Bronşiolit

Akciğerlerin içindeki küçük solunum yolları olan bronşiollerin iltihabıdır.

Belirtiler

Bronşiolit, genellikle sütçocuklarında görülen, genellikle tüm havayollarını,  ama ençok da akciğerlerdeki küçük hava keseciklerini  (Bronşiol) etkileyen bir hastalıktır. Aynı zamanda nezleye de sebep olabilen birçok farklı virüs tarafından ortayaçıkarlar. En sık neden, RSV olarak kısaltılan respiratuar sinsisial virüstür Bazı küçükçocuklar ve bebeklerin akciğerleri tam olgunlaşmamış, bronşlarınınçapı dar, bronşlarıçevreleyen kıkırdak halkalarıçok yumuşak olduğu için viral enfeksiyonlarla sık sık bronşiolit geçirmeleri mümkündür. Yaş ilerleyip akciğerler olgunlaştıkça virüsler bronşiolite neden olamamaktadır.

Bronşiolit, genellikle ateş ve burun tıkanıklığının eşlik ettiği soğuk algınlığı şeklinde başlar. 2–4 gün içinde bronşiollere inerek tahriş ve küçük hava yollarında daralmaya neden olur. Bu daçocuktaöksürüğe ve nefes verme sırasında duyulan ıslık gibi (vızıltı) yapar. Bazıçocuklarda solunum hızı ve eforu artıpöksürük boğuklaşarak astım gibi tıkanmaya ortayaçıkabilir. Bu dönemde genellikle ateş düşer,çoğuçocuk iştahsızlaşır, sütçocuklarında emme güçlüğü ortayaçıkar. Uykuda huzursuzluğa sık rastlanır.
 
Hırıltı 3–5 günde gerilese de burun tıkanıklığı daha uzun sürer,öksürük ise 1-2 hafta devam edebilir.

Tanı

Tanıda hekiminiz muayeneyi takiben kan testleri ve göğüs röntgenine ek olarak burun akıntısından alacağıörnekte respiratuar sinsisyal virüs araştırması yaptırabilir.

Tedavi

Hırıltılı solunum için nefes açıcı ilaçlar verilebilir. Antibiyotikler ancak hastalığınüzerine ek bir bakteryel enfeksiyon geliştiğinde etkili olacaklardır. Oksijen tedavisi ve ağır olgulardaçocuğu hastaneye yatırmak gerekebilir.

Öneriler

Evde nem yapıcı aletler kullanılabilir, bunların içinde bakteriüremesini engellemek için günlük temizliklerini yapmak şarttır.

Öksürük,  havayollarını temizlemeye yarayan güzel bir reflekstir.Öksürüğü baskılayan ilaçlar ve dekanjestan şuruplar salgıların koyulaşmasına ve hastalığın ilerlemesine neden olabilir.

•  Hastalığın en sık sebebi aile içi gribal durumdur. Bu nedenle tüm aile bireyleri gribal durumdan korunmalı, gerekirseçocuğa maskeyle yaklaşılmalıdır.
• Hastalık başladıktan sonraçocuklara bol sıvı verilmeli ve sık sık akciğerlerine belli aralıklarla masaj yapılmalıdır.
• Kirli, tozlu kent havasından uzak durulmalı, bin metreden yüksek yerlere gidilmemelidir.
• Aile içinde sigara kullanımı engellenmelidir.

  Bronşiolit ile ilgili düşüncenizi paylaşın
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hastane.com.tr'nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi ve Facebook.com'daki profilini ilgilendirmektedir.
  BU SAYFAYI PAYLAŞFacebook'ta paylaş

  SAĞLIK HABERLERİTüm HaberlerSağlık Haberleri Rss
  Uykusuzluk beyin hücrelerini öldürüyor
  Gıda zehirlenmesine yol açıyor
  Bitki değil uyuşturucu
  Hızlı iyileşmenin formülü
  Sağlığınızı bozuyor
  Bağışıklık sistemini güçlendiriyor
  Sık tuvalete gidiyorsanız dikkat!
  Kansere kalkan oluyor
  Protein deposu tam buğday kilo düşmanı
  Ebola hastalığından korunma yöntemi
  Konsantrasyon eksiliğine birebir

   

  [Hata Bildir]

   

   

   

  TWITTER'DA
  TAKİP ET
  twitter.com/Hastanecomtr