kalsa başaracağını düşündük. Çok değişik hastalıklar geçirdi. Kalp hastalığı ve akciğerlerinde kanama oldu. Ama hepsini atlattı. Operasyona bile gerek kalmadı. Onu sağlıkla kucağımıza aldık. "

'EL ELE TUTUŞUP KUCAĞIMIZA ALACAĞIMIZI DÜŞÜNDÜK'

Mimar baba Mehmet Erhan Burgucu da güçlü bir kızları olduğunu belirterek başından beri hiç inançlarını kaybetmediklerini vurguladı. Burgucu, "İlk gün camın arkasından baktığımızda bile el ele tutuşup kucağımıza alacağımızı düşündük. Can Hastanesi Doktorlarına canımızı emanet ettik. Çok mutluyuz. Burada bekleyen ailelere de umut olduk. Onlara ağlamayın dedik, çünkü bebekler bunu hissediyor " dedi.

'KIZLARININ YAŞAYACAĞINA İNANIYORLARDI'

Su bebeğin ilk andan beri yaşamak için uğraştığını ifade edenİzmir Özel Can Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Cem Çiçek ise şöyle konuştu:

"Burgucu çiftini ilk doğum hikayeleri nedeniyle önceden tanıyorduk. Annenin erken doğum riski yine vardı. Tedaviler uygulandı ve bu defa bebeğin 24 hafta 6 güne kadar anne karnında kalması sağlandı. Çünkü anne karnında kaldığı bir gün dışarıdaki bir haftaya bedel. Su bebek 630 gram, sezaryenle doğdu. Ben girdim doğumuna da...Bebeğimiz ilk andan itibaren yaşamak için çok uğraştı. İlk bir saatin ardından aileye bilgi vermek için yanlarına çok korkarak gittim. Çünkü ikinci bebeklerini kaybetme riskleri vardı. Ama onlar bana çok olumlu bir enerji ile döndüler, kızlarının yaşayacağına inanıyorlardı. Yaklaşık 80 gün makineye bağlı kaldı. 118 günlük uzun bir tedaviydi. Şu an taburcu oldu. Akciğerinde, beyninde, kalbinde hiçbir sıkıntısı yok. İnşallah normal bir çocuktan hiçbir farkı kalmayacak. "

5.4.2019 1 - 38906

İlgili Diğer Yazılar
Muş
Muş'ta yeni doğan bebeğe omurilik ameliyatı
Yüksek sıcaklık, gebelerde erken doğum riskini tetikliyor
Yüksek sıcaklık, gebelerde erken doğum riskini tetikliyor
Berbat Kaşıntı Yapan 6 Neden!
Berbat Kaşıntı Yapan 6 Neden!
Hamilelikte Magnezyum Eksikliğine Dikkat!
Hamilelikte Magnezyum Eksikliğine Dikkat!
Çikolata Kisti, Kadınların Hamile Kalmasını Engelliyor
Çikolata Kisti, Kadınların Hamile Kalmasını Engelliyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]