Türk Sağlık Sen'den Bakanlığa Döner Sermaye Çağrısı

Türk Sağlık Sen'den bakanlığa döner sermaye çağrısı Sağlık çalışanlarının döner sermaye yönetmeliğinde değişiklik yapıldı Türk Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Feymi Türemiş: "Çalışanın emeğinin elinden almaya yönelik düzenlemenin iptali için mücadele edeceğiz"MANİSA - 'Türkiye Kamu...

Türk Sağlık Sen'den bakanlığa döner sermaye çağrısı

Sağlık çalışanlarının döner sermaye yönetmeliğinde değişiklik yapıldı

Türk Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Feymi Türemiş:

"Çalışanın emeğinin elinden almaya yönelik düzenlemenin iptali için mücadele edeceğiz"

MANİSA - 'Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik'te yapılan değişiklikle sağlık çalışanlarının döner sermayelerinde ciddi düşüşler olacağını dile getiren Türk Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Feymi Türemiş sendika olarak yönetmeliğin hukuki olarak incelenmesinin ardından iptal edilmesi için dava açacaklarını belirtti.

Türk Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Feymi Türemiş sendika binasında düzenlediği basın toplantısında Sağlık Bakanlığının, 'Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik'te bir değişiklik yaparak söz konusu düzenleme ile sağlık tesisi bazında yüzde 50 oranından daha düşük bir oran belirleme yetkisi tanındığını ve bunun da döner sermayelerde ciddi düşüşlere neden olacağını belirtti. Türemiş, "Mevcut düzende hastanenin gelirinden hazine payı, SHÇEK payı ve Bakanlık merkez payı çıkarılmakta, kalan miktarın yüzde 50'si alınarak bu miktar sağlık tesisi katsayısı ile çarpıldığında dağıtılabilir döner sermaye belirleniyordu. Şimdi ise yapılan değişiklikle yüzde 50 oranı daha düşük olacaktır. Bu da dağıtılabilir döner sermayenin düşmesi, çalışanların gelirlerinin azalması anlamına gelecektir. Çalışanların memnuniyetinin arttırılacağı bizzat Sayın Sağlık Bakanımız tarafından ilan edilmişken böyle bir düzenlemenin niçin yapıldığını anlamakta zorlanıyoruz. Sağlık çalışanları neredeyse sabite mahkum edilen döner sermaye ek ödemeleri nedeniyle sürekli gelir kaybı yaşamaktadırlar. Bu artık katlanılmaz bir hal almasına rağmen ısrarla döner sermayeleri düzenlemelerle ve çeşitli uygulamalarla düşüre, düşüre yok edilme çabasına girildiğini de görmekteyiz." dedi.

Döner sermayenin sürekli düşmesinin sağlık çalışanlarını zor durumda bıraktığını dile getiren Türemiş şunları söyledi: "İş yoğunluğu ve yükünün sürekli arttığı, hem gelirin hem çalışanın sunduğu katkının yükseldiği bir durumda iş, çalışanın alacağı döner sermayeye gelince istikrarlı bir düşüşün olması kabul edilemezdir. Çalışanın hakkını teslim edip emeğinin karşılığını vermek yerine; çalışanların haklarının yok edilmesine biz sendikamız olarak karşıyız. Düşüre düşüre döner sermayeleri yok etmek isteyenlere müsaade etmeyeceğiz, rıza da göstermeyeceğiz. Çalışanın emeğinin elinden almaya yönelik düzenlemenin iptali için mücadele edeceğiz. Söz konusu düzenleme ile ilgili olarak da sendikamız tarafından hukuki değerlendirme yapılarak dava açılacaktır. Türk Sağlık-Sen olarak Sağlık Bakanlığı'na açık çağrıda bulunuyor; İster adına ikinci faz, İster yeni dönem, isterseniz eskiye dönüş deyin adına her ne derseniz deyin ama artık sağlık çalışanlarının sesine kulak verin, taleplerini yerine getirin ve yeni mağduriyetlere yol açmayın. Çalışanların memnuniyetini artıran düzenlemelere imza atın diyoruz."

18.09.2017 - 28928Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]