Türkiye'nin En Genç Böbrek Vericisi Nisa Nur Bebek, Rojda'nın Umut Bekleyişine Işık Oldu

2 Yaşındaki Rojda, 7 Aylık Nisa Nur Bebeğin Böbrekleriyle Hayata Tutundu!

Türkiye'nin En Genç Böbrek Vericisi Nisa Nur Bebek, Rojda'nın Umut Bekleyişine Işık Oldu

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi, Organ Nakil Merkezi doktorlarının Gaziantep-İzmir-İstanbul üçgeninde 36 saat süren endişeli ve heyecanlı bekleyişinin ardından gerçekleşen böbrek nakli operasyonu başarıyla sonuçlandı.

 

Gaziantep’te yaşayan Özyurt ailesinin 7 aylık bebeği Nisa Nur’un talihsiz bir kaza sonucu gerçekleşen beyin ölümü üzerine ailesi tarafından bağışlanan böbrekleri, İzmir’de yaşayan 2 yaşındaki diyaliz hastası Rojda Sökmez’e nakledildi. Gaziantepli Nisa Nur’un babası İsa Özyurt, “Biz bebeğimizin acı kaderini içimize gömdük ama böbrekleri bir başka çocuğun hayata tutunmasını sağladığı için tesellimiz büyük” derken, İzmir’de yaşayan yeşil kartlı ailenin babası Çetin Sökmez, “Kızımız 2 yaşında ama 1,5 yıldır günde 3 defa diyalize giriyordu. Gaziantep’ten gelen telefon hayatımızın en mutlu anı oldu” diye konuştu. 

 

36 Saat Süren Böbrek Nakli Operasyonu

 

Gaziantep’te geçirdiği kaza neticesinde 10 gündür hastanede komada yatan 7 aylık Nisa Nur Özyurt’un beyin ölümü gerçekleştiğinde, doktorları ailesine acı haberi iletti. İki çocuklu Özyurt ailesi, 7 aylık bebeklerinin acı kaderi karşısında boyun eğerken, doktorları henüz Nisa Nur’un kalbi durmadan organlarını bağışlayabileceklerini aileye hatırlattı. Acılı ailenin bağış teklifini kabul etmesi üzerine kritik saatler başlamış oldu. Türkiye genelindeki tüm Organ Nakil Merkezleri’nde uygun hasta bulunabilmesi için veri taraması başlatılırken, altı saat süren yoğun telefon trafiğinin ardından yapılan tarama ve tetkiklerde böbreklerin İzmir’de yeşil kartıyla böbrek yetmezliği tedavisi gören 2 yaşındaki Rojda Sökmez’e uyacağı anlaşıldı ve aile ile derhal irtibata geçildi. 

 

Yeşil Kartlı Aileye Medical Park Sahip Çıktı

 


Gaziantep’ten gelen iyi haberle sevinen yeşil kartlı Sökmez ailesine kısa süre sonra ikinci bir iyi haber Medical Park Göztepe Hastanesi doktorlarından geldi. Yeşil kartın karşılamadığı ameliyat için aileye böbrek nakliyle ilgili her türlü masrafın üstlenileceği açıklanarak, bu kritik ameliyatın İstanbul’da Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi, Organ Nakil Merkezi’nde yapılacağı bilgisi verildi. Rojda bebek ve ailesi 23:30 sıralarında uçakla İzmir’den İstanbul’a getirilerek kontrol altına alındı. Çocuklarının tedavisi için Ağrı’dan İzmir’e göç etmek zorunda kalan Sökmez ailesi, bu kez bebekleri Rojda için Gaziantep’ten gelecek olan böbrekleri beklemeye başladı. 

 

Gece Uçağıyla Gaziantep’e Gidip Böbrekleri Getirdiler!

 

Medical Park Göztepe Hastanesi Organ Nakil Merkezi doktorları, aynı gece 23:50 uçağıyla Gaziantep’e giderek beyin ölümü gerçekleşen, 7 aylık Nisa Nur bebeğin böbreklerini alıp sabah 04:00 uçağıyla İstanbul’a getirdiler. Yapılan son tetkiklerin de olumlu sonuçlanmasıyla ameliyata alınan Rojda Sökmez’e Nisa Nur’un böbrekleri başarılı bir şekilde nakledildi. Sökmez ailesi için 36 saat süren endişeli ve gergin bekleyiş, yerini mutlu sona bıraktı. Ameliyat sonrası konuşan Rojda’nın annesi Melahat Sökmez, “Hala rüyada gibiyim. Allah dualarımızı kabul etti” derken, baba Çetin Sökmez, “Rojda, 6 ayını doldurduğundan bu yana evde günde 3 kez diyalize giriyordu. Diyalize bağlı bir hayat nedeniyle, beyninde tıkanıklık ve görme problemi yaşamaya başlamıştı. Çok şükür kurtuldu” şeklinde konuştu. 

 

Riskli Bir Nakildi Ama Son Derece Başarılı Geçti 

 


Ameliyatı gerçekleştiren Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Serdar Kaçar, 7 aylık bir bebekten böbrek alıp, 2 yaşındaki bir çocuğa nakledilmesinin Türkiye’deki en genç verici ve alıcı arasındaki nakil olduğunu söyleyerek, “Son derece başarılı bir nakil oldu. Böbrek tam uyum sağladı diyebiliriz. Bir hafta içerisinde taburcu edebiliriz” diye bilgi verdi.


 

25.10.2010 - 2741Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]