Memenin Paget Hastalığı

Memenin Paget Hastalığı Nedir?

Pget HastalığıMemenin Paget hastalığı, memebaşında oluşan, nadir görülen bir meme kanseri türüdür. Tüm meme kanserlerinin yaklaşık yüzde 5’ini oluşturur. 50 yaşüzeri kadınlarda daha sık görülür. Memenin Paget hastalığı olan kadınlarınçoğunda altta yatan bir meme kanseri mevcuttur. Nadiren sadece memebaşı ile sınırlı olabilir. Hastalık ismini memebaşındaki cilt değişiklikleri ile altta yatan meme kanseri arasında bir ilişki olduğunu saptayan Sir James Paget’dan almıştır.

Memenin Paget Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Memenin Paget hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Kabul gören teorilerden biri meme dokusunda gelişen kanserden bir takım hücrelerin koparak süt kanalları yolu ile memebaşına ilerlediği görüşüdür. Diğer bir görüş ise memebaşı etrafındaki hücrelerin kendiliğinden kanser hücresine dönüştüğü yönündedir.

Memenin Paget Hastalığı için Risk Faktörleri Nelerdir?

Bu hastalık için bilinen risk faktörleri diğer meme kanseri türleri için tanımlananlarla aynıdır. İleri yaş, aynı kişide dahaönce meme kanseri gelişmiş olması, anne, kızkardeş ya dakızçocukta meme veya over kanseri olması, bazı genetik değişikliklerin saptanması,çocukluk ya da ergenlik döneminde göğüs duvarına radyasyon tedavisi uygulanmış olması, kilonun yaşa ve boya göre idealinüzerinde olması,özellikle menopoz sonrası dönemde kilo artışı, ilk adet görme yaşının 12’nin altında, menopoz yaşının 55’inüzerinde olması, uzun süreöstrojen tedavisi kullanılması risk faktörleri arasındadır. Bir ya da daha fazla risk faktörünün taşınması mutlaka meme kanseri oluşacağı anlamını taşımadığı gibi hiçbir risk faktörü olmayan kişilerde de meme kanseri görülebilir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Hastalık memebaşı ve etrafındaki cildi etkiler. Bu nedenle dermatit gibi deri hastalıkları ile karıştırılabilir. Hastalığın erken dönemlerinde memebaşı etrafında hafif derecede deri soyulması, kaşıntı veya kızarıklık olabilir. Bu cilt değişiklikleri zaman zaman kendiliğinden düzelip daha sonra tekrarlayabilir. Paget hastalığı olan bir kadının şikayetlerinin başladığı tarih ile doktora başvurduğu tarih arasında geçen süre ortalama altı ile sekiz aydır. Hastalık ilerlediğinde memebaşında akıntı, kabuklanma, kızarıklık, kaşıntı, yanma hissi, ciltte kalınlaşma, memebaşının düzleşmesi ya da içeri doğru dönmesi görülebilir. Hastaların yaklaşık yarısında memede bir kitle saptanır. Genellikle tek memede görülürken nadiren her iki göğüste olabilir. 
 
Doktora Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Memenin Paget hastalığının erken tanınmasıönemlidir. Düzenli tarama mammografileri ve kendi kendine meme muayenesi ile hastalığı erken evrede yakalamak mümkün olabilir. Kendi kendine meme muayenesi yapılırken mutlaka memebaşı da incelenmelidir. Eğer bu bölgede bir kitle ele gelir veya cilt tahrişi saptanırsa ve bu şikayetler bir aydan uzun sürerse doktora başvurulmalıdır.

Hastalığın Tanısı Nasıl Konulur?

Doktorunuz memenizde bir kitle olup olmadığını kontrol ederken memebaşınızı da değerlendirir. Rutin değerlendirmenin bir parçası olarak ultrasonografi ya da mammografi gibi görüntüleme yöntemleri istenebilir. Şüpheli durumlarda etkilenen bölgeden küçük bir dokuörneği (biyopsi) alınması gerekli olur. Eğer memebaşından akıntı varsa akıntıdan daörnekleme yapılabilir. Patologlar buörnekleri mikroskop altında inceleyerek kanser hücresi olup olmadığını değerlendirirler.

Memenin Paget Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Memenin Paget hastalığının tedavisi cerrahidir. Uygulanacak cerrahi yöntem memebaşı ve etraf dokunun durumuna, altta yatan kanserin düzeyine göre belirlenir. Memenin sadece etkilenen kısmının alındığı yöntemler uygulanabildiği gibi tüm göğsün alınması da gerekli olabilir. Cerrahi girişim sonrasında tedavinin tamamlanması ve kanserin yeniden oluşmasınınönlenmesi amacıyla ilaç, hormon ya da radyasyon tedavisi verilebilir. Bu tedavilerin hangilerinin uygulanacağı kanserinözelliklerine göre belirlenir.Uz. Dr. DidemÖncel Yakar
Ataşehir Memorial Tıp Merkezi Genel Cerrahi Bölümü

  Memenin Paget Hastalığı ile ilgili düşüncenizi paylaşın
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hastane.com.tr'nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi ve Facebook.com'daki profilini ilgilendirmektedir.
  BU SAYFAYI PAYLAŞFacebook'ta paylaş

  SAĞLIK HABERLERİTüm HaberlerSağlık Haberleri Rss
  Bu hastalık 23 milyon kişiyi öldürecek
  Bu sebzeler şifa deposu
  Erkeklik hormonu saçları döküyor
  Kronik ağrılardan kurtulmanın yolu
  Hızlı diyet daha kalıcı
  Varis hastalığı olanlar dikkat
  Bu besinlerle hayata bağlanın
  Yaşlanma sürecini hızlandırıyor
  Öfke hasta ediyor
  Yılda 300 bin kişi buna yakalanıyor
  Elinizi doğru yıkıyor musunuz

   

  [Hata Bildir]

   

   

   

  TWITTER'DA
  TAKİP ET
  twitter.com/Hastanecomtr