Televizyonda Tecavüzün Sıradanlaştırılmasına İzin Vermeyin!

''Fatmagül'ün Suçu Ne?" adlı dizinin yayına girmesi ile bir insanlık suçu olan tecavüzün giderek bir magazin malzemesi haline geldiği ve bunun her geçen gün arttığını görmekteyiz.

Televizyonda Tecavüzün Sıradanlaştırılmasına İzin Vermeyin!

Son olarak bir ulusal kanalda Ali Poyrazoğlu’nun sunduğu “Gölgede Muhabbetler” programında tecavüz sahnesi futbol maçı gibi ele alınmış ve komedi unsuru haline getirilmiştir. Bu durum insan hakları, insanın bedensel/ruhsal sağlığı ve toplumun geleceği açısından son derece tehlikeli bir gidiştir. Cinsel şiddet karşısındaki duyarsızlığın ve yok saymanın geldiği boyut ise endişe verici ve öfke yaratıcıdır.


Son dönemlerde ülkemizde şiddet içeren suçlarda artış gözlenmektedir. Şiddet kişinin yaşamını, ruhsal ve bedensel sağlığını tehdit eder. Tecavüz ağır bir ruhsal ve bedensel travmadır. Kadın, erkek, çocuk ya da erişkin herkes için bedensel ve ruhsal acı demektir. Hiç kimse böyle bir acıyı ne hak eder ne de ister. Tecavüzün ve onu alkışlamanın hiçbir haklı gerekçesi yoktur.


Toplumda özelliklede kadınların maruz kaldığı cinsel şiddetin sıradan bir olaymış gibi sunulması, mizah malzemesi yapılması görmezden gelinmesi ve pornografik uyarıcı eylem gibi kullanılması doğrudan ya da dolaylı olarak cinsel şiddet suçunun yaygınlaşmasına ve onay görmesine neden olmaktadır.


Şiddetin fiziksel, cinsel, duygusal, sosyal ve ekonomik her yönü ile yoğunluğu artarken medya kurumlarına büyük sorumluluk düşmektedir. Uygun olmayan içerikteki programlar şiddetin engellenmesinden çok yaygınlaşmasına ve olağanlaşmasına neden olacaktır. İzlenme kaygısı ile hazırlanmış bazı programlar kadına yönelik şiddeti özendirmekte, sıradanlaştırmakta, normalleştirmekte, toplumsal cinsiyet rollerini pekiştirmekte ve desteklemektedir.


Medya kurumlarının şiddetin ve toplumsal cinsiyet rollerinin son derece yoğun olduğu ve temsil edildiği programlara, reklâmlara, dizilere, filmlere, yarışmalara yer vermemeleri, bu konuda toplumsal sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekmektedir.


Sanılanın aksine ülkemizde cinsel şiddet oldukça yaygın ve gizlidir. Mağdurların yaşadıkları şiddeti gizlemeleri toplumun birçok kesiminin hala tecavüz mağdurlarını aşağılaması etiketlemesi, dışlaması ve mağdur olduğu olay nedeniyle suçlaması ile ilgilidir. Gerek kurumlar gerek toplum tecavüz mağdurunu korumalı desteklemeli ve suçun önlenmesi için gerekli tedbirleri ivedilikle almalıdır.


Çok ağırlıklı olarak kadınların maruz kaldığı cinsel şiddet ile eğlenmek yerine kadının bedeninin tek sahibinin kendisi olduğu kabulünden yola çıkarak; kadını ve bireyi şiddetten koruyan, önleyici ve koruyucu politikalar geliştirilmelidir.


Özellikle cinsel şiddet mağdurları için cinsiyete duyarlı ilk başvuru merkezleri ve sosyal destek kurumları oluşturulmalıdır. Kadın ve erkek eşitliği temelinde kadın hakları geliştirilmeli, bu bir devlet politikası olmalıdır.


Kadının sağlığı, yaşamı ve hakları güvence altına alınmalı, cinsel suçlar indirime uğramamalı, tahrik indirimi hafifletici neden gibi bahanelerle suç dolaylı olarak onaylanmamalıdır.

Buradan tüm kurumlara ve sorumlulara şiddete-tecavüze ortak olunmamasını, özellikle kadınların maruz kaldığı bu tür şiddet eylemlerinin övülmemesini ve teşvik edilmemesini söylüyoruz. Bu ve benzer programlarla ilgili meslek örgütlerinin ve yasal mercilerin harekete geçmesinin gerekliliğini hatırlatıyoruz.

 Dr. Nesrin YETKİN

Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği Genel Başkanı

 

Dr. Şahika YÜKSEL

Türkiye Psikiyatri Derneği Kadın Ruh Sağlığı Bilimsel Çalışma Birimi Koordinatörü

 

Dr. Ejder Akgün YILDIRIM            Türkiye Psikiyatri Derneği Cinsellik ve Cinsel Sorunlar Bilimsel Çalışma Birimi Koordinatörü      

 

Dr. Doğan ŞAHİN

Türkiye Psikiyatri Derneği İnsan Hakları ve Etik Bilimsel Çalışma Birimi Koordinatörü

28.10.2010 - 2809Konuyla İlgili Sorular

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?
Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?

 

[Hata Bildir]