İL İL HASTANELER

Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

  Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi  
Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Hastane Adı: Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Telefon: (0212) 664 17 00
Faks: (0212) 664 10 10
Adres: Kazlı Çeşme Mahallesi Belgrad Kapı Yolu Caddesi No: 1
İlçe: Zeytinburnu
İl: İstanbul
Web Adres: www.yedikulegogus.gov.tr
Harita: Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Haritası için Tıklayın.
Hastaneden randevu almak için tıklayınız. Hastaneye yorum yapmak için tıklayınız.

Bugünkü adıyla Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 59 yıl önce İstanbul'da çam ağaçlarının gölgesinde, 1905 yılında Ermeni-Rum ustalarınca yapılmış yığma taş binalarda hizmet vermeye başlamış.

1951 yılında ülkemizde tüberküloz salgınını kontrol altına alabilmek için hükümet kararıyla Ankara’da Sanatoryum, İzmir'de Tepecik hastanesi, İstanbul'da da İstanbul Verem Savaş Derneği'nin katkılarıyla Balıklı Rum Hastanesi binalarından Yedikule kurulmuş. Hastane denmiş, verem hastanesi, belki de İstanbul'da 1926'de kurulan Heybeliada Sanatoryumu ile karıştırmamak için Yedikule'yi. Surların dışında, mezarlıkların dibinde ayrık otu gibi bitmiş bir hastane. Yatan hastalarının 12 ay yattığı, yatanların da ardından ağıtların yakıldığı, türkülerin çığrıldığı bir hastane. İncir ağacının altına gömün beni diyen Yozgatlı gencinden, Rıfat Ilgaz'ın Pijamalılarına kadar, sanatçılara ilham kaynağı olmuş, kah üzülmüş, kah sevinmiş, ama hep ayakta dimdik kalmış, güçlenerek büyümüş bugünlere gelmiş bir hastane.

Özel hastane konforunda inşa edilen ve 2010 yılında faaliyete geçecek olan 200 yataklı yeni hastane binasında, akciğer nakli ünitesi, torasik onkoloji ünitesi ve hayvan laboratuarıyla gelişimini sürdürmeye devam edecek olan Yedikule'mize geçmişten bugünlere gelmesine katkıda bulunan bütün hocalarına ve çalışanlarına şükranlarımızı sunarız.

Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hakkında

Bugünkü adıyla Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 59 yıl önce İstanbul’da çam ağaçlarının gölgesinde, 1905 yılında Ermeni-Rum ustalarınca yapılmış yığma taş binalarda hizmet vermeye başlamış. 

1951 yılında ülkemizde tüberküloz salgınını kontrol altına alabilmek için hükümet kararıyla Ankara’da Sanatoryum, İzmir’de Tepecik hastanesi, İstanbul’da da İstanbul Verem Savaş Derneği’nin katkılarıyla Balıklı Rum Hastanesi binalarından Yedikule kurulmuş. Hastane denmiş, verem hastanesi, belki de İstanbul’da 1926’da kurulan Heybeliada Sanatoryumu ile karıştırmamak için Yedikule’yi. Surların dışında, mezarlıkların dibinde ayrık otu gibi bitmiş bir hastane. Yatan hastalarının 12 ay yattığı, yatanların da ardından ağıtların yakıldığı, türkülerin çığrıldığı bir hastane. İncir ağacının altına gömün beni diyen Yozgatlı gencinden, Rıfat Ilgaz’ın Pijamalılarına kadar, sanatçılara ilham kaynağı olmuş, kah üzülmüş, kah sevinmiş, ama hep ayakta dimdik kalmış, güçlenerek büyümüş bugünlere gelmiş bir hastane.

Yorumlar
Serdar Nuray :Eşimin gece rahatsızlanması dolayısıyla saat 02:30 da hastaneye telefon açtım o saatte uzman dr. bulunuyormu yoksa mesai saatlerinde mi gelmeliyiz öğrenmek için. Ama telefona cevap almak ne mümkün??? Demekki acil bir durum olsa kan v.b. gibi birşey sormak istesek vay halimize!!! Bizide Türk hekimlerine emanet etsinler ancak ulaşabilirsek!!! Saygılar...
21.03.2011

Hülya Şahin :hastanenizin uzun zamandır tomogrofi makinesi bozuk.tamiri yapılmış ama kısa zaman içerisinde tekrar bozulmuş.tomogrofi çektirmek için bekliyoruz.ne zaman yapılacağı hakkında bir bilgi veremiyorlar.yatan hastalarımıza belirli aralarla tomogrofi çekiliyor.bu sorunun en kısa zamanda çözülmesini arz ederim.saygılar.
16.06.2010

 

[Hata Bildir]