Böbrek Taşlarına Ses Dalgalarıyla Veda Edin!

Acıbadem Kocaeli Hastanesi'nde 'Taş Kırma Ünitesi' hizmeti girdi. Böbrek taşları, ses dalgaları sayesinde, yaklaşık 1 saat süren seanslar ile kırılıyor.

Böbrek Taşlarına Ses Dalgalarıyla Veda Edin!

Türkiye’de, taş hastalıkları en çok böbreklerde görülüyor. Taşların büyümesi ve tedavi edilmemesi halinde ise organ kaybına varan sonuçlar doğuyor. Acıbadem Kocaeli Hastanesi’nde yeni hizmete giren ‘Taş Kırma Ünitesi’nde, böbrek taşları ESWL cihazıyla, ses dalgaları kullanılarak kırılıyor.

Taş Kırma Ünitesi Sorumlusu Üroloji Uzmanı Dr. Kutan Özer, kamu ve özel sektörün verdiği hizmetin, artık Acıbadem’in bünyesinde sunulacağına değinerek, “Biz kurumumuzun sağlık sektöründeki 16 yıllık birikimi ve altyapısıyla, markamızın kalitesi ve sağlık hizmetinde yarattığı güvenle hizmet veriyoruz.

Taş hastalıkları konusunda modern teknolojimiz ile fark yaratmayı hedefliyoruz” dedi. Bu cihazın vücut dışında oluşturulan ses dalgasının, böbrek taşının üzerine odaklanarak, taşların kırılması prensibiyle çalıştığını söyleyen Dr. Özer, “Kıracağımız taşa, belli güçte ve sıklıkta ses dalgaları göndererek parçalıyoruz. Böbrek taşı kırma işlemi üroloji hekiminin gözetiminde, teknisyen ya da hemşirenin de desteğiyle yapılıyor” dedi.

Taş kırma ünitesinde taşların kırılması yaklaşık 45 dakika ile bir saat arasında sürüyor.

Ancak her hastada farklı seans sayısı uygulanıyor. Seans sayısı da, taşın büyüklüğü, bulunduğu yer ve taşın kimyasal yapısına göre değişiyor. Taş kırma işleminden sonra hastalara, günde 2,5 litre su içmeleri öneriliyor. İşlem tarafında ağrı olursa, ağızdan ağrı kesici ilaçlar alınması ve işlem bölgesine sıcak uygulama yapılması gerekiyor.

Taşlar konusunda hastaların en çok sordukları soruların başında, taşların kırıldıktan sonra yeniden oluşup oluşmayacağı geliyor.

Böbrek taşının tekrarlayıcı bir hastalık olduğunu belirten Dr. Özer, geçmişte taş hastalığı olan hastalarda, ikinci kez taş oluşma olasılığının bir yılda yüzde 15, beş yılda yüzde 35 – 40 ve on yılda yüzde 80 olduğunu söyledi. Taşlar kırıldıktan sonra taşın kimyasal yapısı hakkında fikir sahibi olmak amacıyla ‘taş analizi’ yapılıyor. Bu analizin sonucuna göre, hastanın diyeti düzenleniyor ve o taşın yeniden oluşmasını kolaylaştıran yiyecekler yasaklanıyor.

 

19.01.2011 - 4354İlgili Diğer Yazılar
Böbrek ve İdrar YoluTaş Hastalıkları
Böbrek ve İdrar YoluTaş Hastalıkları
BÖBREK AKUT VE KRONİK ENFEKSİYONU
BÖBREK AKUT VE KRONİK ENFEKSİYONU
Böbrek Taşlarında Lazer Tedavisinin Avantajları
Böbrek Taşlarında Lazer Tedavisinin Avantajları
Şok Dalgaları İle Böbrek Taşı Kırılabiliyor!
Şok Dalgaları İle Böbrek Taşı Kırılabiliyor!
Böbrek Taşı Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi
Böbrek Taşı Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Şekere İyi Gelen Besinler
Şekere İyi Gelen Besinler
Kuru Meyvelerin Faydaları
Kuru Meyvelerin Faydaları
Mucize Sabun
Mucize Sabun 'Bıttım'
Cinsel Gücü Artıran Yiyecekler
Cinsel Gücü Artıran Yiyecekler

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Gebeliğin Hangi Döneminde Diş Tedavisi Yapılmamalıdır ? Gebeliğin Hangi Döneminde Diş Tedavisi Yapılmamalıdır ? Sağlık Video İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Doğru Sonuç Verir ? İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Doğru Sonuç Verir ?
Sağlık Video Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer ? Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer ? Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir? Grip Nasıl Tedavi Edilir?

 

[Hata Bildir]