Yazın Güzel Görünmenin Olmazsa Olmaz Şartı: Güzel Bacaklar

Güzel ve düzgün biçimli bacaklar, hiç şüphesiz kadın fiziğinin en önemli unsurlarından.

Yazın Güzel Görünmenin Olmazsa Olmaz Şartı: Güzel Bacaklar

Yüz ve ellerden sonra vücudun en çok görünen bölümünü bacaklar oluşturuyor. Gelen yaz mevsimiyle beraber pantolonlar raflara kalkarken şortlar, etekler ve bikiniler giyilmeye başlıyor, bacakların önemi bir kat daha artıyor.


Güzel ve düzgün biçimli bacaklar, hiç şüphesiz kadın fiziğinin en önemli unsurlarından. Şıklık ve zarafetin kısa etekler ve şortlarla vurgulandığı sıcak günlerde bacak güzelliği bir kadın için çok önemli. Peki acaba hangi bacaklar güzel algılanıyor?

Güzel bacaklar denince akla ne geliyor? Bu soruları konunun uzmanına, estetik cerrah Op. Dr. Metin KEREM’e sorduk:

 

Dr. Metin Kerem, bacakların karmaşık ve detaylı bir anatomik yapısı bulunduğunu, ve bacağın estetik özelliklerini de bu anatomik yapının oluşturduğunu söylüyor: “Güzel  bacaklar, derinlerdeki kas yapılarını bir ölçüde belli etmelidir. Ancak kas kıvrımlarının çok sert değil yumuşak geçişlerle kendini göstermesi istenir. Kalın ve kilolu bacaklarda  kas sınırları silindiğinden görüntü kabalaşıyor. Aşırı spor yapan kadınlarda ise kaslar çok belirginleştiğinden erkeksi bir görüntüye dönüşebiliyor. Bunların ikisi de hoş değil”  diyor. Dr. Kerem, bacak güzelliğinin popo ve ayaklarla da ilgili olduğunu vurguluyor: “İdeal bir vücut silüetinde kalça ile bacak arasındaki ayrım net olmalı, basen ve uyluk içlerinde fazla yağ birikimi olmamalı, diz içleri bombeli değil düz olmalı. Alt bacak kavisi giderek incelmeli, zarif bir ayak bileğiyle son bulmalı. Bakımlı ayaklar da olmazsa olmazlardan elbette.” Op. Dr. Metin Kerem, bacak yapısının, bazen genetik özelliklere, bazen de alınan kilolara, ilerleyen yaşa bağlı olarak bozulabildiğine değiniyor. Bozulmalar oluştuğunda, kişinin vücut yapısına göre “fazlalık”ların olduğu bölgelerdeki yağ dokularının azaltıldığını, “eksiklik”lerin olduğu bölgelerin ise doldurulduğunu söylüyor. Bacakta bulunan fazlalıkların, liposuction veya lazer liposuction ile alındığını, eksikliklerin ise yağ enjeksiyonu veya silikon bacak protezleriyle giderildiğini sözlerine ekliyor.

Süreç Nasıl İşliyor?

Op. Dr. Metin Kerem, bacak estetiğine yönelik girişimlerde her hastanın ihtiyacının birbirinden farklı olduğunu, genel tedavi kurallarının ve sürelerinin kişiden kişiye değiştiğini belirtiyor. Genel olarak, operasyon sonrası işe dönme sürelerinin 3 ila 7 gün arasında değiştiğini, istenen sonucun alınmasının ise ortalama 6 ayı bulduğunu söylüyor.

28.5.2013 - 12711Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip İle Soğuk Algınlığı Arasında Ne Fark Vardır?
Grip İle Soğuk Algınlığı Arasında Ne Fark Vardır?
Sağlık Video Gribin Belirtileri Nelerdir?
Gribin Belirtileri Nelerdir?
Sağlık Video Gripten Nasıl Korunuruz?
Gripten Nasıl Korunuruz?
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]