Uzmanlar, Bitlis Bölgesindeki "Mide Kanseri" Artışına Dikkat Çekiyor

Uzmanlar, Bitlis bölgesindeki "mide kanseri" artışına dikkat çekiyorBİTLİS - Bitlis bölgesinde sıkça görülmeye başlanan bir hastalık haline gelen "mide kanseri" hastalığındaki artış bölge halkını tedirgin ediyor.

Uzmanlar, Bitlis bölgesindeki "mide kanseri" artışına dikkat çekiyor

BİTLİS - Bitlis bölgesinde sıkça görülmeye başlanan bir hastalık haline gelen "mide kanseri" hastalığındaki artış bölge halkını tedirgin ediyor.

Bitlis'te kilo kaybı, iştahsızlık, midede yanma ve ekşime gibi başlıca nedenlerle hastanelere başvuran gencinden yaşlısına birçok hastaya "mide kanseri" teşhisi konuluyor. Dünyada en çok görülen 4. kanser türü olan mide kanseri konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar, Bitlis bölgesinde sıkça görülmeye başlanan bu hastalığın ana nedenin araştırılması gerektiğine dikkat çekiyor. Bitlis'in Tatvan ilçesindeki özel bir hastanede görev yapan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Reşat Doğan, yaklaşık 3 aydır görev yaptığı hastanede kendisine başvuran 6 hastaya "mide kanseri" tanısı koyduklarını söyledi. Görev yaptığı 8 yıllık uzmanlık hayatında ilk defa bu kadar kısa sürede bu kadar sık vakayla karşılaştığına dikkat çeken Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Reşat Doğan, belirli bazı nedenlerden kaynaklanan bu hastalığın bölgede sıkça görülen bir hastalık haline geldiğini ifade etti.

"Bölgede bu hastalığa davetiye çıkaran ana nedenin araştırılması gerekiyor"

Bölgedeki "mide kanseri" hastalığının artmasına neden olan ve bu hastalığa davetiye çıkaran ana nedenin biran önce araştırılıp tespit edilmesi gerektiğine dikkat çeken Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Doğan, biran önce bölgedeki ana nedenin tespit edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, "Ben 3 aydır bu hastanede görev yapıyorum. Bu 3 ay içerisinde hastaneye başvuran 6 hastaya mide kanseri tanısı koyduk. Bu hastaların en genci 30, en yaşlısı ise 60 yaşlarındaydı. Bu hastaların bazıları erken evre bazıları ise ileri evrelerdeydi. Ben yaklaşık 8 yıllık uzmanlık hayatımda ilk defa bu kadar sürede bu kadar sık vakayla karşılaşıyorum. Bu hastalığın bu bölge açısından yüksek bir rakam olduğunu düşünüyorum. Sadece hastanemize başvuran hasta sayısında bu kadar mide kanseri çıktığını düşünürsek, diğer hastanelere giden hasta sayısı ile birlikte bu rakımın ne kadar ciddi bir boyutta olduğunu görebiliriz. Bu nedenle bu kanserin ana nedenine yönelik bazı çalışma ve araştırmaların yapılması gerektiğini düşünüyoruz." Dedi.

Mide kanseri hastalığının başlıca nedenleri olduğuna işaret eden Doğan, "Mide kanserinin nedenleri arasında radyasyon, bozulmuş ve közlenmiş gıdalar, kömürleşmiş gıda beslenmesi, aşırı turşu tüketimi ve salamura tüketimi gibi başlıca nedenler bulunuyor. Bu anlamda bu bölgenin diğer bölgelere göre farklı olan özelliklerinin araştırılması gerekiyor. Örneğin Van Gölü Balığından tutalım radyasyona yol açabilecek her hangi bir nedenin bulunup araştırılması gerekiyor. Bu konuda hem bölgemizdeki üniversite hem de eğitim - araştırma hastanelerinin bu konuya ayrı bir ağırlık vermesi gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda ben konuyla ilgili Diyarbakır Dicle Onkoloji Hastanesinde görev yapan bir meslektaşımla görüştüğümde hastaneye başvuran hastaların büyük bölümünün bu bölgedeki hastalar olduğunu söyledi. Buda bu konunun ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır."

"Belirtileri"

Mide Kanserinin başlıca belirtileri ile ilgili de bilgilendiren Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Reşat Doğan, "Mide kanserinde erken tanı oldukça önemlidir. Biz hastalarımıza özellikle şunu söylüyoruz. Eğer kilo kaybı, iştahsızlık, midede yanma ve ekşime varsa bunun yanında kullanılan ilaçlardan fayda görülmüyorsa mutlaka hekime başvurulmalıdır. Hastanede yapılacak bir endoskopi ile erken tanı koymak mümkün olacaktır." şeklinde konuştu.

28.2.2017 - 26057Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

 

[Hata Bildir]