Yakını görmemek artık çözümsüz değil!

Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op.Dr.Dilek Uzer konu ile ilgili bilgiler verdi.

Yakını görmemek artık çözümsüz değil!
Yaşa bağlı yakını görememe (presbiyopi)insanoğlunun en büyük kozmetik sorunlarından biridir. Ameliyat kararı verirken bunun kozmetik bir sorun olduğunu düşünerek hastaya çok iyi açıklamalı ve tedavi sırasında zarar verilmemelidir.

PRESBİYOPİ; Göz içi merceği şekil değiştirerek kırıcılığı arttırır ve yakına odaklanır bunu bir fotoğraf makinesinin zoomlamasına benzetebiliriz.

40 yaşından sonra göz merceği bu özelliğini kaybeder ve yakına odaklanmada problem başlar. Bu fizyolojik bir yaşlanmadır ve 40 yaşından sonra her on yılda bir ortalama +1 numara büyür.
Loş ışıkta yakını görmenizin zorlanması, okuduğunuz bir gazeteyi daha iyi görmek için biraz uzağa götürmeniz presbiyopinin başladığını gösterir.

Gözde başka rahatsızlık olması presbiyopiyi nasıl etkiler?
Miyop hastalar 40 yaşından sonra genelde mevcut gözlüğü çıkartarak yakını görebilirler hipermetrop hastalar ise ikinci bir okuma gözlüğü kullanmak durumundadırlar.Presbiyopi genelde 40 yaşlarında başlar ve maalesef herkeste oluşur. Refraktif cerrahi doktorlarının sorunun cevabını çözemediği en önemli problemdir .

PRESBİYOPİ TEDAVİSİ SEÇENEKLERİ

Gözlük kullanımı,Multifokal Kontakt Lensler, LCK-LightTouch Konduktif keratoplasti (Çeşitli avantaj ve dezvantajları olan bir yöntemidir.),Multifokal göz içi lensleri ve monovizyon lazer tedavisi


YENİ PRESBYOPİ TEDAVİ METODLARI: INTRACOR

Yakın görmeyi düzelten ve yakın gözlüğü kullanmayı sona erdiren bu yöntem yalnızca Intracor Presbiyopi tedavisi için özel olarak geliştirilen Femtec Femtesecond Lazer cihazı ile yapılmaktadır. " Femtosecond Lazer kısa zamanda (saniyede 15,000 nokta) sayısındaki lazer ışınını mikron düzeyinde hassasiyetle istenilen noktalara odaklayıp kornea tabakasında 1–3 mikron büyüklükte su içeren kabarcıklar oluşturur ve bu kabarcıklar doku ayrışmasını sağlar.Böylece, Presbyopi tedavisi, gözün dış tabakasını kesmeden, kornea dokusunu inceltmeden yapılır.

Lasik tedavisinden farklı bir şekilde uygulanmaktadır. Lasik uygulamalarında korneadan flep kesisi yapılırken bu yeni tedavi de korneadan flep kesisi yapmaya gerek yoktur. Korneanın ön yüzeyine dokunulmadığı için 20 saniye gibi çok kısa bir sürede, ağrı ve enfeksiyon riski olmadan uygulanmaktadır. İnce ve kuru gözlere uygulanabilir.Tedaviden hemen sonra hasta normal hayatına döner. Bu yöntemin avantajı diğer yöntemlerden farklı olarak 2 göze uygulanabilmesi ve uzak görüşü bozmadan yakın görmeyi düzeltmesidir.

Avantajları

• Intra COR adı da verilen bu tedavi öncelikle tek göze, 3 ila 6 ay sonra diğer göze de uygulanabilen bir yöntemdir. Diğer tetkiklerin aksine uzak görüşü etkilemez.
• Daha önce katarakt ya da lazer ameliyatı olmuş gözlere uygulanmasında bir sakınca yoktur.

2 D YAKIN GÖZLÜK NUMARASI DÜZELTİLİYOR

Tedaviden yüzde yüz sonuç almak mümkün mü?
En önemli özelliği, uzak görmede bir bozukluk yaratmadan uygulanması ve yakını görmeyi düzeltmesidir.
Gözü kaybetme riski bu yöntemle yoktur.
Bu yöntemin uyguladığı her yüz kişiden 90'ı gözlüksüz gazete okur hale gelmiş ve eski şikâyetleri hiçbir zaman geri gelmemiştir.
Bu yöntem katarakt başlangıcı olan ve de ince kornası olan kişilere uygulanamaz
45 yaşını geçmiş hastalara uygulanır
Daha önce lazer olmuş olması bu ameliyatı olmasını engel değildir.

SUPRACOR

Supracor yakın görüşün düzeltilmesini sağlayabilen basit bir işlemdir. Bu işlem esnasında gözün dış yüzeyine excimer laser uygulanılarak kornea nazikçe yeniden şekillendirilir. Presbiyopi cerrahisinde supracor diğer refraktif cerrahi işlemlere nazaran daha güvenlidir.

Yakın görüş supracor tedavisinin amacı; gazete, restoran mönüsü, bilgisayar ya da cep telefonundaki her gün karşılaştığınız yazıları gözlüksüz okuyabilmeniz için yakını görme gücünüzü iyileştirmektir. Supracor uzak görüşü bozmadan hem uzak hem de yakın görmeyi tek seansta düzelten güvenli ve etkili bir yöntemdir.

%90 BAŞARI SAĞLAYAN PRESBYOPİ DÜZELTME AMELİYATI

SUPRACOR, Teknolas Excime Laser 217 P ile uygulanabilen yeni bir korneal tekniktir. Presbiyopik algoritması sayesinde her iki göze birden yapılır. Hipermetrop, Emetrop ve Miyop gözlerin yanı sıra post-LASIK durumlarında da uygulanır. Tek seansta hem uzak hem yakın görme düzeltilmektedir. Intracor deneyimlerimizden yola çıkılarak geliştirilmiş ve birleştirilmiş 2 dünyanın en iyisidir. Diğer presbi-Lasik yöntemlerinde Pupil (gözbebeği) alanı içerisinde istenmeyen aberasyon (sapma) oluşup uzak görüş bozulurken, bu yöntemde istenmeyen aberasyonlar oluşturulmadan sonuca varılmaktadır.

Supracor için bazı uygunluk kriterleri vardır.Bunlar muayene ve ölçümlerle tespit edildikten sonra tedavi uygulanabilmektedir. Lasik yöntemine uygun olan her göze Supracor da uygulanabilir. Kısıtlamalar ise yine lasik adaylarındaki gibi kuru göz, katarakt, ince kornea, glokom, keratokonus gibi göz hastalıklarını içermektedir.Intracor'da başarı şansı %80'lerdeyken, Supracor sayesinde yakın tedavilerde başarı şansını %90'a çıkarmayı başardık. Ayrıca Supracor ile ilk defa uzak hipermetropu ile yakın hipermetropu (presbiopi) aynı anda tedavi edilebilmektedir. Başarı oranının %90 olmasının yanında en önemli diğer başarı uzak görme kalitesinde hiçbir kayıp olmamasıdır. Bütün diğer presbiopi tedavilerinde uzak görme kalitesinde kayıplar olabiliyordu.

18.9.2014 - 15375

İlgili Diğer Yazılar
Fotoğraflarda kırmızı çıkmayan gözler hastalık habercisi olabilir
Fotoğraflarda kırmızı çıkmayan gözler hastalık habercisi olabilir
Gözlerini kaybedenler için protez göz yapıyor
Gözlerini kaybedenler için protez göz yapıyor
Çocuğunuzu okuldan önce göz doktoruna götürün
Çocuğunuzu okuldan önce göz doktoruna götürün
Gazi, protez kornea ile yeniden görmek istiyor
Gazi, protez kornea ile yeniden görmek istiyor
Kalitesiz güneş gözlüğü, göze ciddi zararlar verebilir
Kalitesiz güneş gözlüğü, göze ciddi zararlar verebilir
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Eyvah Ülser Hastasıyım!
Eyvah Ülser Hastasıyım!
Sağlık Video Mantar Enfeksiyonlarına Dikkat!
Mantar Enfeksiyonlarına Dikkat!
Sağlık Video Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat!
Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat!

 

[Hata Bildir]