Bronşiolit

Akciğerlerin içindeki küçük solunum yolları olan bronşiollerin iltihabıdır.

Belirtiler

Bronşiolit, genellikle sütçocuklarında görülen, genellikle tüm havayollarını,  ama ençok da akciğerlerdeki küçük hava keseciklerini  (Bronşiol) etkileyen bir hastalıktır. Aynı zamanda nezleye de sebep olabilen birçok farklı virüs tarafından ortayaçıkarlar. En sık neden, RSV olarak kısaltılan respiratuar sinsisial virüstür Bazı küçükçocuklar ve bebeklerin akciğerleri tam olgunlaşmamış, bronşlarınınçapı dar, bronşlarıçevreleyen kıkırdak halkalarıçok yumuşak olduğu için viral enfeksiyonlarla sık sık bronşiolit geçirmeleri mümkündür. Yaş ilerleyip akciğerler olgunlaştıkça virüsler bronşiolite neden olamamaktadır.

Bronşiolit, genellikle ateş ve burun tıkanıklığının eşlik ettiği soğuk algınlığı şeklinde başlar. 2–4 gün içinde bronşiollere inerek tahriş ve küçük hava yollarında daralmaya neden olur. Bu daçocuktaöksürüğe ve nefes verme sırasında duyulan ıslık gibi (vızıltı) yapar. Bazıçocuklarda solunum hızı ve eforu artıpöksürük boğuklaşarak astım gibi tıkanmaya ortayaçıkabilir. Bu dönemde genellikle ateş düşer,çoğuçocuk iştahsızlaşır, sütçocuklarında emme güçlüğü ortayaçıkar. Uykuda huzursuzluğa sık rastlanır.
 
Hırıltı 3–5 günde gerilese de burun tıkanıklığı daha uzun sürer,öksürük ise 1-2 hafta devam edebilir.

Tanı

Tanıda hekiminiz muayeneyi takiben kan testleri ve göğüs röntgenine ek olarak burun akıntısından alacağıörnekte respiratuar sinsisyal virüs araştırması yaptırabilir.

Tedavi

Hırıltılı solunum için nefes açıcı ilaçlar verilebilir. Antibiyotikler ancak hastalığınüzerine ek bir bakteryel enfeksiyon geliştiğinde etkili olacaklardır. Oksijen tedavisi ve ağır olgulardaçocuğu hastaneye yatırmak gerekebilir.

Öneriler

Evde nem yapıcı aletler kullanılabilir, bunların içinde bakteriüremesini engellemek için günlük temizliklerini yapmak şarttır.

Öksürük,  havayollarını temizlemeye yarayan güzel bir reflekstir.Öksürüğü baskılayan ilaçlar ve dekanjestan şuruplar salgıların koyulaşmasına ve hastalığın ilerlemesine neden olabilir.

•  Hastalığın en sık sebebi aile içi gribal durumdur. Bu nedenle tüm aile bireyleri gribal durumdan korunmalı, gerekirseçocuğa maskeyle yaklaşılmalıdır.
• Hastalık başladıktan sonraçocuklara bol sıvı verilmeli ve sık sık akciğerlerine belli aralıklarla masaj yapılmalıdır.
• Kirli, tozlu kent havasından uzak durulmalı, bin metreden yüksek yerlere gidilmemelidir.
• Aile içinde sigara kullanımı engellenmelidir.

  Bronşiolit ile ilgili düşüncenizi paylaşın
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hastane.com.tr'nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi ve Facebook.com'daki profilini ilgilendirmektedir.
  BU SAYFAYI PAYLAŞFacebook'ta paylaş

  SAĞLIK HABERLERİTüm HaberlerSağlık Haberleri Rss
  Sağlık-Sen Genel Başkanı Memiş Açıklaması
  Batmanda Engelliler ve Çocuklar İçin Diş Polikliniği Açıldı
  Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Hayat Kurtarıyor
  Uyku Süresi ve Kalitesi de Genlerle Bağlantılı Olabilir
  Yaşlılık Sürüş Becerilerini Değiştirebilir
  Teknoloji Gözyaşımızı Kurutuyor
  50. Diyabet Kongresi
  13. Ulusal Aile Hekimliği Kongresi
  Geleceğin Çocuk Bakıcıları; Ekranlar!
  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  Osmancık'ta Yangın Korkuttu

   

  [Hata Bildir]

   

   

   

  TWITTER'DA
  TAKİP ET
  twitter.com/Hastanecomtr