Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları

Solunum sisteminin en büyük görevi yaşamımız için gerekli olan oksijen alışverişini sağlamaktır. Bir canlı nefes almadan en fazla 3-4 dakika yaşayabilir. Solunum sisteminin bir diğer rolü süzgeç görevi yapmaktır. Havadaki tozlar solunum yollarındaki ince tüyler aracılığı ile tutulur. Çocuklarda sık rastlanan solunum yolu hastalıkları çok ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları

Akut Solunum Yolları Enfeksiyonu

Bebek ve çocukların hastalanma ve ölümlerine neden olan Akut Solunum Yolu Enfeksiyonları (ASYE), virüs ve bakterilerin bulaşmasıyla bebeği tehdit ediyor. Düşük doğum ağırlıklı olarak doğmalarının önlenmesi, yenidoğan bakımının iyileştirilmesi, bebeklerin anne sütüyle beslenmelerinin sağlanması, aşıyla korunabilir hastalıklara karşı aşılama programının eksiksiz uygulanması, ev ve çevre koşullarının iyileştirilmesi, kronik hastalıkların uygun şekilde takip ve tedavisi hastalığın görülme riskini azaltır.

Sıklıkla virüs ve bakterilerin neden olduğu akut solunum yolu enfeksiyonları, çok çeşitli klinik tablolar şeklinde ortaya çıkar. Bu enfeksiyonlardan zatürre, özellikle bebeklik ve çocukluk dönemindeki hastalıkların, ölümlerin en sık nedenini oluşturur.

Türkiye'de bebek ve çocuk ölümleri içerisinde önemli yer alan Akut Solunum Yolu Enfeksiyonlarına   bağlı ölümlerin ve hastalıkların azaltılması amacıyla Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü tarafından 'Akut Solunum Yolu Enfeksiyonlarının Kontrolü Programı'nın 1988 yılından bu yana uygulanmaktadır.

Çocuklarda Solunum Yolu Enfeksiyonlarının Risk Faktörleri Nelerdir?

Beslenme bozukluğu olan çocuklarda vücudun savunma sistemi bozulduğu için basit bir
soğuk algınlığı kolayca zatürreye dönüşmektedir.

Erken doğan veya düşük doğum ağırlıklı bebeklerde zatürre nedeniyle olan ölümler daha fazla görülmektedir.

Sigara kullanan ailelerin çocuklarının kullanmayan ailelerin çocuklarına göre 2 kat daha fazla solunum yolu enfeksiyonlarına yakalandıkları görülmektedir.

Hava kirliliğininde solunum enfeksiyonları riskini attırdığı tespit edilmiştir.

Solunum Yolu Enfeksiyonları Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir?

Akut solunum yolu enfeksiyonlarında bulaşmanın genellikle hava yolu ve tükürük damlacıklarıdır. "Hastalık yerleştiğinde, özellikle zatürrede öksürük, ateş, hızlı solunum, göğüs kafesinde çekilme, burun kanadının solunuma iştirak etmesi, inlemeli-hırıltılı solunum, küçük çocuklarda beslenememe, büyük çocuklarda iştah azlığı görülmektedir.

Bebek ve Çocuklarda Solunum Hastalıkları Nasıl fark edilir?

Çocuğun ateşi varsa, sık nefes alıp veriyorsa, nefes alırken göğüs kafesinde çekilmeler oluyorsa, sıvı gıdaları alamıyor ve öksürüğü devam ediyorsa, hiç vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna götürülmeli ve tedaviye başlanmalıdır.

Akut solunum yolu enfeksiyonları sırasında beslenme sürdürülmeli, çocuğun iştahı az olduğu için sık sık ve az az yedirilmelidir. Çocuğun burun tıkanıklığı varsa ve bu durum beslenmesini engelliyorsa burun temizlenmeli, bol su ve sıvı gıdalar verilmelidir.

Solunum Yolu Hastalığı Olan Bebeklerin Ev Koşulları Nasıl Olmalıdır?

Hastalığı sırasında çocuğun beslenmesi sürdürülmeli, hastalık sonrası kaybettiği kilosunu alması için fazladan bir öğün daha yemek verilmelidir. Bu ek öğün çocuk eski ağırlığına ulaşana kadar sürdürülmelidir.

Hastalık sırasında iştah kaybolur. Çocuğa sık sık ve az az yemek yedirilmelidir.Ateşi varsa düşürülür, bu çocuğun yemek yemesinde yardımcı bir faktördür.

Burun tıkalı ise eczaneden serum fizyolojik alınarak çocuk yatar durumdayken her iki burun deliğine birer damlalık dolusu damlatılmalı, sonra çocuk kaldırılarak yumuşak bir mendille temizlenmelidir.

İçinde tıbbi madde bulunan burun damlaları, zararlı olabileceği için kullanılmamalıdır. Serum fizyolojiğin olmadığı durumlarda yarım litre kaynatılmış soğutulmuş suya bir çay kaşığı tuz konarak karıştırılıp çocuğun burnuna damlatılabilir.

Çocuğun uyuduğu odanın havası çok kuru ise burnu tıkanabilir. Soba veya kaloriferin üzerine üstü açık geniş bir kap içinde su konularak ve sürekli nem yapması sağlanmalıdır.

Hastalıkta, özellikle ateş varken vücuttan sıvı kaybı çok artar. Bunu önlemek için sadece anne sütü alan bebeklerde emzirme sıklaştırılmalıdır.

Çocuk sadece anne sütü almıyorsa ek olarak, temiz içme suyu, diğer sıvılar, meyve suları , süt verilmelidir. Boğaz ağrısı ve öksürük evde hazırlanan şekerli çay, ıhlamur gibi bazı içeceklerle azaltılıp düzeltilebilir.

Eğer çocukta solunum sırasında zorlanma, hızlı solunum ( anne bir kez nefes alıp verirken çocuğun iki veya daha fazla nefes alıp vermesi), sıvı gıdaları içememe,durumunda kötüleşme olursa hemen bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Ayrıca bebeğin uyuduğu odaların iyi havalandırılması korunma açısından çok önemlidir.

Solunum yolu enfeksiyonlarında sigara dumanı riski artıracağı ve hasta çocuklarda iyileşmeyi geciktireceği için çocukların olduğu ortamlarda sigara içilmemelidir.

Ayrıca sigaranın gebelikte kullanımı bebeğin küçük veya düşük kilolu doğma olasılığını artıracağından çocukların akut solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini artırır. Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeli, 6. Aydan sonra anne sütüne devam edilerek zamanında ve uygun ek gıdalara başlanılmalı, yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir.

25.03.2010 - 1036

Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Emine dedi ki;
sorunlarınızı aynısını bizde yaşadık.cocuk doktorlarına götürdük bronşit -zatüre başlangıcı iğne -antibiyotuık yemedigimiz şey kalmadı.ama 2 gün düzeliyor tekrar hasta.Arkadaşlar bu iş cocuk doktorlarıyla olacak iş degil cok üzülerek söylüyorumki cocugunuz alerjik astım olabilir.aynı sorunları bende yaşadım ama ben cocugumu gecen haftasonu alerji uzmanına götürdüm sonuc alerjk astım :(((( sizde gec kalmayın. anında müdehale edildi uzun süreli tedavi sürecimiz var.bu cocuklar bizim canımız, kanımız . ;Bir an önce götürün bebişlerinizi alerji uzmanlarına .pahllılardır ama inanın sonuc onlarda. hepinize saglıklı günler.....
18.04.2011

Neslihan Gözyman dedi ki;
merhaba benim oğlum daha 5 aylık 1 ay önceden bir doktora gittim gittiğim doktorlar yanlış ilaçlar verdi ilaçları içirdim sonra öksürmeye başladı hala öksürmeye devam ediyor ve kuru nefes alıyor yeniden başka bir doktora götürdüm verdiği ilaçlar kağıtları kestim doktora gösterdim ve çok kızdı bana iyi ki çocuk ölmedi dedi bana korktum sonra bulantısızlık oldu hastanede 3 gün oğluma buhar verdiler ilaçı flixotide ve ventolin verdiler 1 ay oldu geçmedi ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz lütfen teşekkürler
28.02.2011

Şefika Biçimalan dedi ki;
merhaba 34 haftalık 2250g bır kız dogumu yaptım kuveze yatırdılar solunum zorlugu var ojsıjen verıyolar agızdan degıl baslık yardımıyla kendısının alabıldıgını ama yeterlı gelmedıgını soyledıler 2. gün sarılık oldu ısın tedavısı mor ısık yanı verıyolar damar yolu beslenme ve agzından sırınga ıle beslenme yapıyor benım merak ettıgım kac gun surer solunum yetmezlıgı yada bana onemlı bır bılgı verırmısınız dıkkat etmek ıcın tesekurler
18.02.2011

Fethiye Cavlı dedi ki;
mehraba benim 3 yaşında kızım var bronşit tehşisi konuldu daha sonra zature başlangıcı dendi arda göğüsü sıkışıyor nefes zor alıyor hastaneye gidiyoruz ventolin veriliyor 3 defa düzeliyor sonrdadan yine tekrarlıyor ateşide 40 derece oluyor ne yapmalıyım teşekkürler
28.01.2011

Sevim dedi ki;
selam benımde 6yasında oğlum var okullar acıldığından berı hasta buronşit oluyor sonra zatureye cevırıyor igne kullanıyorken ıyı sora tekrar öksürmeye baslıyor bana yardımcı olan bırı varmı
22.01.2011

Ebrar Ebrar dedi ki;
arkadaşlar hırıltı yada kuru öksürük var ama ateş yoksa alerji olabilir doktora durumunuzu izah edip ateşi olmadığını yineleyin sizi yönlendirecektir
23.12.2010

Rima Musayeva dedi ki;
merhaba.benim 6 aylik oglum var ve zaturre ne yapmam gerekiyor.hastanede yatirdik 15 gun yinede ayni.3 aydir atesi 38 dusmuyor.yukseliyor 39.2 oluyor.atesini dusurmek icin ne yapmaliyim .?islak mendille siliyorum 3 dk sonra atesi yine ayni 38 ve ya 39 oluyor.acil cevap lutfen.
31.10.2010

Tuana Hamdooğlu dedi ki;
benim 3 yaşında kızım var hiç bi belirti olmadan gece uyuduğu yerde tıkanarak uyanıyor ciğerlerinin tıkandığını syleyip yatış yapılıyor neden kaynaklanıyor merak ediyorum ne yapmak gerek
27.10.2010

Bilal Çardak dedi ki;
merhaba benim 1 yaşında kızım var 3aylıkken hırıltı veöksürük başldı ilaç kullanınca geçiyor ama 1aygeçince tekrarlıyor ne ypmalıyım.
11.10.2010

Meryem Güzel dedi ki;
mrh.benim 7 aylık bir bebeğim var.hemen hemen doğduğundan bu yana hırıltısı devam ediyor.doktora götürsem de belirli bir zaman sonra tekrarlıyor.merak ettiğim bu sürekli böyle devam edcek mi?bilgilendirirseniz sevinirim.şimdiden tşk ederim...
24.08.2010

Gülcan dedi ki;
merhaba 14 aylık oğlum ilk kez solunum yolu rahatsızlığı geçirdi. bronşit dedi doktoru.yaklaşık 15 gün sürekli makina ile ventolin verdik öksürüğü geçti.Ancak 1 hafta sonra tekrar başladı. neyapacağımı şaşırdım.ateşi hiç olmadı sadece özellikle geceleri boğulacak gibi öksürük ve aşırı terleme var. şimdi ne yapmalıyım...
17.08.2010

Hasret Ozvatan dedi ki;
oğlum 3 yaşında birbuçuk ay önce zature teşhisi ile hastahanede 9gün kaldık ve bugüne kadar antibiyotik kullanıyoruz gece yattığımızda tıkanarak öksürük başlıyor ağlıyoruz. doktorumuz tahlil yaptı kanında enfeksiyon olduğu ve antibiyotik verdi halen içiyor ve birhafta oldu akşam yine öksürerek uyandı bu sefer balkamı kanlı şekilde avucuma çıkardı korktum bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.
06.08.2010

Ebru Simsek dedi ki;
benim 6aylık bebekim var doğduğunda berli hırıltı kusması var ilaç kullanıyoruum ama tekrarlıyor ne yapmam ğerekiyor ilğiniz için sağolun
30.07.2010

Melek Yıldırım dedi ki;
8 aylık oğlum var 3 aylıktan beri hırıltılı nefes alması var iyileşiyor 1-2 ay sonra gene tekrarlıyor ciğerleri temiz çıkıyor çok şükür neden tekrarlıyordur bebeklerde gögüs hastalıkları üzerine çalışan dr yardım istiyorum lütfen şimdiden tşk
13.07.2010

Tunca dedi ki;
merhaba benım 11alık erkek cocuum var dogundan berı hırıltısı var doktorlar cıgerıne baktı ve bıseyı olmadıgını soledı cok endıselenıorum ne yapabılırım
30.06.2010

Dilek Şener dedi ki;
merhaba benım 9alık kız cocuum var dogundan berı hırıltısı var doktorlar cıgerıne baktı ve bıseyı olmadıgını soledı cok endıselenıorum ne yapabılırım
28.05.2010

İlgili Diğer Yazılar
Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?
Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?
Bebeğinizi Kalça Çıkığına Karşı Muayene Ettirin"
Bebeğinizi Kalça Çıkığına Karşı Muayene Ettirin"
İleride Tüm Çocuklar Tüp Bebek mi Olacak?
İleride Tüm Çocuklar Tüp Bebek mi Olacak?
Bebeklere 9 Aydan Önce Bunları Vermeyin
Bebeklere 9 Aydan Önce Bunları Vermeyin
Çocuğunuz bazı sesleri çıkartmakta zorluk mu çekiyor?
Çocuğunuz bazı sesleri çıkartmakta zorluk mu çekiyor?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]