Karnı Guruldayan Nurgül'e Yardım Eli Uzandı

İHA'nın haberi ses getirdi.

Mersin Sağlık Müdürlüğü, İHA'nın 'Karnı guruldayan genç kız hayata küstü' haberiyle gündeme getirdiği lise öğrencisi Nurgül Tuna'nın tedavi edilebilmesi için harekete geçti
Mersin'in Silifke ilçesinde üç yıldır sürekli karnı guruldayan ve bugüne kadar yaklaşık 20 doktor ve hastane gezmesine rağmen hastalığına çare bulamayan 17 yaşındaki lise son sınıf öğrencisi Nurgül, Sağlık Müdürlüğü'nün girişimiyle gastroenteroloji uzmanlarına muayene oldu

Liseli Nurgül: "Hastalığımın duyulmasının ardından insanlar bana ulaşmaya çalıştı. Muayenemi oldum. İki hafta sonra tekrar gelmemi istediler "

"'Sende musallat var' diyerek yardımcı olmak isteyen oldu "

Mersin'in Silifke ilçesinde üç yıldır sürekli karnı guruldayan ve bugüne kadar hastalığına çare bulamayan 17 yaşındaki lise son sınıf öğrencisi Nurgül Tuna'ya Mersin Sağlık Müdürlüğü yardım eli uzattı. İHA'nın haberinin ardından harekete geçen Sağlık Müdürlüğü, Nurgül'ü Mersin'deki gastroenteroloji uzmanlarına yönlendirdi.


Silifke'de yaşayan ve karnının sürekli guruldamasından duyduğu rahatsızlıkla yaşama küsen ve sıkıntılı günler yaşayan ve giderek içine kapanan liseli Nurgül Tuna, bugüne kadar yaklaşık 20 doktor ve hastane gezerek derdine çare bulmaya çalışmış, ancak doktorlar hastalığına teşhis koyamamıştı. Yaşadığı sorun nedeniyle YGS'ye bile tek kişilik özel bir sınıfta girmek zorunda kalan Nurgül'ün tedavisi için bir umut ışığı doğdu.

Mersin İl Sağlık Müdürlüğü, Nurgül'e yardım eli uzattı

Mersin Sağlık Müdürlüğü, İHA'nın 'Karnı guruldayan genç kız hayata küstü' haberiyle gündeme getirdiği lise öğrencisi Nurgül Tuna'nın tedavi edilebilmesi için harekete geçti. Haber üzerine Nurgül'e ulaşan Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, rahatsızlığına tanı konulabilmesi ve tedavisinin yapılabilmesi için genç kızı Mersin'deki gastroenteroloji uzmanlarına yönlendirdi. Bugün sabah ablası ve kuzeni ile birlikte Mersin Şehir Hastanesi'ne gelen Nurgül, burada gastroenteroloji uzmanı tarafından muayene edildi. Bazı tahliller istenen Nurgül'e, tahlil sonuçlarına göre 2 hafta sonrasına yeniden randevu verildi.

Nurgül: "Hastalığımın duyulmasının ardından insanlar bana ulaşmaya çalıştı "

Hastane çıkışında İHA muhabirine konuşan Nurgül, rahatsızlığının Türkiye çapında uyulmasının ardından insanlardan olumlu tepki de olumsuz tepki de aldığını söyledi. İnsanların daha çok yardım etmek amacıyla kendisine ulaştığını belirten Nurgül, "Bu rahatsızlığı geçirmiş olduğunu düşünen insanlar bana ulaşmaya çalıştı. Bazı doktorlar ve araştırma hastaneleri ulaşmaya çalıştı. İlgi gördü, hepsine teşekkür ediyorum " dedi.


Mersin Sağlık Müdürlüğü yetkililerinin de kendisine ulaştığını dile getirerek, yetkililere teşekkür eden Nurgül, "Bana, 'Oraya git, orada sana gerekli yöntemleri uygulayacaklar' dediler. Ben de bunun üzerine hastaneye geldim ve muayene oldum. Doktor, çölyak diye bir hastalık varmış. 'Acaba o olabilir mi' diye düşündü ve kan tahlili vermemi ve iki hafta sonra tekrar gelmemi istedi. Onun için kan verdim. Daha önce de özel bir hastanede çölyak hastalığı için yine kan vermiştim, temiz çıkmıştı " diye konuştu.

"'Sende musallat var' diyerek yardımcı olmak isteyen oldu "

Kendisini Avusturya'nın başkenti Viyana'dan da bir kişinin aradığını ve 'Sende musallat var' dediğini anlatan Nurgül, "Ben öyle şeylere pek inanmıyorum. Alanında uzman olduğunu söyledi bana. 'Senin gibi rahatsızlığı yaşayanlar var. Sana da yardımcı olmak istiyorum' dedi. Olabilir, insanlar düşünebilirler böyle şeyleri tabi ama ben o tarz şeylere de yöneldim fakat öyle bir şey olduğunu düşünmüyorum. Daha önce gittim, sonuç yok " ifadelerini kullandı.

"Guruldama olduğu zaman kendimi tuhaf ve kötü hissediyorum "

Karın gurultusunun halen devam ettiğini ancak, belli bir zamanı olmadığı için doktorun duyamadığını dile getiren Nurgül, bu rahatsızlığın yaşamını nasıl etkilediğini ise şöyle anlattı: "Belki de ben kendimi strese soktuğum zaman karın gurultularım daha çok tetikleniyor. Bu yüzden sessiz ortamlarda 'yine olacak mı' kaygısıyla strese giriyorum. Guruldama olduğu zaman kendimi tuhaf ve kötü hissediyorum. İnsanlardan farklı hissediyorum kendimi. Mesela bir mağazaya girebiliyorum ama mağazada yüksek sesle müzik çalması şartıyla. Çalmazsa giremiyorum. İnsanlar 'aç mısın' diye soruyor. Karnımda çok aşırı şişme oluyor. 'Hamile misin' diye soranlar da oldu. "

"Bunu aşamadığım için çöküntüye uğradım. Doktorlarımızdan yardım bekliyorum "

Rahatsızlığıyla ilgili sonuçlar temiz çıkınca doktorların psikolojik olabileceğini de düşündüklerini ifade eden Nurgül, bunun üzerine iki-üç kez psikolojik danışmanlara gittiğini, ilaçlarını da kullandığını, ancak hiçbir etkisinin olmadığını söyledi. Nurgül, "Boşuna ilaç almamın vücuduma zararlı olduğunu düşündüm ve bıraktım. Zaten ben kendimi güçlü hissediyorum. Ama son zamanlarda bunu aşamadığım için bir çöküntüye uğradım. O yüzden zaten doktorlarımızdan yardım bekliyorum. Buradaki doktor da çocuk psikiyatrisine gitmemi önerdi ama gidip gitmeyeceğimi henüz bilmiyorum " şeklinde konuştu.

17.4.2017 - 26744

İlgili Diğer Yazılar
Muz Kabuğunu Dişlerinize Sürerseniz...
Muz Kabuğunu Dişlerinize Sürerseniz...
ABD
ABD'de Rahatsızlandı, Şifayı Adana'da Buldu
Uzmanından Tansiyon Hastalarına Kuşburnu Önerisi
Uzmanından Tansiyon Hastalarına Kuşburnu Önerisi
Dr. Ender Saraç: Kanseri Öldürmek İçin Oruç Tutun
Dr. Ender Saraç: Kanseri Öldürmek İçin Oruç Tutun
Baharın Müjdecisi Kenger Bitkisi Şifa Saçıyor
Baharın Müjdecisi Kenger Bitkisi Şifa Saçıyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Her Gün Yediği Cennet Hurması Midesinde Kiste Neden Oldu
Aile Bakanlığı Kronik Hastalara Aylık Bin TL Ödeyecek
Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Abdullah Turasan: "Bahar Aylarında Cilt Rahatsızlıkları...
Görenler Tanıyamıyor... 15 Ayda 120 Kilodan 60 Kiloya Düştü
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Sigara Yasağı ile İlgili Çok Ciddi Uygulamalar Yapacağız"
Kanserden Güçlüyüm Ben!
Dünya Astım Günü
Felç Geçiren Hastalara "Gizli Cep" Operasyonu
Uzmanından Diyabet Dostu Dondurma Açıklaması
Sağlık Bakanı Akdağ: "Aşı Çalışmaları Konusunda Dünyanın Kırım-Kongo Aşısını Üreten İlk Ülke Olma...
2 Yıl Ömür Biçilen Zeynep'in Annesi: Kızımı Mezara Değil, Parka Götürmek İstiyorum

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]