İL İL HASTANELER

Darıca Farabi Devlet Hastanesi

  Darıca Farabi Devlet Hastanesi  
Darıca Farabi Devlet Hastanesi
Hastane Adı: Darıca Farabi Devlet Hastanesi
Telefon: (0262) 656 43 44
Faks: (0262) 656 43 46
Adres: Fevzi Çakmak Mahallesi Dr. Zeki Acar Caddesi No: 62 Darıca
İlçe: Gebze
İl: Kocaeli
Web Adres: www.gebzedh.gov.tr
Harita: Darıca Farabi Devlet Hastanesi Haritası için Tıklayın.
Hastaneden randevu almak için tıklayınız. Hastaneye yorum yapmak için tıklayınız.

Türk asilli Islam felsefecisi (Maveraünnehir, Farab, 870-Sam, 950). Asil adi Ebu Nasr Muhammed bin Tahran bin Uzlug olan ve Bati kaynaklarinda “Alpharabius” adiyla anilan Farabi (Türkistan’in Farab [Otrar] kentinde dogdugu için Farabi [Farabli] diye anilir). Ilk ögrenimini Farab’da, medrese ögrenimini Rey ve Bagdat’ta gördükten sonra, Harran’da felsefe arastirmalari yaptigi yillarda tanistigi Yuhanna bin Haylan’la birlikte Aristoteles’in yapitlarini okuyarak gezimciler okulunun ilkelerini ögrendi. Halep’te Hemedani hükümdari Seyfüddevle’nin konugu oldu. Arap ülkelerinde yasamis, Türk kimligini ve Türk törelerini ölünceye kadar birakmamis olan Farabi’yi anlatan kitaplar, Islam aleminde Ebul Hasan el-Beyhaki, Ibn-el-Kifti, Ibn Ebu Useybiye, Ibn el-Hallikan adli yazarlar tarafindan Farabi’nin ölümünden birkaç yüzyil sonra gerçeklestirildi. Ama bu yapitlar, birer arastirma olmaktan çok, Farabi’yle ilgili söylenceleri derliyor,bir felsefeciyle degil, bir ermisi açikliyordu.

Aristotales’in ortaya attigi madde ve suret kavramini hiçbir degisiklik yapmadan benimseyen, esyanin olusumunda, yani yaradilista madde ve sureti iki temel ilke olarak gören Farabi’nin fizigi de, metafizige baglidir. Buna göre, evrenin ve esyanin özünü olusturan dört öge (toprak, hava, ates, su) ilk madde olan el-aklül-faalden çikmistir Söz konusu dört öge, birbirleriyle belli ölçülerde kaynasir, ayrisir ve içinde bulundugumuz evreni (el-alem) olustururlar.

Farabi, ilimleri siniflandirdi. Ona gelinceye kadar ilimler trivium (üçüzlü) ve quadrivium (dördüzlü) diye iki kisimda toplaniyordu. Nahiv, mantik, beyan üçüzlü ilimlere; matematik, geometri, musiki ve astronomi ise dördüzlü ilimler kismina dahildi. Farabi ilimleri; fizik, matematik, metafizik ilimler diye üçe ayirdi. Onun bu metodu, Avrupali bilginler tarafindan kabul edildi.

Hava titresimlerinden ibaret olan ses olayinin ilk mantikli izahini Farabi yapti. O, titresimlerin dalga uzunluguna göre azalip çogaldigini deneyler yaparak tespit etti.Bu kesfiyle musiki aletlerinin yapiminda gerekli olan kaideleri buldu. Ayni zamanda tip alaninda çalismalar yapan Farabi, bu konuda çesitli ilaçlarla ilgili bir eser yazdi.

Farabi insani tanimlarken “alem büyük insandir; insan küçük alemdir.” Diyerek bu iki kavrami birlestirmistir. Insan ahlakinin temeli, ona göre bilgidir; akil iyiyi kötüden ancak bilgiyle ayirir. Insan için en yüksek en yüksek erdem olan bilgi, insan beyninin çalismasi sonucu elde edilemez; çünkü tanrisaldir, dogustandir (Vehbi). Bilimin ise üç kaynagi vardir: Duyu; akil; nazar. Bilimler ikiye ayrilirlar: Kurumsal (nazari) bilimler; uygulamali (ameli) bilimler. Ahlak, siyaset, müzik, matematik uygulamali bilimlere girer. Toplumlarda öz bakimindan ikiye ayrilirlar: Erdemli toplumlar ve erdemsiz toplumlar. Bu toplumlari yöneltecek en kusursuz devletse, bütün insanligi kapsayan dünya devletidir.

Eserleri:
Iki Felsefeci Arasindaki Düsüncelerin Uzlastirilmasi
Ele Alinan Kaynaklarin Kaynaklari
Hikmetlerin Özleri
Erdemli Toplumun Ilkeleri Üstüne Kitap
Aklin Anlamlari
Bilimlerin Sayimi
Büyük Müzik Kitabi
Müzige Giris

Yorumlar
Ahmet Turan :bu hastaneden randevu almak bile kanser ediyor adamı.
02.10.2014

Nuh Yıldız :mrb ben nuh yıldız bnm annem selma yıldız bundan 1 ay önce diş hekimine gelimşti tahsin cansevere dişini dolgu yaptırmıştı ama dolgu düşmüştü ve cok agrı yapıyordu tekrar dun tahsin cansevere gıttı ve ıltıhaplandı bu daoktor hıc bır sey anlamıyor mu yoksa ısıne gelıyorda yapmıyor mu ? hiç begenmıyorum şikayet bıle etmek ıstıyorum
28.11.2013

Cezaır Dılmac :merhaba bende bır gebzede yasayan bır vatandas olarak hastaneden memnun degılım randevu alacan alamıyorsun yada alıyorsun doktora cıkıyon derdını anlatıyon tamam deyıp yada ılac yazıp gonderıyor neden oldu nasıl oldu ne yapılması gereklı hıc bır doktor bırsey soylemıyor
29.11.2010

Durmuş Akın :randevu sisteminiz rezalet madem calışmayacaktı neden bu siteyi actınız bunu gören kise yokmu kardeşim ben 1 haftadır randevu almıyorum eger yapamıyorsanız kapatında vatandaş saatlerce ugraşmasın internet basında
28.11.2010

Murat Karakaş :randevu sistemi hiç işlemiyor bir haftadır dişim arıyor randevu alamadım.sistemde tc girdigim halde randevu alınmıyor.hastane güzel ama sistem bozuk insanların çilesi ne zaman bitecek bilmiyorum.
11.11.2010

Tüm yorumlar için tıklayın

 

[Hata Bildir]