Uzmanından Sıcaklara Karşı Uyarı

- Uzmanından sıcaklara karşı uyarı Uz. Dr. Gözdem Kaykı: "12.00 ile 15.00 saatleri arası çok fazla dışarıda bulunmamak gerekiyor"HAKKARİ - Hakkari'de her geçen gün havaların mevsim normallerinin üzerine çıkması üzerine uzmanlar önemli uyarılarda bulundu.

- Uzmanından sıcaklara karşı uyarı

Uz. Dr. Gözdem Kaykı:

"12.00 ile 15.00 saatleri arası çok fazla dışarıda bulunmamak gerekiyor"

HAKKARİ - Hakkari'de her geçen gün havaların mevsim normallerinin üzerine çıkması üzerine uzmanlar önemli uyarılarda bulundu.

Hakkari'de son günlerde sıcakların 30 derecenin üzerine çıkması ve yer yer yetişkin ve çocuklarda halsizlik, ishal ve kusma gibi şikayetlere sebebiyet verebileceği konusunda uyarıda bulunan uzmanlar, güneşli havalarda gerekmedikçe dışarı çıkılmaması gerektiği ve özellikle gıda tüketimine de dikkat edilmesini istediler. Türkiye'nin en başarılı hastaneleri arasında yerine alan Hakkari Devlet Hastanesinde görev yapan doktorlar, vatandaşları sıcaklara karşı uyararak, hastane olarak gerekli önlemlerin aldığını ifade ettiler.

Hakkari Devlet Hastanesinde görevli Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Gözdem Kaykı, bu dönemlerde çok sayıda ishal ve kusma vakası ile hastaların geldiğini söyledi. Uz. Dr. Gözdem Kaykı, "Havaların çok sıcak olması nedeniyle hem gıda güvenliği bozulmakta hem de çocuklar dışarıda güvenliği belli olmayan sıvaları çok fazla tüketmektedir. Bu nedenle de sık sık bize ishal ve kusma şikayetleri ile gelen hastalarımız oluyor. Bu sıcak günlerde dikkat edilmemiz gereken bir takım şeyler var. Öncelikle güneşin çok fazla tepede olduğu 12.00 ile 15.00 saatleri arası çok fazla dışarıda bulunmamak gerekiyor. Güneşe çıkıldığı zaman mutlaka koruyucu gözlük, şapka veya güneş kremi gibi önlemler almamız lazım. Yine çok fazla sıcak zamanlarda sıvı kaybı çok aşırı miktarda olabiliyor. Bu özellikle küçük bebekleri çok etkileyebilmekte, o yüzden bol sıvı gıdalar alınması gerekir. Fakat sıvı gıdalardan kastımız, güvenliğini bildiğimiz su veya evde hazırladığımız meyve suları, herhangi çok gazlı içecekler ya da paketli gıdalar, abur cubur, cips ve çikolata gibi şeylerden uzak durmamız gerekiyor. Aldığımız besini de nasıl saklamamız gerektiğini bilmemiz lazım. Çok sıcakta bozulma olabiliyor. Çeşitli et ürünleri ve diğer süt ürünleri gibi bunlara da dikkat edip öyle çocuklara vermek gerekir" dedi.

12.7.2017 - 27971Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]