Türkiye Sağlık Turizmi Kapsamında 500 Bin Kişiyi Ağırladı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'nin sağlık turizminde de önemli bir yer edindiğini belirterek, geçen yıl 500 bin civarında hastanın Türkiye'ye geldiğine ilişkin bir ön çalışma yapıldığını söyledi.

Türkiye Sağlık Turizmi Kapsamında 500 Bin Kişiyi Ağırladı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'nin sağlık turizminde de önemli bir yer edindiğini belirterek, geçen yıl 500 bin civarında hastanın Türkiye'ye geldiğine ilişkin bir ön çalışma yapıldığını söyledi.


Uygulamalarda protez, göz, diş, açık kalp ameliyatları ile çeşitli branşlarda yapılan robotik cerrahinin öne çıktığını belirten Akdağ, sağlık turizminin başarılı olabilmesi için hekim, hemşire ve diğer sağlık personeli sayısının yeterli seviyeye ulaşması gerektiğini ifade etti. Akdağ, Türkiye'nin hem nitelikli sağlık hizmeti sunumu hem de alana hakim hekim ve diğer sağlık çalışanlarıyla ciddi bir başarı grafiğine sahip olduğunu söyledi.


Sağlıkta Dönüşüm Projesi kapsamında birçok alanda önemli başarılara imza attıklarını belirten Akdağ, özellikle son yıllarda sağlık turizminde de Türkiye'nin önemli bir yer edindiğini ifade etti. Recep Akdağ, sağlık alanında yapılan çalışmalarla başarı çıtasının her geçen gün daha da arttığını vurgulayarak, yurt dışından Türkiye'ye gelen hastaların birçok branşta tedavi olabilme şansını elde ettiğini dile getirdi.


Geçen yıl 500 bin civarında hastanın ülkemize geldiğine dair bir ön çalışmamız var " diyen Akdağ, bunlar arasında protez, göz, diş, açık kalp ameliyatları ile çeşitli branşlarda robotik cerrahi uygulamalarının öne çıktığını söyledi. Akdağ, yurt dışından Türkiye'ye tedavi için gelen hasta profilinin hem Ortadoğu hem de Avrupa'dan olduğunu belirterek,


Sağlık Bakanlığı olarak da bu alana girdik. Büyük ölçüde bu işi özel sektör yapacaktır. Biz de birkaç hastanede böyle bir kapasite geliştiriyoruz " dedi. - "Türkiye'de 3 bine yakın yabancı uyruklu tıp öğrencisi var.


Sağlık turizminin başarılı olabilmesi için "hekim, hemşire ve diğer sağlık personeli sayısının yeterli seviyeye ulaşması gerektiğine " dikkati çeken Akdağ, bunun için üniversitelerde kontenjanların artırılması ile ilgili YÖK'ün "olumlu " tutum sergilediğini ifade etti.


Akdağ, "İki sene önce birlikte bir durum raporu ortaya koyduk. Son YÖK yönetimi büyük bir basiret gösterdi ve kontenjanları artırdı. Kontenjanlar 5 binin altında iken yeni öğrenci sayısı şimdi 8 bin 500'lere kadar çıktı. Bunun 12 binlere çıkması lazım " diye konuştu. Hekim açığının giderilebilmesi için çözüm önerileri arasından yer alan yabancı hekimlerin çalıştırılmasıyla ilgili olarak da değerlendirmede bulunan Akdağ, "Yurt dışından hekim getirilmesiyle ilgili olarak yasal düzenleme yapılmalı.


Hep söylüyorum: Yurt dışından gelecek hekimler, bizim yaramıza derman olmaz ama Türk doktorlar yabancı ülkelerde çalışabiliyorsa neden yabancılar da bizim ülkemizde çalışmasın? " dedi. Akdağ, yabancı hekimlerde Türkçe bilme şartı aranacağını ve YÖK'ün uygun gördüğü denklik kriterlerinde başarılı olmaları isteneceğini ifade ederek, bir an önce ilgili kanun yasağının kaldırılması gerektiğini söyledi. Recep Akdağ, şöyle devam etti;


Zaten çok fazla doktor gelmez. Dünyada da çok fazla doktor açığı var. Doktorların İngilizce bilenleri İngilizce konuşulan, İspanyolca bilenler de bu dilin konuşulduğu ülkeye gidiyor. Ortadoğu ülkelerinde de İngilizce konuşuluyor. Dolayısıyla Türkçe bilme şartı olduğu için çok fazla gelen olmayacaktır.


Önemli olan Türkiye'de okuyan yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye'de kalmasına sağlamak. Yaklaşık 3 bine yakın böyle öğrenci var. Biz, ilk etapta bunu hedefliyoruz. Bunların bir kısmı zaten kaçak olarak birilerinin yanında çalışmaya gayret ediyor. Neden böyle bir şey olsun? Kanuni düzenlemenin yapılması için Meclis açıldıktan sonra tekrar gündeme getireceğiz.


Bunu, biraz da muhalefetle birlikte yapalım istiyorum. Çünkü, bu meseleyi Türk halkına hizmet olmaktan öte 'bir milliyetçilik söylemi altında dile getiriyorlar' ama yanlış yapıyorlar. Milliyetçilik, milletine hizmet etmektir. Neden yabancı uyruklu bir doktor da Türk hastalara hizmet etmesin? Neden, hep bizden beyin göçü olsun? 12 bin kontenjana ulaşırsak, 2023'e kadar 200 bin hekime ulaşılabileceğiz.


Bu da Türkiye'yi Avrupa'nın hekim sayısı açısından alt sıralarda olmaktan çıkarmıyor, ancak birkaç basamak yükseltiyor.

19.8.2011 - 9751Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]