Verem İyi Tedavi Edilmezse Öldürücü Olabilir!

Kocaeli İl Sağlık Müdürü Dr.Hasan Aydınlık; veremin halen dünya çapında zengin-yoksul, genç-yaşlı ayrım yapmadan herkeste, en çok akciğerler olmak üzere bütün organlarda hastalık yapabildiğini, söyledi.

Verem İyi Tedavi Edilmezse Öldürücü Olabilir!

“1-7 Ocak Verem Haftası” nedeniyle bir açıklama yapan Dr.Hasan Aydınlık;  “verem hastalığı doğru bir tedavi ile kalıcı olarak tedavi edilmektedir. Bu hastaların tedavisiz bırakılması ya da düzensiz tedavi nedeniyle öldürücü sonuçlara yol açılabilir.

Bu konuda toplumun bilinçlendirilmesi ve bu hastalığa karşı bütün kesimlerin dikkatinin çekilebilmesi amacıyla 1947’den bu yana “Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda Haftası” düzenlenmektedir.” dedi.
 
Kocaeli İl Sağlık Müdürü Dr.Hasan Aydınlık açıklamasında şu bilgilere yer verdi: Bütün kıtalarda, bütün ülkelerde tüberküloz vardır. Yılda 8,9 milyon insan bu hastalığa yakalanırken 1,7 milyonu ölmektedir. Ülkemizde tüberküloz hastalığı, bu yüzyılın ilk yarısında çok büyük bir salgın yapmıştı. Bir numaralı ölüm nedeni idi. 1940’lı yıllarda her yıl bin kişiden 2-3’ü verem nedeniyle ölüyordu. 

Türkiye’de verem sıklığının en yüksek olduğu bölge Marmara bölgesi olup, yüz binde 44 civarındadır. Kocaeli’de 2006 yılında tüberküloz hastaları için doğrudan gözetimli tedavi (DGT)  başlatılmış olup tüm tüberküloz hastalarına % 100 DGT uygulanmaktadır.

Verem mikrobu öksürmek, hapşırmak, konuşmak ile mikroplar çevre havaya saçılır. Sağlıklı kişiler bu mikropları nefesleriyle alır ve enfekte olurlar. Kişi, kendisinin enfekte olduğunu genellikle bilmez. Vücuttaki tüberküloz mikropları bir sebeple aktif hale gelirse hastalık yaparlar. 

İki haftadan uzun süren öksürük, ateş, gece terlemesi, göğüs ağrıları, iştahsızlık, zayıflama (kilo kaybı), çocuklarda kilo alamama, halsizlik ve hastalık ileri safhada ise kan tükürme olabilir.
 
Yakınmalar genellikle hafif başlar ve yavaş ilerler. Bu nedenle birçok hasta doktora başvurmakta gecikir. Bazıları da yakınmalarını sigara ya da başka bir nedene bağlar. Özellikle öksürük ve diğer yakınmaları olan hastaların gecikmeden verem savaşı dispanseri ya da göğüs hastalıkları uzmanına başvurmaları gerekir.

Tüberkülozun tedavisinde çok güçlü ilaçlar vardır. Bu ilaçları, ülkemizde verem savaşı d ispanserleri ücretsiz vermektedir. Tedavi süresi en az altı aydır. Bazı özel durumlarda ilaçları kullanma süresi uzatılabilir.
 
Görüldüğü üzere tüberküloz artık önemli bir ölüm nedeni değildir. Ancak; düzensiz ve hatalı tedaviler yüzünden ilaçlara dirençli veremli hasta sayılarının ülkemizde yüksek oluşu önemli bir sorunumuzdur. Bu sorunun gerek hastalıktan korunma, gerek hastalığın bulaşması, gerekse tedavi aşamalarında toplumdaki bilinç düzeyinin artırılması ile çözülebileceği ortadadır.

6.1.2011 1 - 4011İlgili Diğer Yazılar
Bursa Kent Konseyi Kadın Meclisi
Bursa Kent Konseyi Kadın Meclisi ''Verem'' Hakkında Konuştu
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]