Uzmanlar bahar alerjilerine karşı uyarıyor

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, yazın gelmesi ile birlikte bahar alerjenlerine karşı uyarılarda bulundu. Hapşırık alerjisinin (alerjik rinit) polen, ev tozu akarları, hayvan tüyleri, küf sporları ve bazı yiyecekler gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıktığını kaydetti. Alerjinin sadece burunda kalmayıp birçok hastada ileriki dönemlerde akciğerlere de etki ederek öksürük, hırıltı, nefes darlığı gibi astım bulgularına neden olduğu bilinmektedir. Hapşırık alerjisinin tedavisinde alerjenlerden kaçınma, ilaçlar, alerji aşısı (immünoterapi) ve evde alınan önlemlerin etkili olduğunu aktaran Nacaroğlu, çeşitli önerilerde bulundu.

Uzmanlar bahar alerjilerine karşı uyarıyor

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, yazın gelmesi ile birlikte bahar alerjenlerine karşı uyarılarda bulundu.

Nacaroğlu, hapşırık alerjisinin (alerjik rinit) polen, ev tozu akarları, hayvan tüyleri, küf sporları ve bazı yiyecekler gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıktığını kaydetti.

Nacaroğlu, "Polenler, deri, göz, burun ve nefes yoluyla solunum yollarımıza yerleşir. Bu durum birçok kişi için sorun oluşturmazken alerjik olanlarda polenler bağışıklık sistemi harekete geçirir. Bunun sonucunda, burunda akıntı, kaşıntı, hapşırık, burun tıkanıklığı, gözlerde kızarıklık, kaşıntı, sulanma gibi sorunlara yol açar.

Alerjinin sadece burunda kalmayıp birçok hastada ileriki dönemlerde akciğerlere de etki ederek öksürük, hırıltı, nefes darlığı gibi astım bulgularına neden olduğu bilinmektedir." açıklamasında bulundu???????

Hapşırık alerjisinin tedavisinde alerjenlerden kaçınma, ilaçlar, alerji aşısı (immünoterapi) ve evde alınan önlemlerin etkili olduğunu aktaran Nacaroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sabah polenin en yoğun olduğu vakit olduğundan evinizi havalandırmaktan kaçının. Polen sayısının ılık, kuru, güneşli günlerde ve sabahları erken saatlerde artması nedeniyle bu zamanlarda açık alanlarda olabildiğince az sürelerde kalın. Sokağa çıkarken şapka ve güneş gözlüğü kullanın, eve döndükten sonra duş alın. Polenler çamaşırlara yapışıp kapalı alanlarda temas ederek alerjiye neden olacağından giysilerinizi yazın açık havada kurutmayın.

Ev tozu akarlarına (Mite) alerjiniz varsa yatak, yastık ve yorganda yün veya kuş tüyünden kaçının. Odanızda halı bulundurmayın veya kısa tüylü, sentetik ve kilim kullanın. Nevresim, çarşaf ve yastık kılıflarını yıkanabilir olanlardan tercih edin. 60 derece sıcak suda yıkayın, haftada 1-2 kez değiştirin. Perdeleriniz toz tutmayan, yıkanabilir kumaştan olmasına özen gösterin. Kürk, yün kazak ve süveter gibi eşyaları çocuğunuzun odası dışında kapalı dolapta bulundurun. Ayrıca tüylü veya içi doldurulmuş oyuncakları odasından kaldırın."

2.6.2023 1 - 66514Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]