Türkiye'nin En Büyük Palyatif Bakım Ünitesi Balıkesir'de Açılıyor

Türkiye'nin en büyük Palyatif Bakım Ünitesi Balıkesir'de açılıyor Türkiye'nin en büyük Palyatif Bakım Ünitesi açılmak için gün sayıyorBALIKESİR - Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesine bağlı olarak hastalara ve ailelerine hizmet verecek olan 130 yataklı Palyatif Bakım Merkezi'nin tamamlanması...

Türkiye'nin en büyük Palyatif Bakım Ünitesi Balıkesir'de açılıyor

Türkiye'nin en büyük Palyatif Bakım Ünitesi açılmak için gün sayıyor

BALIKESİR - Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesine bağlı olarak hastalara ve ailelerine hizmet verecek olan 130 yataklı Palyatif Bakım Merkezi'nin tamamlanması için hazırlıklar tüm hızıyla devam ederken açılış için gün sayılıyor.

Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesine bağlı olarak hizmet verecek olan Palyatif Bakım Merkezi'nde sona gelindi. Merkezde hastaların bakımlarıyla ilgilenecek olan 36 klinik destek elamanı, 3 uzman doktor, 20 hemşire, 1 psikolog, 1 fizyoterapist, 1 diyetisyen ve 1 sosyal çalışmacı görev yapacak. Balıkesir Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Op.Dr.Servet Kocaöz yaptığı açıklamada "Atatürk Şehir Hastanemize bağlı olarak hizmet verecek olan 130 yataklı Palyatif Bakım Merkezimiz 1 Ekim tarihinde faaliyete geçecek. Çalışmalarımız hızlı ve yoğun bir tempoda devam ediyor. Amacımız özellikle artık tamamen yatalak hale gelmiş, ailesinin düzenli olarak tedavisini yaptıramayacağı hastaları öncelikle buraya alıp bakımlarını gerçekleştirmek. Palyatif Bakım Merkezimiz tedavi merkezinden daha çok bakım merkezi şeklinde ve hem aileyi hemde hastayı rehabilitasyonu şeklinde çalışacak. Burada amacımız felçli özellikle yatalak hastalar, ileri dönem Parkinson hastalarıda yatağa bağlı hale geliyorlar. Down sendromlu hastalar, göğüs hastalıklarından koah'ın son dönemlerinde olan hastalar burada tedavi edilecek. Buranın ayrı bir 20 yataklı kısmı olacak burasıda psikiyatri palyatif olacak. Burada ki amacımızda sokakta yatan kimsesiz, hijyenik koşulları son derece kötü olan ve gününü sokakta geçiren hastalığından bihaber olan şizofreni hastalarımız var. Bu hastalarımızı biz buraya alacağız hem bakım hemde tedavilerini gerçekleştireceğiz. Tamamen şifa buldaktan sonrada taburcu edeceğiz" dedi.

Türkiye'ye örnek olacak

Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi Başhekimi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr.Adil Ozan Gökuç ise "Bakanlığımızın ve Genel Sekreterimizin bu konuda verdiği desteklere teşekkür ediyorum. Çünkü bu Türkiye'de olan çok büyük bir eksiklikti. İnsanları yatalak olan insanları evine gönderiyorduk ama onlara fazla destek olamıyorduk. Evde Bakım ünitesindeki arkadaşlar mutlaka uğramaya çalışıyor ama aileninde mutlaka destek alması gerekiyordu. Bu merkezde yatalak hastalara artık evde bakımı tedavisi zor olan hastaların yatıracağımız. Onları hem tedavi edeceğimiz, hemde yakınlarını tedavi edeceğimiz gerekirse psikolojik destek, fizyoterapi desteği verebileceğimiz bir merkez açıyoruz. Türkiye'de bu kadar büyük bir merkezin ilk Balıkesir'de başlaması çok onur vereci bir olay. Çünkü bu eğer güzel bir örnek teşkil ederse eminim ki bütün Türkiye'de uygulanacak bir sistem ondan dolayı çok mutluyum. Bu nedenle Bakanlığımıza ve Genel Sekreterimize teşekkür etmek isterim" şeklinde konuştu.

22.09.2017 - 28975Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]