Türkiye'de İlk, Dünyada Sekizinci Ameliyat

Konya'da, kalbin kirli kanını akciğerlere taşıyan damarı aşırı genişlediği için hayati riski bulunan hasta sağlığına kavuşturuldu.

Türkiye'de İlk, Dünyada Sekizinci Ameliyat

Konya'da, kalbin kirli kanını akciğerlere taşıyan damarı aşırı genişlediği için hayati riski bulunan hasta, doktorlarına göre Türkiye'de ilk dünyada sekizinci olan ameliyatla sağlığına kavuşturuldu.


Fatma Demir (64), 7 yıl önce kalp ameliyatı oldu. Rahatsızlıkları zaman zaman devam eden Demir, en son "kan tükürme " şikayetiyle Konya Medicana Hastanesine başvuruldu. Kadının kontrollerinde kalbin kirli kanını akciğerlere taşıyan damarda anormal şekilde genişleme görüldü. Kalp kapakçıklarında da problem olan ve akciğere kan götüren arterdeki tansiyon yüksekliğine bağlı gelişen rahatsızlık nedeniyle hayati tehlikesi bulunan kadın, hemen ameliyata alındı.

Kalbin oluşturduğu yüksek basınç nedeniyle oldukça zor olan ameliyatta kanama ve dikiş yırtılmasını önleyen yöntem denendi. Başarılı geçen ameliyatın ardından Demir'in hayati tehlikeyi atlattığı bildirildi. Hastane doktorlarına göre, ameliyat, Türkiye'de ilk, dünyada sekizinci hastaya yapıldı.

Opr.Dr. Deniz Yorgancılar ile birlikte operasyonu gerçekleştiren hastanenin Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Özgür Mart, gazetecilere yaptığı açıklamada, hastanın tetkiklerinde tıpta çok nadir olan rahatsızlığının görüldüğünü söyledi.

Kalbin kirli kanını akciğerlere taşıyan ana damarda çok ciddi "balonlaşma " olduğunu tespit ettiklerini dile getiren Mart, şunları kaydetti:

"Ameliyat riskli de olsa hastamızı yaşatmak için operasyona karar verdik. Hasta, 7 yıl önce kalp ameliyatı geçirdiğini ve buna bağlı olarak o bölgenin çok yapışık olduğunu biliyorduk. Aynı zamanda kalbin bir kapağında da ciddi oranda genişleme tespit ettik. Kalbin damarda oluşturduğu yüksek basınç nedeniyle, dikiş tutması çok zor olan bölgede başarıyla işlemi gerçekleştirdik. Çeşitli hastaneleri gezip 'artık yapacak bir şey yok' denmiş olan hastayı, sağlığına kavuşturacağımız için çok mutluyuz. Literatüre baktığımızda ameliyatın çok nadir yapıldığını gördük. Çünkü; balonlaşan damarın özelliği, biz cerrahların çok iyi bildiği 'dikiş tutmaz' denilen bir damar olmasıdır. Hastamız, bize geldiğinde damarı balonlaşmış ve formunu kaybetmişti. İçinde pıhtı biriktiren damar, yoğun miktarda akciğere pıhtı atıyordu. Bu durumda ani ölüm riski çok çok yüksekti. "

Ameliyata girdiği gün, eşini kaybetti

Fatma Demir'in oğlu Bayram Demir ise annesinin durumunun gün geçtikçe iyiye gittiğini aktardı. Demir, "Kanser olan babam annemin ameliyata girdiği gün yaşamını yitirdi. Annem ameliyat sonrası aramızda olduğu için seviniyoruz " dedi.

Hastanenin Başhekimi Göğüs Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Deniz Yorgancılar da böyle zor bir ameliyatı gerçekleştirdikleri için mutlu olduklarını aktardı.

 

28.01.2014 - 13701İlgili Diğer Yazılar
Ukraynalı genç kadın, tedavi için Türkiye
Ukraynalı genç kadın, tedavi için Türkiye'yi seçti
Vücuduna Saplanan 80 Santimlik Demire Rağmen Yaşama Tutundu
Vücuduna Saplanan 80 Santimlik Demire Rağmen Yaşama Tutundu
Gentesti Nedir? Gentest ile Kanserden Korunmak Mümkün
Gentesti Nedir? Gentest ile Kanserden Korunmak Mümkün
Tavsiye İlaçlar Kullanmayın!
Tavsiye İlaçlar Kullanmayın!
Hastane Randevusu Nasıl Alınır?
Hastane Randevusu Nasıl Alınır?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]