Benler (Nevüsler)Benler, melanin adı verilen pigment(boya maddesi) içeren vemelanositadı verilen hücrelerin oluşturduğu koyu renkli ve iyi huylu deri tümörleridir. Renkleri açık kahverengiden siyah renge kadar değişebilir. Mavi renkli ve renksiz türleri de vardır. Deriden kabarık veya düz olabilirler.
 
Benlerdoğuştan mevcut olan“konjenital pigmente nevüslar” ve“sonradan ortaya çıkan nevüslar” olmak üzereiki gruba ayrılırlar.
 
Doğumsal pigmente nevüslar ortalama%1 oranında görülür. Küçükbenlerşeklinde olabilecekleri gibi vücudun büyük bir bölümünü kaplayacak şekilde geniş“dev benler şeklinde de olabilirler. Renkleri çok açıktan çok koyuya kadar değişebilir. Kıllı olabilirler. Bu devbenlerden“malign melonama” adı verilen deri kanserlerinin gelişme olasılığı daha fazladır.
 
Nevüsler deride bulunduğu katmana göre“junctional nevüs”,“compound nevüs” ya da“dermal nevüs” gibi isimlerle adlandırılırlar. Koyu mavi renktekibenlereise“blue nevüs- mavi ben” adı verilir.
 
Benlerin rengigebelik döneminde ve güneşe maruz kaldıkça koyulaşır. Yaş ilerledikçe renkleri açılır ve ileri yaşlarda tamamen renksiz hale gelebilirler. Nadiren bir benin etrafında beyaz bir halka oluşur ki bu tipbenlerehalo nevüs” denir. Bunlar genellikle çocukluk ve ergenlik çağında ortaya çıkarlar ve zamanla hem ben hem de çevresinde ki beyaz halka kendiliğinden kaybolur.
 
Bazıbenleringörüntüsü, normal bir benden farklı olarak, kenarları ve rengi düzensiz ve büyük boyutta olabilirler vemalign melonoma denilen cilt kanserini andırırlar.“Atipik nevüsa-Clark nevüs” adı verilen busıra dışı benlerçoğunlukla iyi huylu olmalarına karşın şüphe uyandıran görünümleri nedeniyle genellikle cerrahi olarak çıkarılırlar. Ailevi deri kanseri olan kişilerde bu lezyonlardanmalign melonama gelişme riski mevcuttur.
 
Tedavisi
 
Benlerin en kökten tedavisi cerrahi olarak çıkarmaktır. Çıkarılan doku parçası mutlaka histopatolojik olarak incelenmelidir. Cerrahi çıkarım sırasında benin kenarından çok az bir normal deri de çıkarılır. Bu kalıntı bırakmamak için gereklidir. Kesinin şekli ve yönü, dikiş tekniği ve kullanılacak dikiş materyali, kalacak olan izin belirsiz ya da minimum düzeyde oluşması açısından önemlidir.
 
Benleri cerrahi olarak çıkarmak yerine traşlama, yakma, dondurma veya lazer gibi yöntemlerle tedavi etmeğe çalışmak doğru bir yaklaşım değildir.
 
Tehlike İşaretleri
 
Vücudunda çok sayıda beni olan bir kişinin tümbenleriniçıkarmak hem gereksizdir ve hem de teknik olarak imkânsızdır. Ancak bazı durumlarda cerrahi olarak çıkarılma zorunluluğu vardır. Örneğin bir benin;
 
 • Rengi non-homojen(düzensiz) hale gelmişse veya koyulaşmaya başlamışsa,
 • Kenarları intizamsızlaşmış ve genişlemeye başlamışsa,
 • Çevresinde kızarıklık, kaşıntı ve ağrı varsa,
 • Kabuklanma ve kanama başlamışsa,
 • Kıllanma varsa,
 • Yüzeyinde kabartılar oluşmaya başlamışsa,
 • Erişkin yaşta yeni çıkmış bir ben ise,
 • Yerleşim olarak tarak, traş bıçağı ve gömlek yakası, pantolon kemeri, çorap koncu gibi giysilerle tahrişe maruz kalan bölgelerde bulunuyorsa
 
bubenlerinmalign melonama denilen deri kanserine dönüşme riskleri vardır ve beklemeden cerrahi olarak çıkarılmaları yerinde olur.
 
Benlerin İzlenmesi
 
Vücudunda benleri olan kişilerde yukarıda saydığımız haberci değişikliklerin gözden kaçırılmadan fark edilebilmesi için, benlerin ve özellikle de güneş gören bölgelerdekibenlerin, dermatoloji ve/veya plastik cerrahi uzmanlarınca düzenli olarak izlem ve takip altında tutulması gerekir. Özellikle şüphe arz eden benlerin boyut tespiti ve fotoğrafla kayıt şeklinde takibinde yarar vardır. Çoğu kez çıplak gözle takip yetersiz kalabileceği için dermatoskopi adı verilen büyüteçli sistemle muayene ve kontroller daha yararlı olur. Bu kişilerin kendilerinin de bu konuda uyanık olmaları ve doktorlarının önereceği şekilde kendibenlerinikendilerinin kontrol altında tutmaları son derece de önemlidir.
 
Korunma
 
 1. Benler üzerinde çıkan kıllar cımbızla koparılmamalıdır.
 2. Güneşten korunmak için geniş kenarlı şapka, güneş gözlüğü, uzun etek ve pantolonlar, uzun kollu ve güneş geçirmeyen gömlekler giyilmelidir.
 3. Güneş ışınlarının dik açıyla yeryüzüne geldiği saatlerde(saat 11.00–16.00 arası) güneşlenilmemelidir.
 4. En az 35 koruma faktörlü güneş kremleri veya losyonları kullanılmalıdır.
 5. Yukarıda sözünü ettiğimiz takip ve kontroller ihmal edilmemelidir.

Benlerde gözlenecek herhangi bir değişiklikte derhal bir Plastik Cerrahi Uzmanına başvurulmalıdır.03.01.2011
BU SAYFAYI PAYLAŞFacebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİTüm HaberlerSağlık Haberleri Rss
Sosyal fobi hayatınızı zorlaştırmasın
Dış görünüş kişilik bozukluklarına yol açıyor
Sedef hastalığının çaresi aktarda değil
Bezelye kolestrolü düşürüyor
Çikolata kisti kısırlık nedeni
Reçetesiz ilaç kullanımı arttı
Kış saati şişmanlatıyor
Kangren bacak kesilmeyecek
Prostat kanserinden koruyor
Hastalıklara zemin hazırlıyor
Gece çalışanlar bunlara dikkat

FOTO GALERİTüm Foto Galeriler
Ömrünüze ömür katıyor!
Ömrünüze ömür katıyor!
Dereotunun Mucize Faydaları
Dereotunun Mucize Faydaları
Kadınları tahrik eden 4 nokta!
Kadınları tahrik eden 4 nokta!
Şifa saçan besinler
Şifa saçan besinler

SAĞLIK VİDEOLARITüm Videolar
Sağlık VideoKepçe Kulak Ameliyatı İçin En Uygun ZamanKepçe Kulak Ameliyatı İçin En Uygun ZamanSağlık VideoKatarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz GerekenlerKatarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık VideoHipertansiyon Hakkında Bilinmeyenler!Hipertansiyon Hakkında Bilinmeyenler!Sağlık VideoDiş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?

 

[Hata Bildir]

 

 

 

TWITTER'DA
TAKİP ET
twitter.com/Hastanecomtr