Ara Kanamalar Miyom Belirtisi Olabilir!

Ara Kanamalar Miyom Belirtisi Olabilir!

Kadınlarda adet kanamasının fazla olması, ara kanamalar ve ağrılar, tıp dilinde miyom olarak adlandırılan rahim urunun habercisi olabiliyor.

Her dört kadından birinde görülen rahim urlarının, yüzde 1-3 oranında kanserleşebileceğini belirten Acıbadem Kocaeli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yıldız Ayhan Tuncay,“Bazı miyomlar rahmin dışında olabilir ve hiç belirti vermez.

Hastalar da bu yüzden fark edemez. Ancak düzenli kontroller sırasında tesbit edilebilir. Bu nedenle kadınların her yıl kontrole gitmesi gerekiyor” dedi.

Miyomlar rahim içinde ve dışında farklı büyüklüklerde gelişebiliyor. Rahmin dışında yerleştiği zaman hiçbir belirti vermeyebiliyor. Bu nedenle kadın doğum muayenesi sırasında ultrason ile tesbit edilebiliyor. Karnın içi boş olduğu ve rahim de bu boşluğun alt kısmında bulunduğundan, miyom büyüyüp burada yerleşebiliyor.

Şikayet olmasa da miyom büyüdükçe,  ele sert bir doku gelebilir. Büyüdüğü zaman, karnın alt bölgesinde, ona komşu olan idrar torbası ve bağırsakları sıkıştırıyor. Hastada bu nedenle sık idrara çıkma sorunu ortaya çıkıyor, uzun süre idrarını tutamıyor.

Barsaklara baskı yaptığı için de kabızlık oluşuyor ve şişkinlik görülebiliyor. Miyomun rahmin iç tabakasında büyümesi halinde kanama görülebileceğini belirten Dr. Yıldız Ayhan Tuncay,“Hasta adet kanamasındaki artışı ve ara kanamaları önemseyip mutlaka doktora başvurmalıdır. Çok şiddetli ağrılar da ortaya çıkabilir, kanama fazla olduğundan kansızlık oluşur. Bunlar olunca ilk akla miyom gelir” diye konuştu.

Miyomların yüzde 50’sinin ameliyatla alınmasının gerektiğini belirten Dr. Tuncay, bazı miyomların çok küçük olması ve takiplerde de büyümediğinin saptanması nedeniyle alınmasına gerek olmadığını söyledi. Dr. Tuncay,“Eğer altı aylık miyom konrollerde hızla büyüyorsa, miyom içindeki kanama varsa, kanserleşme olup olmadığını tesbit etmeye çalışıyoruz. Kanserleştiği takdirde (sarkom), ameliyat gerekebilir” dedi. 

Hastada kanamaların sürmesi, kansızlığa da yol açıyor. Kansızlık zaman içinde halsizlik ve çarpıntıya yol açacağından, hasta nefes nefese kalabiliyor. Baş ağrısı, konsantrasyon güçlüğü yaşanabiliyor. Küçük miyomların vajinadan girilerek hiç kesi yapmadan histereskopi yöntemiyle alındığını anlatanDr. Tuncay, daha büyük miyomların ise açık cerrahi teknikle çıkarıldığını söyledi.

Miyomun kanserleşmesi halinde rahmin tamamının alınmasının gerekebileceğini belirten Dr. Tuncay,“Burada hastanın yaşına, çocuk isteyip istemediğine bakarız. Genç bir hastaysa, çocuk istiyorsa, sağlık durumu da uygunsa rahmin tamamını almayabiliriz. Hasta 45 yaşlarındaysa, menopoza girdiyse, rahmin tamamı alınabilir” dedi.

15.01.2011 - 4189Siz de Görüşünüzü Yazın
Bu kısma sadece yorumlar yazılabilir.Soru sormak istiyorsanız buraya tıklayın.
Adınız Soyadınız:          Email Adresiniz:
Yorumunuz:
 
Resim kontrol
İlgili Diğer Yazılar
Elektroşok Bebek Getirdi
Elektroşok Bebek Getirdi
Vücudunuz Anne Olmaya Hazır Mı?
Vücudunuz Anne Olmaya Hazır Mı?
Genital Siğiller, Cinsel Organ Siğilleri, Kondiloma Aküminata
Genital Siğiller, Cinsel Organ Siğilleri, Kondiloma Aküminata
Sınav ve Tatil İçin Adeti Ertelemek Stres Yaratabilir
Sınav ve Tatil İçin Adeti Ertelemek Stres Yaratabilir
Kansızlık, Erken Doğuma Neden Olabiliyor
Kansızlık, Erken Doğuma Neden Olabiliyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞFacebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİTüm HaberlerSağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİTüm Foto Galeriler
Su İçmemenin Yol Açtığı 11 Rahatsızlık
Su İçmemenin Yol Açtığı 11 Rahatsızlık
Bağımlılık Yapan Gıdalar
Bağımlılık Yapan Gıdalar
Sizi Yorgun Düşüren 5 Şey
Sizi Yorgun Düşüren 5 Şey
Üşengeçler İçin Cilt Bakımı
Üşengeçler İçin Cilt Bakımı

SAĞLIK VİDEOLARITüm Videolar
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz GerekenlerKatarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz GerekenlerEyvah Ülser Hastasıyım!Eyvah Ülser Hastasıyım!
Mantar Enfeksiyonlarına Dikkat!Mantar Enfeksiyonlarına Dikkat!Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat!Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat!

 

[Hata Bildir]

 

 

 

TWITTER'DA
TAKİP ET
twitter.com/Hastanecomtr