Türkiye Acil Tıp Derneği Başkanı Prof. Dr. Çete: "Uzun Tatillerde Acil Servis Çalışanları Bu Yük...

Türkiye Acil Tıp Derneği Başkanı Prof. Dr. Çete: "Uzun tatillerde acil servis çalışanları bu yük altında eziliyor" Türkiye Acil Tıp Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr.

Türkiye Acil Tıp Derneği Başkanı Prof. Dr. Çete: "Uzun tatillerde acil servis çalışanları bu yük altında eziliyor"

Türkiye Acil Tıp Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yıldıray Çete:

"Kaza artışları hasta ve acil servis başvurusunu arttırıyor"

"Sağlığa erişimin tek adresi acil servisler"

"4 poliklinik varsa bayram tatillerinde 2 tane poliklinik açık hale getirilebilir"

ANTALYA - Türkiye Acil Tıp Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yıldıray Çete, kaza artışlarının hasta ve acil servis başvurusunu arttırdığını ifade ederek, "Henüz daha tatilin ortasına geldik. Acil servislerin kapısında bu saat itibariyle içeriye girmeyi bekleyen yüzlerce hasta var. Daha da artacak bu sayı, tabi bu kadar bekleme süreleri hasta memnuniyetini azaltıyor, şiddet olasılığını arttırıyor. Muayene süreleri uzadıkça bekleme süreleri uzadıkça şiddet oranında artış var. Maalesef bununla da karşı karşıyayız" dedi.

Tüm vatandaşların bayramını kutlayan Prof. Dr. Yıldıray Çete, "Bu bayram süresinde de dikkat edilmesi gereken bazı konular var. Bunlardan bir tanesi de özellikle trafik kazaları. Trafik kazaları ülkemizde gelişmiş, gelişmekte olan ülkelerde en önemli ölüm nedenlerinin içerisinde yer alıyor. Uzun tatiller döneminde tabi hareketlilik arttığı için ziyaretler arttığı için yol trafiği arttığı için trafik kazalarıyla daha çok karşılaşıyoruz. Bu konuda emniyet teşkilatımız da gerekli önlemleri aldığını gazetelerden okuyoruz. Bu önemlerin ötesinde vatandaşa düşen konular da var. Bunlardan bir tanesi vatandaş önce kendi can güvenliğini ve karşısındakinin can güvenliğini düşünecek. Trafik kurallarına uyacak. Hız kurallarına uyacak ve güvenli sürüş yapacak. Maalesef buna rağmen kaza oranlarında artış görüyoruz. Yani bayram tatillerinde bütün uyarılara rağmen kazalarda artış görüyoruz. Vatandaşların bu konuda daha dikkatli olması gerekiyor" dedi.

"Kaza artışları hasta ve acil servis başvurusunu arttırıyor"

Kaza artışlarının beraberinde hasta sayısını ve acil servislere başvurularının arttırdığını söyleyen Prof. Dr. Çete, "Trafik kazalarında kaza anlarında travma anlarında ölümlerin yarısı olay yerinde gerçekleşiyor. Yani aslında bu tüm dünyada böyledir. Ne kadar iyi sağlık sisteminiz olursa olsun aslında ölen hastaların yarısını zaten kurtaramıyorsunuz. Orada önlemek gerekiyor. Kazanın olmasını önlemek gerekiyor. Geri kalan ölümlerin üçte biri de acil servislerde gerçekleşiyor. ve geri kalanların yüzde 20'si kadarı da yoğun bakımlarda gerçekliyor. Eğer ölen hastaların ölüm nedenlerinden ve sıralamalarından bahsediyorum. Gördüğünüz gibi birinci sırada önlemek gerekiyor. İkinci sırada da tabi ki acil servislerde özellikle doğru müdahale, yerinde müdahale, zamanında müdahale gerekiyor" diye konuştu.

"Sağlığa erişimin tek adresi acil servisler"

Travma bakımının bir ekip işi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Çete, uzun bayram tatillerinde sağlık erişimlerinde çok ciddi bir kısıtlamanın olduğunu ileri sürdü. Yıldıray Çete, "Vatandaş polikliniğe gidemiyor. Çünkü poliklinikler kapalı. Vatandaş birinci polikliniğe erişemiyor. Çünkü birinci basamak kapalı. Sağlığa erişimin tek adresi acil servisler. Böyle olunca raporlu ilacını yazdırmaktan tutun da kronik hastaların kontrol muayenesine kadar. Gerçek acil şikayetlerine kadar tüm vatandaşların başvurduğu tek yer acil servisler oluyor. Üzerine artan trafik kazası yükü ve buradan gelen hasta sayılarını da düşündüğümüzde, tabi acil servis çalışanları çok ciddi bir şekilde yük altında kalıyorlar. Acil servis çalışanları hatta bu yük altında eziliyorlar" şeklinde konuştu.

"Bekleme süreleri hasta memnuniyetini azaltıyor"

İdari tatiller planlanırken önlemlerin daha önceden alınması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Yıldıray Çete, "Baktığımızda bazı kurumlarımızda bu önlemler alınıyor. İşte emniyet teşkilatında, maliyede hatta borsa bile 10 gün tatile giriyor, bazı günler açık kalıyor. Emniyette ekipler, vardiya usulü çalışanlar, karakol görevlileri 10 gün tatil yapmıyorlar ve çalışıyorlar. Ama sağlıkta sadece çok yüksek oranda acil sağlık çalışanları hizmet veriyorlar. Bu da artan hasta yüküyle baş etmelerin neredeyse olanaksız hale getiriyor. Bu kadar hasta yüküyle, bu kadar çok sayıda hastanın başvurduğu ortamda iki şeyle karşı karşıya kalıyoruz. Bunlarda birincisi topluma sunulan acil sağlık hizmetinin doğru sunulma olasılığını da çok azaltıyor. Çok sayıda hasta muayene ettiğiniz zaman ve karar verdiğinizde bir hekim olarak bir yerden sonra bir saatten sonra ister istemez tanı ve tedavi hataları yapmaya başlıyorsunuz. Bu da toplumun sağlığını olumsuz etkiliyor. Hekimin sağlığını olumsuz etkiliyor. Henüz daha tatilin ortasına geldik, daha önümüzde çok daha uzun tatil günleri var. Bugün bile acil servislerin kapısında bu saat itibariyle içeriye girmeyi bekleyen yüzlerce hasta var. Daha da artacak bu sayı, tabi bu kadar bekleme süreleri hasta memnuniyetini azaltıyor. Şiddet olasılığını arttırıyor. Sağlık çalışanlarına yönelik daha fazla şiddet olayını görüyoruz. Çok net çalışmalarla da gösterilmiş muayene süreleri uzadıkça bekleme süreleri uzadıkça şiddet oranında artış var. Maalesef bununla da karşı karşıyayız. Bu nedenle önerimiz uzun tatiller planlanırken bu konuda önleyici tedbirlerin tatiller başlamadan alınması gerekiyor" dedi.

"4 poliklinik varsa bayram tatillerinde 2 tane poliklinik açık hale getirilebilir"

Bayram tatillerinde poliklinik hizmetlerinin kısmen devam ettirilebileceğini ifade eden Yıldıray Çete, şu ifadeleri kaydetti:

"Diyelim ki bir branşın normalde 4 polikliniği açıksa genel bir zamanda bayram tatillerinde 2 tane polikliniği açık hale getirilip 2 tanesi kapalı olabilir. Öylece orada hizmetin bir kısmı devam ettirilebilir. Birinci basamağın tamamının kapalı olması bir sürü soruna yol açıyor. Bu basamakta kısmen de olsa sağlık hizmetlerinin devam etmesi sağlanabilir. Böylece acillerin üzerindeki yük kısmen alınır. Biz de trafik kazaları gibi kalp krizleri gibi suda boğulmalar gibi mevsimine göre gerçek acil hastalarla uğraşıp bunlara daha doğru sağlık hizmeti sunma şansını yakalarız böylece."

29.08.2017 - 28660Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]