Türkiye'de 2010'dan beri yerli sıtma vakası görülmüyor

Türkiye'de 2010'dan beri yerli sıtma vakası görülmüyorKAYSERİ Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Duygu Çerçioğlu Özdemir, Dünya Sıtma Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, "Türkiye'de 2010'dan beri yerli sıtma vakası görülmüyor" dedi.

Türkiye'de 2010'dan beri yerli sıtma vakası görülmüyor

Türkiye'de 2010'dan beri yerli sıtma vakası görülmüyor

KAYSERİ Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Duygu Çerçioğlu Özdemir, Dünya Sıtma Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, "Türkiye'de 2010'dan beri yerli sıtma vakası görülmüyor" dedi.

Sıtma hastalığının yüzyıllar boyu ciddi can kayıplarına yol açan salgınlara neden olduğunu dile getiren Çerçioğlu, "Sıtma ciddi can kayıplarına yol açan bir enfeksiyon hastalığıdır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2020 yılında 240 milyon vaka ve 600 bin civarı bir ölüm halen görülmekte. Hastalık Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünyada 85 kadar ülkede halen görülmekte. Dünya Sağlık Örgütünün hedefleri içerisinde sıtmadan kaynaklı hastalık ve ölümlerin 2030'a kadar yüzde 90 azaltılması hedefi var. Bu açıdan farkındalık oluşturmak adına 25 Nisan Dünya Sıtma Günü olarak belirlenmiş durumda. Sıtma hastalığı geçmişte ülkemizde de çok uzun bir zaman görülmüştür. Yakın tarihte Kurtuluş Savaşı sırasında da sıtma kaynaklı ciddi can kayıpları verilmiştir. Cumhuriyetin ilanından sonra sıtma ile mücadele programı başlatılıyor ve devamında sıtma eliminasyon programları ile ilerliyor. Bu sayede hastalıkların tanısının erken konularak tedavilerin uygun verilmesi sağlanıyor. Diğer taraftan bataklıklarda sivrisineklerle mücadele başlatılıyor. Nihayetinde uzun yıllar sonrasında sıtma ülkemizde elimine ediliyor. 2010 yılından beri de yeni yerli sıtma vakası ülkemizde görülmüyor" ifadelerini kullandı.

Özdemir, "Hastalığı özellikle ülkemize, Doğu Asya, Afrika ülkelerine gelen kişilerde görebiliyoruz. Sıtma, sivrisinek ısırdığında kan dolaşımına girerek karaciğere yerleşiyor ve burada çoğalıyor. Çoğaldıktan sonrada tekrar kan dolaşımına salınıp kırmızı kan hücrelerini efekte ediyor. Kan dolaşımı ile de vücuda yayılıp diğer organların hasarına sebep olabiliyor. Böbrekler, karaciğerler, akciğerler, beyin gibi organlarımız etkilenebiliyor. Hastalığın tanısını şüphelendiğimiz kişilerde, özellikle seyahat öyküsü çok önemli, seyahat öyküleri varsa mutlaka hastalarımız tarafından verilmeli, hekimlerimiz tarafından da sorgulanmalı. Seyahat öyküsü veren kişilerde ateş varlığında sıtma mutlaka araştırmalı. Hastalığı tespit ettikten sonra klinik tablosuna ve türüne göre uygun tedavi seçeneklerine belirliyoruz. İl Sağlık Müdürlüğünden de temin edebildiğimiz özel ilaçlarımız var. Sıtma ile ilgili hastalarımızı bu ilaçlarla tedavi edebiliyoruz" dedi.

Yurtdışına seyahat edeceklere uyarı

Yurtdışına seyahat edecek vatandaşlarımıza da uyarıda bulunan Özdemir, "Yurt dışına çıkacak vatandaşlarımızın seyahat sağlığı merkezlerine uğramalarını öneriyoruz. Burada hastanın seyahat edeceği ülkenin sıtma açısından riski olup olmadığı, ne tür riskleri olduğu ve hangi koruyucu ilaçların uygun olduğu hakkında bilgiler veriliyor. Bu ilaçların kullanılması sıtmadan korunmak için çok önemli. İlaçları seyahate başlamadan 1-2 hafta önce kullanmaya başlayıp seyahat süresince ve döndüğünde de bir süre kullanması çok önemli. Bunların dışında sivrisineklerin yoğun olduğu ülkelerde uzun kollu kıyafet giyilmesi, mümkün olduğu kadar kapalı klimalı ortamlarda kalınması veya koruyucu spreyler kullanılması gibi dikkat edeceğimiz hususlar ile sivrisinek mağduriyetlerini azaltabiliriz" diye konuştu.

25.4.2022 - 60903Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]