Sipiral Soruları

Sipiral Hakkında Kulanıcıların Sorduğu Sorular ve Sipiral Sorularına Doktorlarımızın Verdiği Yanıtlar Bu Sayfada. Sipiral Soruları ve Doktor Cevaplarına Ulaşmak İçin Tıklayın.

 • Spiral Adet Kanamalarını Azaltır mı?

  Merhaba Seval hanım, ben 33 yaşındayım ve Mart 2010'da Mirena taktırdım ve o günden beri adet düzensizliklerim oluyor. Adet kanamalarım gün geçtikçe azaldı, kendimi patlayacakmışım gibi hissediyorum. Aile doktoruma sorduğumda, bu durumun normal olduğunu, eğer adet kanamalarımın normal olmasını istiyorsam Mirena'yı çıkartmamı önerdi. Gerçekten bu spiral bana bunları yapacak kadar etkili mi?

 • Akıntı Problemimin Sebebi Ne Olabilir?

  Merhaba, 30 yaşındayım. 2 düşük, 1 doğum yaptım. 1 yıl önce spiral taktırdım. Spiral taktırdığım ay akıntı problemim oldu. İlaç tedavisiyle geçti. Doğumdan önce 3 yıl boyunca böyle bir şikayetim hiç olmadı. Nisan ayında kontrole gittiğimde doktorum spiralim kaydığı için çıkarttı. 1 ay sonra akıntı şikayeti ile doktora gittim. Tüm yaz boyunca her ay regl dönemimden sonra akıntı şikayetim oldu. Doktorum Ornisid, Monodoks, Neo Pronotal fitil, Trovocart krem ve Antifungal tabletler verdi. Kullandım ve problemim geçti. Geçen ay tatile gitmeden doktoruma göründüm. Havuzdan dolayı mantar olmamak için Gynofit jel verdi. Fakat bu ay tekrar akıntı problemim var ve vajina girişi tahriş olmuş gibi. Cinsel ilişkide de acı oluyor. Sebebi ne olabilir?

 • Rahim Ağzında Yara Var. Spiral Takılması Sakıncalı Olur mu?

  Merhaba, 2 ay önce sezaryen doğum yaptım. Spiral taktırmak için aile planlamasına gittim. Hemşire, rahim ağzında yara ve içe doğru kanama olduğunu söyledi, spirali taktı. Ne gibi zararları olur? Bilgi verirseniz sevinirim.

 • 55 Yaşındaki Annemin Spiralini Çıkartması Bir Sorun Oluşturur mu?

  Annem 55 yaşında spiral taktıralı 30 yıl olmuş. Şimdi çıkarttırmak istiyor, herhangi bir sağlık sorunu olur mu? Birde bunca yılda deriyle kaynaşmış olabileceğini düşünüyor ne yapmamız gerekiyor bizi aydınlatırsanız çok memnun olurum.

 • Spiral Takıldıktan Sonra Makatımda Ağrı Oluyor. Ne Yapmalıyım?

  Merhabalar, 2004 yılında normal doğumla bir kızım oldu. Kızım 6 aylık olduğunda tekrar gebe kaldım fakat eşimle ortak kararımız sonucu kürtaj yaptırdım ve spiral taktırdım. Adet olduğum gün ve 4. güne kadar büyük tuvaletimi yaparken, makat bölgemde çok şiddetli ağrı hissediyorum. Doktor bir şey olmadığını söyledi fakat ben endişeliyim. Bu konuda ne yapmam, nereye başvurmam gerekir? Bilgi verirseniz çok sevinirim.

 • Spiralin Çıkarılması Rahim Yapışıklığına Sebep Olur mu?

  Merhaba, ben 31 yaşındayım. 7 yaşında bir oğlum var. İkinci çocuğu istiyoruz. 5 ay önce spirali çıkarttırdım, hala hamilelik yok. Spiralden sonra adetlerim azalmıştı ama son iki aydır adetlerim çok azaldı, hem miktar hem gün olarak. Dün doktora gittim, ultrason çekildi, her şey normal. Hormon testi yapıldı, çok az bir oynama var. Spiral alındıktan sonra bazı bayanlarda, rahimde yapışıklık oluyor, hamilelik olmamış, büyük ihtimal ondandır dedi doktor. Benim araştırmalarıma göre rahim yapışıklığı sebebi olarak spiral konusundan bahsedilmiyor. Sizce neden olabilir? Tedavisi zor mudur?

 • İlişki Sırasında Sızlama ve Kaşıntı Hissediyorum. Ne yapmalıyım?

  Merhaba, 29 yaşındayım. Spiral taktıralı 3 ay oldu, 3 reglim geçti. Bu ayki reglimden önce, ilişki sonrası tahriş olmuş gibi sızlama hissettim ve kaşıntım başladı. Regl dönemim olduğu için doktora gidemedim. İnternetten araştırdım ve Trovacart ve Anestol kullandım. Kaşıntı ve sızlamam geçti. Şimdi ilişki sırasında yine sızlama hissediyorum, kaşıntım yok. Ne yapmalıyım?

 • Adet Gördüğüm Sırada Eşimle İlişkiye Girdim. Gebe Kalma İhtimali Olabilir mi?

  Merhaba, düzensiz ve ağrılı adet şikayetiyle bir kadın doğum doktoruna gittim. Muayenede spiralimin kaydığını öğrendim ve spirali aldılar. 1 ay boyunca sürekli adet gördüm. Bu sırada eşimle ilişkiye girmiştim, hamile kalma ihtimalim var mı?

 • En Zararsız ve Güvenilir Korunma Yöntemi Nedir?

  En zararsız ve güvenilir korunma yöntemi hangisidir? Hap istemiyorum, spiral istemiyorum. Prezervatif denedik olmadı, çok kötü. Ne yapacağımı bilmiyorum? Haplar zarar verecek diye korkuyorum.

 • Karın Ağrımın Sebebi Spiral Taktırmamla İlgili Olabilir mi?

  Ben yaklaşık 1 yıl önce spiral taktırdım. İlk zamanlar karın ağrım yoktu fakat şimdi adet zamanı olmadığı halde karnım ağrıyor. Sebebi ne denir acaba?

 • Bir Spiral En Fazla Ne Kadar Süre Kullanılmalıdır?

  Merhaba, ben spiral kullanıyorum ve adet dönemlerimde kanamam çok az oluyor ve baş ağrım yoğunlaşıyor. Spiralin zararı var mıdır? Bir spiral en fazla ne kadar kullanılmalıdır?

 • Doğum Kontrol Hapını Çok Uzun Süre Kullanmak Doğru mu?

  Merhaba, 2003 yılında spiral taktırdım, rahme battığı için acil olarak çıkarıldı. Doktorum Yasmin adlı doğum kontrol hapını kullanmamı önerdi, 6 yıl kullandım. Hiçbir sorun yaşamadım fakat çok uzun süre kullandığım için ne yapacağımı bilmiyorum. Doğum kontrol hapını uzun süre kullanmak doğru mu? Bana ne gibi yan etki yapar? Ayrıca ilişki sonrası kanamam oldu, regl kanaması sandım ama 5 gün sonra regl oldum. İşlerimin yoğunluğu nedeniyle doktora gidemiyorum. Ne yapmam gerekir?

 • 7 Yıllık Evliyim Fakat Adetlerim Düzensiz Olmaya Başladı. Ne Yapmam Gerekir?

  Merhaba, ben 11 yaşında adet görmeye başladım, 3,5 yıl ayda 5-6 gün temiz kalıyordum. Adetlerim doğum kontrol hapı kullanarak düzenlendi. (ayda 9 gün) Şu an 24 yaşındayım, 7 yıllık evliyim ve 5 yaşında kızım var. Son 3 aydır adet tarihlerim; 5 Temmuz, 7 Ağustos ve 14 Eylül. Bu son 3 adetimde normalde 2., 3. ve 4. gün çok gelen adetim nerdeyse hiç gelmiyor. Hamile değilim, spiralle korunuyorum. Düzensiz olan adetim ile ilgili ne yapmalıyım?

 • 20 Gün Önce Spiral Taktırdım Fakat İlişkiden Sonra Lekelenmeler Oluyor. Bu Durum Düzelir mi?

  Yaklaşık 20 gün önce adetliyken spiral taktırdım fazla olan kanamam 3 günde geçti fakat hala çamaşırım lekeleniyor. Özellikle ilişkiye girdikten sonra başlıyor. Ne yapmam gerekir spirali çıkarttırmalı mıyım yoksa birkaç aya kadar düzelecek bir sorun mu? Şimdiden teşekkürler.

 • 1 Yıldır Adet Aralarımda Lekelenmeler Oluyor, Sebebi Spiral Ya da Kullandığım İlaç Olabilir mi?

  İyi günler benim 1 senedir adet arası lekelenme sorunum vardı. Son 3 aydır 40 günde bir regl oldum fakat bu ay 18 ağustosta regl oldum, 6 gün sürdü. Sonra 28 ağustosta tekrar regl oldum 7 gün sürdü. Geçen sene 13 Temmuzda spiral taktırmıştım spiral kaynaklı mı? Yoksa bu ayda doktorum myralon diye ilaç verdi düzenlesin diye daha 1.kutusunu içiyorum, ilaçtan mı sizce? Bide bizim ailede halam 30 yaşında rahim kanserinden vefat etmişti. Çok tedirginim ben 26 yaşında 1 çocuk annesiyim. Hazirandaki smear sonucum pap 2 çıkmıştı. Geçen senekiler pap1 idi. En kısa zamanda cevabınızı bekliyorum. Teşekkürler.

 • Spiralin Kayıp Kaymadığını Nasıl Anlarım?

  1 yaşında bir kızım var ve ben 3 ay önce spiral taktırdım. Evimi temizlerken kanepe ve dolapları bazen itmem gerekiyor. Spiral kayar mı kaydığını nasıl anlarım? Ek olarak korunmama gerek var mı?

 • Spiral Takıldıktan Sonra Hamile Kaldım, Çıkarttırsam Bebeğe Bir Zararı Olur mu?

  Ben spiral takıldıktan sonra hamile kaldım. Spiralin çocuğa zararı dokunur mu? Çıkarırsam çocuk düşer mi?

 • Hamilelikten Korunma Yolları Nelerdir?

  Hamilelikten korunma yolları nelerdir? 2 tane çocuğum var.

 • Adetimin Kesilmemesinin Sebebi Ria Olabilir mi?

  Merhaba benim sekizinci ayın onundan beri adetim kesilmedi. Normalde beş gün adet oluyordum. hala kanamalarım koyu renkli bir şekilde devam ediyor. Sebebi ne olabilir? Acaba Ria' dan dolayı olabilir mi? İlk defa böyle oldu. Teşekkür ederim.

 • Kordonu Bağlanan Bir Kişinin İsteğe Bağlı Açılabilir mi?

  Sezaryen doğumu yapan kişinin 3.doğumda bağlanan kordonları 4. Çocuk için isteğe bağlı açılma şansı var mıdır? Teşekkür ederim.

 • Eşimi Spiral Taktırması Konusunda İkna Edemiyorum. Ne Yapmalıyım?

  Hocam, ben 8 senelik evliyim ve sürekli eşime spiral takılmasını istiyorum ama bir türlü ikna edemiyorum. Korkuyor, ondan takmıyor. Korkmasının nedeni hastalığa neden olmasıymış. Bizi aydınlatabilir misiniz?

 • İlişki Sonrasında Olan Kanama Spiralden Kaynaklanıyor Olabilir mi?

  Son 2 aydır ayda iki kere adet oluyorum. Bir de ilişkiden sonra kanamam oluyor. Spiralden kaynaklanıyor olabilir mi?

 • Çocuk İstemediğim İçin Spiral Taktırmak İstiyorum, Bu Konuda Bilgi Verebilir misiniz?

  Merhaba. Ben 3 aylık evli 22 yaşında bir bayanım. Çocuk istemediğim için spiral taktırmayı istiyorum. Hap iğne gibi önlemler beni tatmin etmiyor. İlaç kullanmam vücuduma zarar diye düşünüyorum. Eşim ise doğum yapmadığım için bir zarar vermesinden korkuyor. Ama ben spirali %100 istiyorum. Bana yardımcı olur musunuz, bana zararı olur mu? Cevaplarınızı okuyorum spirali deneyimli bir doktorun takması riskleri azaltır. Ama böyle bir doktoru nerden bulabilirim? Şimdiden çok teşekkürler

 • Spiral Taktırmak İleride Bir Problem Yaratır mı?

  İlk doğumum 7 aylık bir bebeğim var. Spiral taktırmak istiyorum. İlerde bir problem olur mu?

 • Spiralimi Çıkartsam Nasıl Korunmalıyım?

  Bende spiral var. Kasık ağrısı yapıyor ve çıkarttırmak istiyorum. Bende migrende var, doğum kontrol hapı kullanabilir miyim? Eğer kullanamazsam nasıl korunmalıyım?

 • Adet Düzensizliğim Spiralden Kaynaklanıyor Olabilir mi?

  Merhaba, ben yaklaşık 6 ay önce spiral taktırdım. Adet günüm on güne çıktı, bu aya kadar düzenliydi. Fakat bu ay 6 gün adet gördüm, sonrasında 6 gün sonra tekrar az bir şekilde 2 gün kanamam geldi. Bu normal mi?

 • Spiral Taktırdım. Enfeksiyon Kapmamak İçin Nelere Dikkat Etmeliyim?

  Merhaba, ben 24 yaşında 2 senelik evliyim. 10 aylık bir kızım var. 2 Haziran’da spiral taktırdım. Benim enfeksiyon kapmamam için ne yapmam lazım? Yara veya iltihap olur diye çok korkuyorum. Spiral varken, yine de korunmalı mıyız?

 • Sezaryen Yerimin İki Tarafında da Ağrım Var. Spiralden Kaynaklanıyor Olabilir mi?

  Merhabalar, ben 2 yıldır spiral kullanıyorum. Fakat takıldığından beri kontrole gitmedim. Şu anda sezaryen yerimin iki tarafında da ağrılarım oluyor. Spiral baskı yapıyor olabilir mi?

 • Doğum Yapmadığım İçin Spiral Takılmaması Mümkün mü?

  Selam, yaşım 25. Kürtaj oldum 5 ay önce ve spiral taktırmak istiyorum. Doğum yapmadığım için doktorlar takmıyor. Böyle bir şeyin olması mümkün mü?

 • Spiralimi Ne Zaman Çıkarmam Gerekir?

  1998 yılında oğlumun doğumuyla birlikte spiral kullanmaktayım. Ne zaman çıkarttırmam gerekir? Çıkartınca nasıl korunmam gerekir? Çünkü yeni bebek istemiyorum. Saygılar.

 • Spiral Taktırdıktan Sonra Adet Süremde Uzama Olması Normal mi?

  Merhaba benim size bir sorum olacak ben 5 ay önce spiral taktırdım ama adet sürem çok uzun sürüyor, 15 gün falan. Sizce bu normal mi, yoksa spiral kaymış olabilir mi? Bilgi verebilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Muğla'da Otomobil Çarpışması: 5 Kişi Yaralandı
Muğla'da Otomobil Çarpışması: 5 Kişi Yaralandı
Düzce 112 Acil Çağrı Merkezi Personelleri Eğitimi Başarıyla Tamamladı
Düzce 112 Acil Çağrı Merkezi personelleri eğitimi başarıyla tamamladı
BM, İdlib'e 2,5 Ay Sonra İnsani Yardım Ulaştırdı
BM, İdlib'e 2,5 Ay Sonra Yardım Ulaştırdı
Sokak köpeğinin kovaladığı bisikletli çocuk yayaya çarptı
Sokak köpeği bisikletli çocuğu kovalayarak yayaya çarptı
Tosya'da Üç Tekerlekli Elektrikli Motosiklet Kazası: Sürücü Hayatını Kaybetti
Amasya'da minibüs menfeze uçtu, sürücü yaralandı
Diyarbakır'da Yenidoğan Canlandırma Programı Eğitimi Verildi

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

 

[Hata Bildir]