Vücut Geliştirme Sporunda Kullanılan Besin Takviyeleri

Kasların kendini yenilemesi ve onarması kadar, kaslara giren protein miktarı sayesinde kütle ve hacim kazanımıda son derece önemlidir. Proteinler kas dokusunun en önemli hammaddesidir.

Vücut Geliştirme Sporunda Kullanılan Besin Takviyeleri
 
 

Vücudumuzda yer alan tüm hücrelerin tamamı proteinlerden meydana gelmektedir. Vücudumuzda yer alan bu hücrelerinin devamlı yenilenmesi gerektiginden dolayı protein ihtiyacı büyük önem taşır. Günlük olarak alınamayan protein miktarı sebebi ile hücreler yıkılır ve kendini onaramaz, bunun sonucunda kas kayıpları meydana gelmeye başlar. Yogun antreman programı ile çalışma yapan sporcuların günlük protein ihtiyaçları spor yapmayanlara göre iki katıdır. Bu sebeb ile sporcular protein ihtiyaçları karşılayabilmek için ek besin takviyelerini yani protein tozları kullanmaya başlar. Profesyonel sporcuların yogun olarak kullandıgı ve izole whey formunda olan Dymatize iso 100 protein tozu ile protein ihtiyaçlarını karşıladıkları gibi vücut için gerekli olan bcaa ve glutamin amino asitlerinide kaslara pompalamış olurlar. Dymatize ıso 100  adlı ürünün en öne çıkan özelligi ise saf bir bileşene sahip olmasıdır. Farklı protein tozu markalarının aksine dymatize ıso 100, hızlı kana karışma özelligi sayesinde proteinlerin kaslara ulaşmasında nitrojen görevini üstlenir. Diyet ve definasyon dönemindeki sporcuların en çok kullandıgı ürünler arasında yer alan dymatize ıso 100  whey protein tozu, yüksek miktarda losin içermesi ve düşük kalorili olup yaglanmanın önüne geçmesi ile tercih edilir. Tek servisinde 25 gram protein miktarı ile günlük ihtiyacı karşılamada son derece yardımcıdır. 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Tüm bireyler günlük yaşantılarına devam edebilmeleri ve aktivitelerini gerçekleştirebilmeleri için  gerekli olan enerji ihtiyacının yüzde 50-60 kadarını karbonhidrat türü besinlerden almaktadırlar. Agır fiziksel spor branşları ile ilgilenen sporcuların ise günlük alması gereken karbonhidat miktarı ise yüzde 65-70 oranında bulunmaktadır. Özellikle spor yapan bireyler karbonhidrat miktarını arttırmak için tahıllı ürünler, ekmek,pasta,pirinç,makarna ve bulgur gibi beslenme seçeneklerine yönelerek. antreman sırasında ihtiyaç duyulan karbonhidrat oranını karşılarlar. Karbonhidrat miktarının günlük olarak yeteri miktarda vücuda alınamaması durumunda ise enerji seviyesi düşer ve dogal olarak antreman tekrarları azalır. Bu sebeb ile tüm sporcular antreman kalitelerini yükseltmek ve oluşacak karbonhidrat açıgını kapatabilmek için dymatize super mass adlı gainer ürününü kullanarak yüksek derecede karbonhidrat alımı gerçekleştirmiş olurlar. Dymatize super mass gainer, son zamanlarda en begenilen gainer ürünlerinden biri olup, zengin karbonhidrat içerigi ve kaliteli protein yapısı ile sporcuların fiziksel antremanlarında ön planda olan bir ürün haline gelmiş durumdadır. Dymatize super mass, bir besin takviyesi ürünü olup, asla tek başına etki göstermeyecegi gibi,günlük beslenme programının yanında ek takviye olarak kullanılması gerekmektedir. Bitkisel protein şeklinde üretilmiş olan dymatize super mass, glutamin,bcaa ve kreatin gibi kas onarıcı ve enerji veren bir çok amino asit çeşidini içerisinde bulundurur. Ayrıca kas şekillenmesinin öncüsü durumda olan protein oranı servis başına 52 gr olup, yine her servisinde 252 gr karbonhidrat içermektedir. Başlangıç,orta ve ileri seviyede bulunan sporcuların kullanımına uygun olan dymatize super mass, fiyat ve performans olarakta piyasada çok satan gainer çeşitleri arasında yer almaktadır. 
 
 
 
 
 
 

21.2.2017 - 25928

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]