Viral Konjonktivite Dikkat!

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'ndan Yrd. Doç. Dr. Vildan Öztürk, son dönemde oldukça yaygın görülen viral konjonktivit hakkında uyarıda bulunarak, hastalığın belirtileri, korunma yöntemleri ve tedavisi hakkında bilgiler verdi.

Viral Konjonktivite Dikkat!

Viral konjonktivit vakalarının son dönemde arttığına dikkat çeken Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Yrd. Doç. Dr. Vildan Öztürk, viral konjonktivitin, konjonktivanın yani gözün görünen beyaz bölümünün en dış tabakasının bulaşıcılığı yüksek olan adenovirüsler ile enfekte olması hali olduğunu belirtiyor.


“Viral konjonktivit insandan insana bulaşır. En çok tokalaşma, kucaklama, aynı havlu, yastık kılıfı ve kalıp sabunu kullanmak yoluyla, adenovirüs içeren akıntıya doğrudan temasla bulaşabildiği gibi havada asılı kalarak damlacık enfeksiyonuna yol açabilir. Enfeksiyon ayrıca havuzlar aracılığıyla da bulaşabilir” diyen Yrd. Doç. Dr. Öztürk, viral konjonktivitin okul, işyeri, ev gibi kalabalık ortamlarda daha hızlı yayıldığına dikkat çekiyor.


Belirtilere Karşı Tetikte Olun


Yrd. Doç. Dr. Vildan Öztürk, kuluçka süresi 5-12 gün, bulaşıcılık süresi ise 5-7 gün olan viral konjonktivitinin belirtilerini ise şöyle sıralıyor: “Viral konjonktivitte tek ya da çift göz tutulabilir. Göz kapaklarında şişme, gözlerde kızarıklık, çapaklanma, sulanma ve batma olur. Kulak önü lenf bezlerinde ağrılı şişlik gelişebilir. Ender olarak solunum yollarına ait rahatsızlık ve ateş eşlik edebilir.”


Enfeksiyona neden olan virüsleri yok edici tedavi ajanı bulunmadığından, hastalığın tedavisinin genelde bulgulara yönelik rahatlatıcı tedavi olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Öztürk, “Fırsatçı bakterilerin çoğalmasını engellemek üzere antibiyotik damlaları kullanılabilir” diyor. Hastalığın gelişimi konusunda da bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Öztürk sözlerini şöyle sürdürüyor: “Viral konjonkvit 1-3 hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Bazen virüslerin antijenine immünolojik cevap olarak lenfositler korneada küçük beyaz lekeler oluşturabilir ve görmeyi bozabilir. Bu lekeler genellikle 1-2 hafta içinde tedavi ile düzelir ancak ender olarak iki seneye kadar devam edebilir.”


Hijyene Özen Gösterin


Hastalıktan korunma yöntemlerini de aktaran Yrd. Doç. Dr. Öztürk, “Tüm bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi hijyene özen gösterilmeli, eller sık sık yıkanmalı, kalabalık ortamlardan uzak durulmalı, odalar sık sık havalandırılmalı, klimaların bakımı yaptırılarak filtreleri değiştirilmeli, gözü kırmızı ve enfekte olan kişiler ile yakın temas içinde bulunulmamalıdır. Hasta olanlar ellerini gözlerine götürmemeli, ellerini sık sık yıkamalı ve gözlerini sildikleri mendilleri atmalıdırlar. Virüs özellikle direnci düşük kişileri enfekte edeceğinden beslenme, dinlenme ve uykuya özen gösterilmelidir. ” diyor


Sezen YILDIRIM

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi

Kurumsal İletişim Sorumlusu

Hastane Tel: 0216 578 40 00

Direkt Tel : 0216 578 47 27

Cep Tel : 0535 936 57 25

18.08.2010 - 1955İlgili Diğer Yazılar
Her yüz şeker hastasının 30
Her yüz şeker hastasının 30 'unda göz etkileniyor
Mevsimsel alerji kalıcı görme kayıplarına neden olabilir
Mevsimsel alerji kalıcı görme kayıplarına neden olabilir
İki gözü görmeyen hasta ameliyatla ışığı gördü
İki gözü görmeyen hasta ameliyatla ışığı gördü
Korona virüs göz sağlığını da tehdit ediyor
Kortizonlu ilaçlar katarakt nedeni
Kortizonlu ilaçlar katarakt nedeni
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?

 

[Hata Bildir]