Veterinary expert warns about leaving animal organs during sacrifice

Veterinary expert Mesut Seçer from the Ministry of Health warns that leaving animal organs during sacrifice can lead to infectious diseases. He advises that the organs should be removed quickly and checked for cystic or zoonotic diseases such as Crimean-Congo, anthrax, and brucellosis. Seçer also emphasizes the importance of hygiene during the sacrifice and recommends that it should be done in approved slaughterhouses or designated areas. He also suggests that the meat should be stored in suitable conditions and in single portions.

Veterinary expert warns about leaving animal organs during sacrifice

SAĞLIK Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü uzmanlarından Veteriner Hekim Mesut Seçer, kurban kesilirken hayvanın iç organlarının ortada bırakılmasının salgın hastalıklara yol açabileceğini söyledi. Seçer, "İç organların kısa sürede çıkarılması gerekir. Bunların kistli ya da zoonoz hastalıklar taşıyıp taşımadığına dikkat etmek gerek. Kırım kongo, şarbon, brusella gibi hastalıklara karşı bunların derin çukurlara gömülmesi gerekir" dedi.

Veteriner Hekim Mesut Seçer, kurban kesimlerinin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanmış kesimhanelerde ya da kurban kesim bölgelerinde yapılması gerektiğini belirtti. Kesim sırasında hijyen kurallarına dikkat çeken Seçer, "Hayvanın iç organlarına dikkat edilmeli. İç organların kısa sürede çıkarılması ve bunların kistli ya da zoonoz hastalıklar taşıyıp taşımadığına dikkat etmek gerek. Gerek kırım kongo, gerek şarbon, gerek brusella gibi hastalıklara karşı bunların derin çukurlara gömülmesi gerekir. Kurbanlık hayvanlarda en çok karşılaştığımız şey ise kist hidatik hastalığı bakımından iç organların bulunmasıdır. Kistli organların köpek ve kediler tarafından yenmesini engellemek amacıyla mutlaka bu organların çıkarılıp 2 metrelik derin çukurlara gömülmesi gerekir" diye konuştu.

'AÇIK YARA VARSA ELDİVEN KULLANILMALI'

Seçer, kesimi yapacak kişinin ise işinin ehli bir kasap olması gerektiğine dikkat çekerek, "Özellikle hijyen açısından eldiven takılmalı. Yarası olan kişilerin özellikle eldiven takarak kesimi yapmasını sağlamamız gerekir. Tüberküloz olsun, şarbon olsun bu tarz zoonoz hastalıkların karşınıza çıkmaması için hayvanların sağlık raporunun olmasına dikkat edilmeli. Velev ki böyle bir hayvanla karşılaştınız diyelim; o zaman vakit kaybetmeden İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine haber verilerek bunların ekipler tarafından imhası sağlanmalıdır. Kistli organlar dediğimiz şey zaten karaciğer, akciğer bölgelerinde üzerinde balon tarzındaki yapılar mevcut olduğu organlardır. Hayvanın genellikle akciğer bölgesinde sarımtırak bir renkte kaplama şeklinde olmaktadır. Bunlar zaten normal görüntüden farklı bir görüntü. Et üzerinde ve organlarda bir yapı gördüğünüzde muhakkak ilgililere haber vermeniz gerekmektedir" dedi. 

'ETLERİ TEK PORSİYON HALİNDE SAKLAYIN'

Seçer, kurban etlerinin saklama koşullarına ilişkin de "Kurban etleri gıda için taşımaya uygun malzeme ve materyalle taşınması, bunların hava alabilir şekilde taşınması gerekmektedir. Etlerin ayrıca genellikle tek yemeklik porsiyonlar şeklinde saklanmasına özen göstermeliyiz. Buzdolabının sebzelik bölümünde bir hafta, buzluk bölümünde birkaç ay saklanabilir. Derin dondurucularda ise 6 aya kadar saklanabilmektedir" ifadelerini kullandı.

 

23.6.2023 - 68192Konuyla İlgili Sorular

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]