Yeni Eczane Modeli 'EN ECZANELER' Geliyor

EDAK Ecza Kooperatifi, Antalya'daki Merhaba Yaz 2016 etkinliğinde yeni eczane modeli olan EN Eczane'yi tanıttı.

Yeni Eczane Modeli 'EN ECZANELER' Geliyor

Kurulan yeni sistemle eczaların stok ve fatura yükü hafifletilirken, eczacı hastalara ve müşterilere daha fazla vakit ayırabilecek. Yeni modelde Türkiye'de ilk defa eczanelerin içerisine hastalara danışmanlık hizmetinin verileceği ve bazı tedavi uygulamalarının anlatılacağı Farmasötik Bakım Odası kurulacak.

'Eczacılığın en yeni hali" sloganıyla yola çıkılan İzmir merkezli EDAK Ecza Kooperatifi tarafından geliştirilen EN Eczane Modeli kamuoyuna tanıtıldı. Kooperatif tarafından 3-6 ve 10-13 Mart tarihleri arasında Antalya Belek'teki Kaya Palazzo Golf Resort Otel'de düzenlenen Merhaba Yaz 2016 Satış Etkinliğinde tanıtılan yeni Eczane Modeli ile eczacılık mesleği hizmetlerinin geliştirilmesi ve hastalara verilen danışmanlık hizmetlerinin kalitesinin artırılması amaçlanıyor. EDAK Ecza Koop Yönetim Kurulu Başkanı Emre Bacanak ve Kooperatif Genel Müdürü Rüstem Karakaya, etkinlik alanında kurulan EN Eczane'yi basın mensuplarına tanıttı.

"DANIŞMANLIK HİZMETİNİN KALİTESİNİ ARTIRMALIYIZ"

Halkın eczanelerden beklentilerinin sorgulandığı kamu oyu araştırmasının sonuçlarını ve eczacılık mesleğinin daha da ileri taşıma stratejilerini dikkate alarak EN Eczane modelini geliştirdiklerini anlatan Bacanak, yeni sistemin eczacıların sipariş ve finans yükünü alacağını belirterek, "EN Eczane uygulamasında eczacılar, EDAK'tan depoculuk hizmetinin yanı sıra EDAK net ile otomatik sipariş hizmetinden yararlanabilecekler. İlaç ve ilaç dışı sağlık ürünlerinin satışının yanı sıra danışmanlık hizmetlerimizin kalitesini artırmalıyız. Toplumun beklentileri değişirken eczacılarımızın da bu beklentileri karşılayacak düzeyde etkin bir hizmet sunmasını sağlamak lazım" dedi.

HALKIMIZ ECZACIYI SIRDAŞI OLARAK GÖRÜYOR

Yaptıkları kamuoyu araştırmasında hastalara eczacı ve eczaneden beklentilerini sorduklarını ifade eden Bacanak, "Yaptığımız kamuoyu araştırmasında toplumumuzun eczacıları bir sırdaş gibi gördüğünü tespit ettik. Halkımız yaşadığı yerde eczacılarla özel bir iletişim kurmak istiyor. Bu iletişimi daha da geliştirmek ve eczacıların sağlıklarına daha fazla katkı koymalarını istiyorlar. EDAK olarak kurduğumuz yeni sistemle, eczacıların eczane içerisindeki operasyonlarını rahatlatıp halkımızla daha fazla temas etmesini, tüketiciye daha kaliteli sağlık hizmeti sunulmasını amaçlıyoruz" diye konuştu.

ECZANE SADECE REÇETELİ İLAÇLARIN TEMİN EDİLDİĞİ BİR YER OLAMAZ

"Eczane sadece reçeteli ilacın temin edildiği bir yer olamaz" diyen Bacanak, "Hastanın sağlığına dokunan, onun iyi olmasını, sağlıklı kalmasını sağlayacak olan her ürün eczacının bilgisi ve danışmanlığı dahilinde kullanılması gerekiyor. Bu ürünlerin eczanelerde var olması; çeşitli kategorilerle hastalarımıza sunulması, doğru bir anlatımla bilgi verilmesi gerekiyor" dedi.

FARMASÖTİK BAKIM ODASI KURDUK

Hastaların ve tüketicilerin eczanelere sağlık bulmak için gittiğine dikkat çeken Bacanak, "Tüketici ürünün farklı tavsiyelerle kendisine daha fazla sağlık katmasını istiyor. EN Eczaneler'de Türkiye'de ilk defa bir Farmasötik Bakım Odası kurduk. Bu odada hastalarımızın herkesin duymasını istemediği, eczanın sırdaş olması gereken konular konuşulacak. Kadın ve Erkek Sağlığı, Ergenlik Danışmanlığı, Anne ve Bebek Bakımı, İlaç Kullanım Danışmanlığı konuları bu odada görüşülecek" diye konuştu.

"EN ECZANE", ECZANELERİN ÜRÜN VE HİZMETLERİNDEKİ KAPSAM ALANINI GENİŞLETİYOR

EDAK Ecza Koop Genel Müdürü Rüstem Karakaya, Türkiye'nin 26 ilinde faaliyet gösterdiklerini belirterek, "Alanya'da 18.nci depomuzu açtık. Yılda yaklaşık 135 milyon kutu ilacı eczanelere naklediyoruz. Türkiye'de sektörde yüzde 5.5 pazar payına sahibiz. EN Eczane bir dönüşüm projesidir. Eczaneler kanunlara belirlenmiş kuralları olan bir meslek grubudur. Eczacılar kamu hizmeti görüyorlar. EN Eczane tabelası ile eczacıların birbiriyle rekabet ederek ön plana çıkmasını değil, tamamlayıcı ve koruyucu sağlık hizmetleriyle zenginleştirdiğimiz tüketici ihtiyaçlarını kişisel bakım ve güzellik marketlerinden daha iyi karşılamayı hedefliyoruz. Böylece eczanelerin kategori kapsama alanını genişletmeyi planlıyoruz" dedi.

EN ECZANE İLE 25 MİLYARLIK PAZAR PAYINI 40 MİLYARA ÇIKARTMAYI HEDEFLİYORUZ

Yeni çalışmaları ile eczanelerin pazar payını artırmayı hedeflediklerini belirten Karakaya, "Bunu başarabilirsek EN Eczane tabelası altında birleşmiş, Farmasötik Bakım bilgisini ürünlerle birleştiren yeni bir yaklaşım ortaya çıkıyor. Bu da eczacıların bugün kapsadıkları 25 milyar liralık pazarı 40 milyar liraya çıkartıyor. EN Eczane'nin hedefi budur" diye konuştu.

14.3.2016 - 20345





Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]