''Total Yapay Kalp'' Yöntemiyle 21 Kişi Yeni Kalbine Kavuştu!

On yıldır kalp yetmezliği tedavisi gören hastaya, Florence Nigthingale Hastanesinde, "total yapay kalp" nakli yapıldı.

''Total Yapay Kalp'' Yöntemiyle 21 Kişi Yeni Kalbine Kavuştu!

On yıldır kalp yetmezliği tedavisi gören hastaya, Florence Nigthingale Hastanesinde, "total yapay kalp " nakli yapıldı. Önümüzdeki hafta taburcu edilmesi planlanan hasta, şu anda dünyada total yapay kalbiyle evinde hayatını devam ettirebilen 21. kişi olacak. Şişli Florence Nightingale Hastanesinde 21 Mart'ta gerçekleştirilen uygulamaya ilişkin doktor, hasta ve yakınlarının katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi.

Total yapay kalp naklini operatör doktor Erman Pektok ile gerçekleştiren Florance Nightingale Hastaneleri Kalp Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Süha Küçükaksu, yaptığı açıklamada, 45 yaşındaki, 110 kilogram ağırlığındaki Ömer Bayrak'ın 10 yıldır kalp yetersizliği tedavisi gördüğünü ve 2 yıl önce de kendisine kalp pili takıldığını söyledi. Daha önce aynı hastalıktan ablasını kaybeden Bayrak'ın son bir yılda 11 kez hastaneye yatarak tedavi gördüğünü ve "acil kalp nakli " listesine alındığını anlatan Prof. Dr. Küçükaksu, ancak hastanın 110 kilogram ağırlığında ve A Rh negatif kan grubunda olması nedeniyle uygun kalbin bulunamadığını ve bu nedenle hastanın hayatını devam ettirebilmesi için yapay kalp cihazı takılmasına karar verildiğini ifade etti.

Hastanın özelliklerinin kendilerini uç bir cihaza yönelttiğini ve "total yapay kalp cihazı " takma kararı alındığını belirten Prof. Dr. Küçükaksu, hastaya Amerika ve Almanya'dan gelen teknik uzmanların da yardımıyla 15 kişilik ekiple 8 saat süren başarılı bir operasyondan sonra "total yapay kalp " takıldığını kaydetti. Şu anda hastanın durumunun gayet iyi ve stabil olduğunu, yapay kalp parametrelerinin olağan seyrettiğini kaydeden Küçükaksu, Bayrak'ın bir hafta yoğun bakımda tutulduktan sonra servise alındığını ve gelecek hafta taburcu edileceğini söyledi.

Dünyada 1982 yılından bu yana uygulanan yöntemle bugüne kadar 924 hastaya bu naklin yapıldığını ve Bayrak'ın 925. hasta olduğunu belirten Küçükaksu, "Türkiye'de yapay kalp uygulamasının ilk başarılı örneği olan Ömer Bayrak, şu anda dünyada total yapay kalbiyle evinde hayatını devam ettirebilen 21. kişi olacak " dedi. Taburcu olduktan sonra uygun kalp bulunduğunda Bayrak'a kalp nakli yapılacağını vurgulayan Prof. Dr. Küçükaksu, bu ameliyatın yaklaşık 1, 5 yıl süren bir hazırlık ve çalışma neticesinde gerçekleştirildiğini ifade etti.

Prof. Dr. Küçükaksu, total yapay kalp uygulamasında hastanın kalbinin çıkarılarak yerine sağ sol kalp protezinden oluşan total yapay kalbin takıldığını, normal bir kalbin bire bir özelliklerini sahip bu yapay kalple dakikada 9-10 litre kalp debisi sağlanabildiğini, yapay kalbin vücudun dışında hastanın sırt veya bel çantasında taşıyabileceği 4, 5 kilogram ağırlığında bir kontrol ünitesi bulunduğunu anlattı.

Bu sistemle hastaların bazı kurallara dikkat ederek yıllarca hayatlarını sürdürebildiğini belirten Küçükaksu, cihazın mekanik ömrünün 10 yıl olduğunu, yurt dışında 2 yıl yaşayıp normal kalp nakli yapılan hastalar bulunduğunu söyledi. Küçükaksu, hastanın denize girmesinin yasak olduğunu, onun dışında her türlü eforu yapabileceğini sözlerine ekledi.

12.4.2011 - 6355

İlgili Diğer Yazılar
Kalp sağlığına dikkat!
Kalp sağlığına dikkat!
Ağır spor yapmak kalp krizini tetikliyor
Ağır spor yapmak kalp krizini tetikliyor
Bir Çay Kaşığı Tuzu Azalt, Ömrü Uzat
Bir Çay Kaşığı Tuzu Azalt, Ömrü Uzat
Soğuk Kalp Sağlığını Tehdit Ediyor!
Soğuk Kalp Sağlığını Tehdit Ediyor!
Koroner Arter Bypass Hakkında Bilinmeyenler
Koroner Arter Bypass Hakkında Bilinmeyenler
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Zeytin Yağının Kilo Aldırmadığı Doğru mudur?
Zeytin Yağının Kilo Aldırmadığı Doğru mudur?
Sağlık Video İnsanlar Neden Kilo Alır?
İnsanlar Neden Kilo Alır?
Sağlık Video Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Sağlık Video Kanser
Kanser

 

[Hata Bildir]