Yaygın Gelişimsel Bozukluklar Soruları

Yaygın Gelişimsel Bozukluklar Hakkında Kulanıcıların Sorduğu Sorular ve Yaygın Gelişimsel Bozukluklar Sorularına Doktorlarımızın Verdiği Yanıtlar Bu Sayfada. Yaygın Gelişimsel Bozukluklar Soruları ve Doktor Cevaplarına Ulaşmak İçin Tıklayın.

 • Çocuğum Gelişmiyor. Ne Yapmalıyım?

  Selam hocam, benim kızım 3,5 yaşında, 11 kg ağırlığında, boyu 96 cm. Gelişmiyor. Doktora götürdüm, netice alamadım. Ne yapmamı önerirsiniz? İyi çalışmalar dilerim.

 • 3,5 Yaşındaki Kızımın Rahatsızlığı Ne Olabilir?

  Hocam, kızım 3,5 yaşında. Yürüme ve konuşması yok. Sadece anne, baba, aba diyebiliyor. İşitme testi normal. Oturabiliyor, oturarak emekliyor. Hafif skolyozu var, rehabilitasyon merkezinden fizik desteği alıyor. Ama gelişme çok yavaş. Seslendiğimizde bize bakıyor, al, ver gibi seslendiğimizde tepki vermiyor. Nöroloji de dahil, birçok uzmana götürdük, bize çocuğun rahatsızlığı hakkında bir cevap veremediler. Çok endişeleniyoruz. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden ilginize teşekkürler.

 • Oğlumda Konuşma Bozukluğu Plduğunu Düşünüyorum. Nereye Başvurmalıyım?

  Merhabalar, benim sorum 2007 Mayıs doğumlu oğlum var. Konuşması biraz geri. Konuşurken aralarda ıh ıh diyor. Acaba bunlar geçer mi yoksa sorun olduğunu mu düşünmeliyiz? Hangi doktora başvurmalıyız?

 • Boyumu Uzatmak İçin Neler Yapabilirim?

  Merhaba, 17 yaşındayım. 15 yaşına girmeden bir kaç ay önce vücudumu geliştirmek için kas yapmaya başladım. Sigara da içiyordum. 2 sene boyunca ağırlık kaldırdım. Ama bir sorun vardı, vücudum şişince boyumdan gidiyordu. Arkadaşlarımın hepsi benden uzun ve şu an boyum 1,60. Bu beni sinir ediyor. Artık dışarı çıkmak istemiyorum, arkadaşlarımı görmek istemiyorum. Çoğu insan benimle dalga geçiyor. Yaklaşık 1 senedir spor yapmıyorum. Kaslarım da erimeye başladı. Sigarayı da bıraktım. 1 haftadır basket oynuyorum ama bu yaştan sonra boyumun uzamayacağından korkuyorum. Sizce ne yapmalıyım? Yardımcı olur musunuz?

 • Kız Kardeşimin Gelişiminde Problem Var. Neler Yapmamız Gerekir?

  Merhaba, kız kardeşim 12 yaşında. Boyu 1,28 cm ve 30 kilo. Gelişiminde sorun var. Tedavi görüyor ve şu an Humatrope için steril çözücü kullanıyor. 2 yıldan beri kullanıyoruz ancak hiçbir gelişme olmadı. Neler yapmamızı önerirsiniz?

 • 18 Yaşındayım ve Göğüslerim Hala Büyümedi, Sebebi Ne Olabilir?

  Ben 18 yaşındayım adet görüyorum ama göğüslerim hala büyümedi. Bu durum beni rahatsız ediyor. Ayrıca bu yüzden doktora da gitmeli miyim ya da ne yapmalıyım bilemiyorum. Bu sizce hormonal bir bozukluk mudur? Şimdiden teşekkür ederim.

 • Çocuğumda Gelişim Geriliği, Geniz Eti ve Bademcik Problemleri Var. Ne Yapmalıyız?

  Merhaba, 13/08/2003 doğumlu erkek çocuğum var. Çok zayıf ve iştahsız. Ayrıca gelişim bozukluğu yani gelişim geriliği var. Birçok doktora gittik. Ama hala sorun devam ediyor. Zekasında problem yok. Konuşmada bozukluk oluyor. Burnundan nefes alıp vermede zorluk çekiyor. Çok huysuzluk yapıyor. Ayrıca geniz eti ve bademcik ameliyatı olması lazım, ama anestezi riski var diye erteleniyor. Ameliyat olursa, acaba gelişimi ilerleyebilir mi? Neler yapmamızı önerirsiniz?

 • Doktorlar Artık Boyumun Uzamayacağını Söylediler, Bunun Tedavisi Yok mu?

  Dün hastaneye gittim endokrin bölümüne. Bana boyumun bundan sonra uzamayacağını söylediler. Kan testi ve film çektiler ben 14,5 yaşındayım boyum 158, kilom 44. Yaşıma göre normal ama bununla ilgili gerçekten hiç mi tedavi yok.

 • Bipolar Bozukluk Hastasıyım. Herkese Zarar Veriyorum. Ne Yapmalıyım?

  İyi günler, bipolar bozukluk hastasıyım. İlaçlarımı düzenli içmiyorum. İnsanlarla kavga halindeyim, kendime zarar veriyorum. Ailem emekli, onlara maddi olarak zarar veriyorum. Anlayışsızım, agrasifim. Ne yapabilirim?

 • Psikoz Geçiren Kardeşim İlaçları Bıraktığında Tekrar Psikoza Girer mi?

  Merhaba, kardeşim 26 yaşında. 2 ay önce psikoza girdi, ilaç kullandı ama şu an kullanmıyor. Tekrar psikoza girer mi?

 • Yeğenimin Algılama Problemi Var. Ne Yapmalıyız?

  Merhaba, 9 yaşında kız yeğenimde çocukluktan itibaren bazı farklılıklar var. Algılama yeteneğinde zayıflık, sorduğu soruları peş peşe 3 kere sorması, çağırdığımızda duymuyormuş gibi sesiz kalması, iletişim eksikliği, kalem ve makas tutma güçlüğü gibi şikayetleri var. Zeka yönünden problem yok, çok duygusal ve hassas bir çocuk. Arkadaş edinemiyor. Hafızası güçlü. Boya yaparken düzgün boyayamıyor, kaslarının zayıf olduğunu düşünüyoruz. Daha önce psikoloji merkezine başvurduk, algılamada zayıflık olduğu söylendi. Ne yapmalıyız?

 • 14 Yaşındaki Kızım Yumurtalıkları Gelişmemiş, Hangi Bölüme Başvurmalıyız?

  24.10.1995 doğumlu kızım var. Karın ağrısı çok oluyor. Doktora götürdük tahlil yaptılar bir şey çıkmadı. Ultrasona soktular yumurtalıkları yaşına göre gelişmemiş dediler. Boyu da kilosu da geri dediler. Korkulacak bir durum var mı? Hangi doktora götürmem lazım? Teşekkürler.

 • 12 Yaşındayım ve Adet Oldum, Boyum Normal mi?

  12 yaşındayım adet oldum. Boyum 150 tam bir boy atamadım. Bu normal mi?

 • Oğlumun Boyu Yaşıtlarına Göre Oldukça Kısa, Ne Yapabiliriz Hangi Bölüme Başvurmalıyız?

  Benim sorum oğlumla ilgili. Oğlum 1 hafta önce 16 yaşına girdi. 1993 doğumlu. Sorun boy kısalığıyla ilgili. Boyu 1.47 cm, yaşıtlarından bayağı kısa. Daha önce çocuk doktorlarına götürdüm. Kan idrar testleri yapıldı hepsi normal, neden uzamıyor? Anne boyu:1.62 baba boyu 1.67 ergenliğe de hemen hemen girmek üzere. Acaba hormon testi yapmamız gerekli mi? Normal mi boyu? Teşekkürler.

 • 4 Yaşındaki Kızım Konuşamıyor. Ne Yapabiliriz?

  Dil gelişiminde gerilik. Kızım 4 yaşını doldurdu fakat daha konuşmuyor. Tek tük kelimeleri çıkarmaya çalışıyor ama derdini anlatacak kadar konuşamıyor. Bir de katı gıdalarda çiğneme ve yutma problemi var, en ufak bir şey boğazına takılıyor ve kusuyor. 2 aydır kreşe gidiyor, seslerde bir artış söz konusu. Ne yapabilirim? Özel eğitim alıyor.

 • Kızım Kendi Yaşıtlarına Göre Küçük Duruyor, Hangi Bölüme Başvurmalıyız?

  11 yaşında sağlıklı bir kızım var. Fakat çok uzun zamandır uzamadığını ve gelişemediğini fark etmekteyiz. Yaşıtlarından çok küçük duruyor. 5.sınıfa geçmesine rağmen 1.sınıf çocukları boylarında. Ailece minyon değiliz, diğer kardeşleri iri çocuklar. Hangi hastaneye ve hangi bölüme götüreceğimi bilmiyorum.

 • Çocuğumun Bıngıldağı Erken Kapandı. Ne Yapmamızı Önerirsiniz?

  Merhaba, çocuğumun bıngıldağı, 3 aylıkken Devit-3 fazla verildiği için erken kapandı. Şu anda 1,5 yaşında, dik durup yürüyemiyor. Çocuk nöroloji bölümüne sevk edildi. Bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

 • Oğlumun Başının Büyük Olması Bir Sorun mudur?

  2.5 yaşında bir oğlum var. Baş çevresi 52,5 cm. Sorun var mıdır?

 • 16 Yaşındayım, Başımın ve Midemin Ağrısı Hala Adet Olmadığım İçin mi?

  Merhaba ben 16 yaşındayım fakat hala adet olmadım. Başım çok ağrıyor özellikle bir tarafı mideme de vuruyor ağrısı. Bunun nedeni adet olmadım ondan mıdır?

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Maymun çiçeği: WHO, virüsün ilk kez insandan köpeğe bulaştığını açıkladı
Doğu Karadeniz Bölgesinde Kırım Kongo vakaları yoğun seyrediyor
Yaşlı adam, kornea nakliyle yeniden görmeye başladı
Doğu Karadeniz Bölgesinde Kırım Kongo vakaları yoğun seyrediyor
Yaşlı adam, kornea nakliyle yeniden görmeye başladı
Rize'de şifalı bilinen suda arsenik oranı 27 kat fazla çıktı
Rize gündem haberi | RİZE'DE ŞİFALI BİLİNEN SUDA ARSENİK ORANI 27 KAT FAZLA ÇIKTI
Rize'de "Ilıca suyu" olduğuna inanılan suyun içmeye uygun olmadığı tespit edildi
Rize haberleri! Rize'de "Ilıca suyu" olduğuna inanılan suyun içmeye uygun olmadığı tespit edildi
Rizelilerin yıllarca "şifalı" diye içtikleri su zehirli çıkınca hüsrana uğradılar
Yıllarca "şifalı" diye içtikleri su zehir çıkınca hüsrana uğradılar

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

 

[Hata Bildir]