Uzun Süre Ekrana Bakmak Çocuklarda Miyop Oluşumuna Neden Olabilir!

Özel Bursa Anadolu Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Köroğlu, akıllı telefon, tablet ve bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasına bağlı olarak, çocuklarda miyop rahatsızlığının arttığına dikkat çekti.

Uzun Süre Ekrana Bakmak Çocuklarda Miyop Oluşumuna Neden Olabilir!

Gelişen teknoloji hayatımızı oldukça kolaylaştırırken, bir yandan da sağlığımızı tehdit edebiliyor. Son dönemde hızla yaygınlaşan akıllı telefon ve tabletlere uzun süre yakından bakan çocuklarda, göz bozuklukları ortaya çıkıyor.

Sürekli ekrana yakından bakıldığı için bir süre sonra uzağı görmede sorun yaşandığını ifade eden Köroğlu, "Artık çocuklar çok küçük yaşlardan itibaren televizyon, tablet ve bilgisayarlarla tanışmaya başladılar. Çocukların çok erken yaşlardan itibaren ekrana yakından bakarak vakit geçirmeleri, miyop oranını da son yıllarda fazlasıyla artırdı" dedi.

TELEVİZYON EN AZ 3 METRE UZAKTAN İZLENMELİ

Ebeveynlerin elektronik aletleri kullanma konusunda hassas davranması gerektiğini dile getiren Köroğlu, özellikle çok küçük yaşlardaki çocuklara, cep telefonu ya da tablet verilmemesi gerektiğini kaydetti.

Köroğlu, henüz 3 yaşındaki çocukların ellerinden tableti düşürmediğine dikkat çekerek, "Anne babalar bu durumu engelleyemiyorsa, çocukların 40 santimden daha yakından bilgisayar, cep telefonu ya da tablete bakmamalarını sağlamalılar. Televizyon da en az 3 metre mesafeden izlenmeli. Maalesef günümüzde miyop sorununun ortaya çıkma yaşı 3,5'a kadar geriledi" diye konuştu.

Okula giden çocukların da okuldan geldiklerinde hemen telefon ve tablete yöneldiğini anlatan Köroğlu, çocuklara en azından belirli saat dilimlerinde bu cihazları kullanmaları için izin verilmesi gerektiğini söyledi.

DERS ÇALIŞAN ÇOCUKLAR MASA LAMBASI KULLANABİLİR

Miyop sorununun ortaya çıkmasını engellemek adına bazı önlemler alınabileceğini belirten Köroğlu, şunları kaydetti: "Günümüz koşullarında çocukları elektronik aletlerden uzak tutmak çok da kolay değil. Ancak çocuklar ne kadar geç elektronik cihazlarla tanışırlarsa, o kadar iyi olacaktır. Ayrıca çocuklar kapalı mekanlardayken ortamın mümkün olduğunca aydınlık olması sağlanmalı. Loş ışık, gözleri daha fazla yorar ve bir süre sonra göz rahatsızlıkları ortaya çıkmaya başlar. Bunu engellemek için örneğin ders çalışan çocuklar, ışığın dışında masa lambası kullanabilir."

28.12.2017 - 30805Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]