Tekrarlayan Üriner Enfeksiyon

Üriner Enfeksiyonlar

Sağlıklı bir mesanenin içi sterildir ve bakteri barındırmaz. Ancak deride bağırsaklarda, anüs ve vajen bölgesinde bakteriler mevcuttur. Bu bakteriler bazen buralardan üriner sisteme geçerek, üretrada yukarıya doğru ilerleyip mesaneye ulaşabilirler. Normalde mesane kendini bu bakterilerden koruyabilir ve onları idrarla yıkayarak atabilir.

Ancak bu bakteriler mesanede kalır ve burada çoğalırsa enfeksiyona sebep olur enfeksiyon ise mesane dokusunda inflamasyon denen kızarıklık, şişme ve ağrıya sebep olur. Bu tip enfeksiyonla seyreden mesane inflamasyonlarına SİSTİT denir ve kadınlarda erkeklerden çok daha sık görülür. Bu tip enfeksiyonlarda mesane daha dolmadan dolu gibi hisseder ve sık idrar yapma isteği ile birlikte çok sık idrara çıkma ancak az az yapma, bazen tuvalete yetişememe, kaçırma durumları görülür. Genellikle ateş, titreme olmaz, halsizlik olabilir.

Ateş ve titremelerin olması enfeksiyonun böbreklere ulaştığını düşündürür ve acil tıbbi müdahale gerektiren bir durumdur (AKUT PYELONEFRİT). Böyle böbrek enfeksiyonlarında alt kaburgaların altında şiddetli yan-arka ağrısı, yüksek ateş ve titreme ile birlikte kuvvetli bir hastalık hali, halsizlik mevcuttur. Bu tip bir böbrek enfeksiyonu böbreği tahrip edebilir ve enfeksiyon kana yayılarak hayatı tehdit edebilir.

Sadece bir doktor sizde üriner enfeksiyon olup olmadığına ve varsa hangi tip olduğuna karar verebilir. Doktor bu kanıya bulgu ve şikayetleri inceleyerek ve idrar tahlili ile varır. Üriner enfeksiyonlar antibiyotik denilen ve bakterileri öldüren veya çoğalmalarını durduran ilaçlarla kolayca tedavi edilirler. Kendinde üriner enfeksiyon olduğunu düşünenlerin süratle bir doktora (üroloji uzmanı) gitmeleri gerekir.

Erkekte ve çocuklarda üriner sistem enfeksiyonları anormal bir üriner sistem veya diğer sağlık problemlerinin bulgusu olabilir. Bu nedenle bir çocuk veya erkekte böyle bir üriner enfeksiyon görülürse ve hele tekrar edici nitelikteyse, bu kişiler mutlaka ek testler ve radyolojik incelemeler için bir üroloji uzmanına görünmelidirler.

Üriner sistem enfeksiyonlarında da idrarda kan görülmekle beraber, idrarda kan görülmesi durumunda mutlaka bir üroloji uzmanına gidilmelidir, zira idrarda kan değişik üriner sistem problemleri nedeniyle olabilir (üriner sistem taşları ve tümörler gibi). 

Tekrarlayan Üriner Enfeksiyon ile ilgili düşüncenizi paylaşın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hastane.com.tr'nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi ve Facebook.com'daki profilini ilgilendirmektedir.
Tekrarlayan Üriner Enfeksiyon İle İlgili Konular
Adele Romatizması Diyabet Kireçlenme
Aglütinin Donavonoz Kortizon
Aglütinojen El Titremesi Loğusa Humması
Agoni Genel Sağlık Lomber Ponksiyon
Agraniilositoz Husye Torbası Şişliği Lökopeni
Amipli Dizanteri Ileitis Lökositoz
Antikor İdrar Tutamama Lumbago
Bağışıklık Hücresi Jet Lag Şarbon
Bel Soğukluğu Kabızlık Şirpençe
Biyotipoloji Kırım Kongo Yılancık

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
23 Ocak Cumartesi koronavirüs tablosu açıklandı mı? 23 Ocak Cumartesi günü Türkiye'de bugün koronavirüsten kaç kişi öldü, kaç kişi iyileşti?
Sağlık Bakanlığı'ndan 'aşıda dolandırıcılık' uyarısı: SMS'le gelen linke tıklamayın
112 Acil Çağrı Merkezi sayısı 55'e çıkarıldı
Koronavirüse iyi geliyor diyerek kendilerini bal arılarına ısırtıyorlar
Dr. Öğr. Üyesi Koçer: "Aşı virüse karşı en büyük silah"
20 yıllık basketbol hayali beyin piliyle gerçekleşti
Çığ bölgesinde can pazarı...Sağlık çalışanları çığın ortasında kaldı, 28 saatlik çalışmayla hastaneye ulaştırılan korona virüs hastası yoğun bakıma...
Son dakika haber! Lenf kanserine koronavirüs umudu
Tunceli'de mutasyona uğramış ilk Covid-19 vakası tespit edildi
Salgınla mücadele eden hemşireler, yaşadıklarını anlattı
Kar ve soğuk aşıyı engelleyemiyor

 

[Hata Bildir]