Velilere "çocuk kalp sağlığı" eğitimi

Türk Kalp Vakfı ve İtalyan Kalp Vakfı ortaklığıyla Batman'daki 164 okulda, çocuk kalp sağlığı konusunda velilere eğitim verilecek.

Velilere
Türkiye ve AB arasında Sivil Toplum Diyaloğu 5. Hibe Programı kapsamında destek kazanan Türk Kalp Vakfı ve İtalyan Kalp Vakfı'nın "Kalp Sağlığı Network Projesi ", Taksim'de bir otelde düzenlenen toplantıda tanıtıldı.
İki ülke arasındaki bilgi paylaşımının iyileştirilmesi ve bir rehber oluşturulmasının hedeflendiği proje kapsamında, pilot bölge olarak Batman'daki 164 ilk ve orta okul belirlendi. Çocukların ailelerine yönelik yapılacak aşamalı eğitimde ilk olarak velilerin, çocuk kalp sağlığı konusunda bilinçlendirilmesi amaçlanıyor.


Toplantıda konuşan Türk Kalp Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Güven, dünyada ve Türkiye'de kalp hastalıklarından ölüm oranlarının çok fazla olduğunu söyledi. Güven, "Amacımız halkımızı bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yaparak bu oranları aşağıya doğru çekmek. Bunun için en önemli olaylardan biri de birtakım değerleri kontrol ettirmek ve kontrol altına alarak yaşamımızı daha kaliteli hale getirmek. Böylece hastalığı daha ötelemeyi sağlayabiliriz. " ifadelerini kullandı.


Batman'da gerekli ziyaretleri yaparak incelemelerde bulunduklarını belirten Güven, "Okullarda 6-14 yaş arası çocuklar ve bu çocukların ailelerine yönelik çocuk kalp hastalıkları konusunda bilgilendirme çalışması yapılacak. Çalışmalarımız 1 Nisan'da başladı ve bu çalışma 30 Haziran 2020 yılına kadar devam edecek. Daha sonra bunu akademik bir rapor haline getireceğiz. " diye konuştu.


İtalyan Kalp Vakfı Başkanı Emanuela Folco, İtalya'da vakfın faaliyetlere başladığı günden itibaren önemli ve başarılı projelere imza attığını söyledi. Türkiye ile yaptıkları kalp sağlığı networkünün de çok faydalı olacağına inandığını dile getiren Folco, "Vakıf olarak birçok ortak projeye destek veriyoruz. Türkiye ile birlikte yaptığımız bu projenin bir parçası olmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. Zaten millet olarak birbirimizi yüzyıllardır tanıyoruz. Türk insanı ve İtalyan insanının birçok ortak özellikleri bulunuyor. Sizin hastalarınız, bizim hastalarımızdır. " şeklinde konuşu.
Toplantıya, Türk Kalp Vakfı Onursal Başkanı Çetin Yıldırımakın, Proje Koordinatörü Şebnem Ören ile Türk ve İtalyan davetliler katıldı.

12.6.2019 - 39833

İlgili Diğer Yazılar
BM
BM'den Yemen'deki yardımların ulaştırılmasına ilişkin açıklama
SMA
SMA'lı Haktan'a yardımseverler çifte bayram yaşattı
Gelibolu
Gelibolu'da kursiyerlere organ bağışı anlatıldı
Öykü Arin
Öykü Arin'e anneden nakledilen ilik tutmadı
Nijerya
Nijerya'da 7 Milyonu Aşkın İnsan Tıbbi Yardım Bekliyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]