Yeni Yılda Düşünce Hatalarınızdan Kurtulun!

Psikiyatrist Dr. Uğur Hatıloğlu, yeni bir yıla girerken düşünce, duygu ve davranışlarımızdaki hataların farkına varmamız için önerilerde bulundu.

Yeni Yılda Düşünce Hatalarınızdan Kurtulun!

YA HEP YA HİÇ DÜŞÜNCE TARZINDAN KURTULUN

Yeni yılın ilk günü itibariyle; "yeni yılda ilk iş rejime başlayacağım, sigarayı bırakacağım, spora başlayacağım' gibi cümleler duyuyorsunuz ya da şimdiden kendinize söz mü verdiniz? Bir programa başlamak için gün belirlemek oldukça motive edici olabilir ama başlamaya motive olmak kadar, sürdürebilmek de önemlidir. "Ya hep ya hiç" düşünce tarzına sahipseniz, ilk gün planınıza başlayamaz ya da ilk birkaç gün içinde işler istediğiniz gibi yürümezse, planınızı tamamen bırakma eğilimindesiniz demektir. En ufak bir hatada her şey bozulmuş, sanki siz de beceriksizmişsiniz gibi hissedebilirsiniz. Halbuki süreli bir eylemde amaç mükemmel başlangıcı yapıp aynı şahanelikte devam etmek değildir. Eğrisiyle, doğrusuyla, azıyla, çoğuyla sürdürebilmek ve elinden geleni yapmaktır.

DUYGUSAL KARARLAR VERMEKTEN KAÇININ

Hepimiz zaman zaman zorluklarla karşılaşırız. Ya da bazen her şey üst üste gelebilir. Böyle durumlarda duygularımızı, gerçek durumlarla birbirine bağlama riskimiz olur. Sanki hissettiklerimiz gerçeğin ta kendisiymiş gibi gelebilir. En güzel örneklerden biri de; ertelemektir. Çünkü genelde ertelemenin nedeni olumsuz bir duygudan kaçınmaktır. O duyguyu hissetmemek için yapmakla sorumlu/yükümlü olduğumuz işleri yap(a)maz ve yap(a)madıkça da olumsuz duyguların daha da artmasına neden olabiliriz. Bunun tam tersine, olumsuz duygularımıza rağmen bir işe başlamak ve onu sonlandırmak kişiyi iyi hissettirdiğinde, kişi boşuna bu duyguların kendisini yönetmesine izin verdiğini anlayacaktır.

GEREKLİLİK EKLERİNDEN UZAK DURUN

"Şunu yapmalıyım, buna başlamalıyım" gibi kalıplarla hayatını yaşayan insanlarda endişe ve öfke daha çok görülür. Çünkü bu tarz cümleler insanı baskı altına sokarlar. Biz ne kadar -meli ve -malı'larımıza uyum sağlasak da dış dünya kendi kuralları ve istekleriyle önümüze geldiğinde ortaya çıkan uyuşmazlık, kişide suçlanma ve kızgınlık yaratır. Bu yüzden isteklerimizi daha gerçekleşebilir hale getirmek ve beklentilerimizi daha yapılabilir kılmak daha huzurlu bir hayatın kapısını açan anahtarlardan biridir.

TAŞIYABİLECEĞİNİZDEN FAZLA YÜK SIRTLANMAYIN

Aynı anda birkaç zor eylemi yapmayı tasarlarken, yükün ağırlığı nedeniyle elinizdeki bulgurdan da olabilirsiniz. Bu yüzden kaldırabileceğiniz kadar aktiviteyi planlarınıza dahil edin. Unutmayın ki hiçbir başarı (piyango hariç) birden altın tepside önünüze gelmez. Emeksiz yemeğin yenmediği dünyamızda beklentilerinizin gerçekleşmesinin zaman alacağını, bu yüzden sabretme kartınızı cebinizden çıkarıp sık sık bakacağınızı baştan kabullenin.

27.12.2017 - 30763

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]