Cinsel İsteksizlik

Cinsellikten hoşlanabilmek için kadınların da, erkeklerin de gevşemeleri ve kendilerini iyi hissetmeleri gerekir, dolayısıyla yaşamdaki önemli değişiklikler cinsel isteği azaltabilir.

Cinsel İsteksizlik

Cinsel istek (libido) birçok bakımdan yiyeceklere duyulan iştaha benzer. Kendimizi mutlu, sağlıklı ve kaygısız hissettiğimizde yemeklerden daha fazla hoşlanırız ve daha çok yeriz. Yorgun, gergin ve endişeliysek hiçbir şeyin tadını alamayız ve sonunda kilo bile kaybedebiliriz.

Cinsellikten hoşlanabilmek için kadınların da, erkeklerin de gevşemeleri ve kendilerini iyi hissetmeleri gerekir, dolayısıyla yaşamdaki önemli değişiklikler (evlenme, taşınma, yeni bir bebeğin doğumu, yeni bir işe girmek vb.) cinsel isteği azaltabilir.

İnsanların çoğu "kriz " atlatılınca kendi ritimlerini yeniden yakalar. Bu başarılamıyorsa, daha ciddi bazı sorunların, belki de doğrudan ilişkinin gözden geçirilmesi gerekebilir.

Cinsel olarak uyarılmayan, hiçbir zaman mastürbasyon yapmayan ya da cinsel fanteziler kurmayan ve cinsel ilişkiyle ilgilenmedikleri izlenimini veren kişilere daha seyrek rastlanır. Bu kişiler hallerinden memnun olabilir ya da diğer insanlardan "farklı " olduklarını hissettikleri için yardım talep edebilir.

Cinsel dürtü genel olarak düşük olabilir ve bu durumda kişi hiçbir zaman ve hiçbir eşle uyarılamaz; öte yandan bu sorun yalnızca belli bir eşle ya da belli durumlarda da ortaya çıkabilir. Hangisi söz konusu olursa olsun, diğer cinsel sorunlarda olduğu gibi cinsel dürtünün az olmasının nedeni de Fiziksel bir hastalık, ilaçlar ya da psikolojik bir iç çatışma olabilir.

Seks terapistleri kendilerine başvurarak yardım talep eden kişilerin yaklaşık %40'ının cinsel istek eksikliğinden yakındıklarını belirtiyorlar. Bununla birlikte, cinsel dürtü kişiden kişiye çok büyük farklılık gösterdiği için, çoğu zaman neyin "az ", neyin "normal " olduğunu söylemek o kadar kolay değildir.

Erkekte cinsel aktivite ergenlik çağının sonlarına doğru, gencin cinsellikle en yoğun ilgilendiği dönemde zirveye ulaşır ve daha sonra giderek azalmaya başlar. Böylece erişkin çağda ve orta yaşlarda erkekler giderek daha uzun bir süre rahatlamadan kalabilirler ve engellenmişlik duygusu yaşamazlar. Bununla birlikte, bir eşi çekici bulduklarında ve uyarıldıklarında yeniden çok aktifleşebilirler.

Kadınlarda cinselliğe duyulan ilgi daha yavaş artar ve otuz yaşlarına doğru doruğa ulaşır. Kadınlarda cinsel dürtünün erkeklere göre daha kırılgan olduğu ve kolayca baskılanabildiği anlaşılıyor, ama daha fazla orgazma ulaşma kapasiteleri vardır.

Dolayısıyla, cinsellikle hiç ilgilenmeyen ve hemen hiç mastürbasyon yapmayan bir genç erkeğin ve kendi başına ya da eşi tarafından uyarılamayan 39 yaşında bir kadının, normal deneyimlerden farklı olduğu, bu nedenle onlarda cinsel dürtünün az olduğu söylenebilir.

Cinsel Dürtünün Az Olmasının Nedenleri Nelerdir?

Fiziksel Nedenler:

"Normal ": Bazı insanların yiyecek ve içecekler karşısında daha iştahlı olduğunu kabul ettiğimiz gibi, cinsellikle ilgili araştırmalar da libidonun insanlar arasında büyük farklılıklar gösterdiğini ortaya koyuyor. Bütün araştırmalarda düzenli bir şe-kilde haftada birkaç kez orgazma ulaşan erkekler ve kadınlar yanında, uzun süre cinsel rahatlama gereği duymayanların da olduğu görülüyor.

Hormonal:

Çok seyrek olarak, ortada başka hiçbir neden yokken libidoda değişiklik gözlemlenmesi hipotalamus, hipofiz bezi ya da testislerde bir hastalığa bağlı olabiliyor. Bunun dışında erkeklerde erkek cinsel hormonu testesteron yaşla giderek azalır ve bazı erkeklerde libido azalması diğerlerinden daha erken gelişir. Cinsel dürtüleri daha kırılgan olan kadınlarda da, âdet döngüsü sırasında iniş çıkışlar gözlemlenebileceği gibi, gebelik, doğum sonrası ve menopoz gibi önemli hormonal değişikliklerle birlikte libidoda da büyük değişiklikler olur. Gebeliği önle-yici haplar da dahil olmak üzere, herhangi bir hormon tedavisi gören kadınlarda libido bundan olumsuz etkilenebilir.

Genel Sağlık Durumu:

Tahmin edileceği gibi ağır hastalıklar ya da uzun süreli sağlık sorunları libidoyu azaltır; bu strese bağlı olabileceği gibi, özgül bazı biyokimyasal değişikliklerle de ilgili olabilir. Viral enfeksiyonu izleyen halsizlik sırasında da cinsel dürtü azalabilir.

İlaçlar:

Birçok ilaç libido azalmasına neden olabilir. Şizofreni ya da psikoz tedavisinde kullanılan ilaçlar, morfin içeren ağrı kesiciler, hipertansiyonda kullanılan beta blokerler ve yukarıda sözü edildiği gibi hormon tedavisi bunlar arasında yer alır. Östrojen ya da siproteron kullanan erkekler libidonun çok azaldığını fark edeceklerdir.

Duygu - Durum Değişiklikleri:

Depresyonda cinsel istek azalması, iştah azalmasından ve uykusuzluktan da önce gelişebilir. Tersine manik atak geçiren ya da hiperaktif kişilerde cinsel dürtü çok artar. Cinsel dürtünün duygu-durum (ruh hali) değişikliklerinden etkilenme düzeyi kişiden kişiye farklılık gösterir ve bazı kişilerde görece küçük olayların etkisi büyük olabilir.
 

04.03.2010 - 1027

Cinsel İsteksizlik Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Burcu dedi ki;
ben 23 yasindayim 4 yillik evliyim bence cinsellik cok icimizde derinlerde olan bisey ve bir o kadarda disa vurabilmemiz gereken birsey cunku bizim kadinlarimiz cok bastirilmis buyuyolar tum meraklarini gunah ayip diye gecistiriyolar halbuki cinsellikte tecrube kadar bilgide onemlidir insanlar cesitlidir kimimiz sebze sever kimimiz et yani her insanin zevk aldigi noktalar farklidir hosuna giden hareketler bu yuzden kendimizi tanimadan ve partnerimizi kesfetmeden cinsellikten uyumda sureklilikte bekleyemeyiz tabi tum bular sadece cinsel sogukluktan sikayet edenler icin ama farkli saglik probleri olanlara tavsiyem kalbiniz agirdiginda nasi panik yapip doktora kosuyosaniz cinsellik konusundada aynisini yapmalisiniz muhakkatk bi cozumu vardir
05.01.2011

Meldem dedi ki;
Bazi kadinlar kocalarinin cinsel isdeksizlikden sikayetci ve nedenini anlamaya calisiyorlar konu cok basit cünkü sanal hayat yasiyorlar kadinlar biraz uyanik olsalar anlarlar.
02.01.2011

Mert Korkmaz dedi ki;
selam benim sorunum yok denecekkadar az her kadın uzun ilişki ister ben kendimi tamamen partnerimin ilşkiyi dahada benimsemesi için en az 1 saat işlkiye giriyorum bu tamamen benim elimde olan bişy şimdide bundan hoşlanmıyolar bende anlamadım
27.10.2010

Mahmut Yüve dedi ki;
ben 21 yaşındayım şu ana kadar 2 defa deneyimim oldu ama hiç zevk almadım mastorbasyonda daha çok zevk alıyorum haftada 3 4 dafa mastorbasyon yapıyorum azalttım nasıl zevk alabilirim
16.10.2010

Memati Çakal dedi ki;
benim sorunum penisimin ufak olması ve çabuk boşalmam bu beni kahrediyor ama günde 5 sefer bazan 10 sefer ereksiyon oluyor ereksiyon sorunum yok fakat ufaklığı beni kahrediyor
01.10.2010

Hikmet dedi ki;
merhaba ben 40 yaşında evli bir erkeğim 1 sene öncesine kadar bende erken boşalma vardı bir uroloji doktoruna gittim antidepresan ilaç verdi çok şükür iyi geldi boşalmam gecikdi erken boşalma sorunu olan erkekler bir uroloğa giderlerse faydalarını görürürler.ilacın ismini vermek isterdim ama doktor tavsiyesi olursa iyi olur.yanlış kullanım hatalarına sebep olmak istemediğimden ilacın ismini yazmıyorum yanlış anlamayın .en yakın bir urolağa giderseniz faydasını görürüsünüz.sağlıklı mutlu günler dilerim.
28.09.2010

Hasan Kaya dedi ki;
şeker hastasıyım. penisimde sertleşme olmuyor çaresi nedir
23.09.2010

Derdederman dedi ki;
ben 40 yasında evli bir erkegim 1.5 yıldır bende sertlesme olmuyor cinseligi cok istemem ragmen sertlesme olmuyor neden olabilir bana yardımcı olurmusunuz hangi doktora gitmeliyim üroloji hormonel test yaptı psikatriye sevk etti oda derdimizi dinlemeden sonra gel deyip gecistirdi ne yapmalıyım ..
25.08.2010

Sevımcık dedi ki;
benım bı oglum var 6 yasında bu ıkıncı evlılıgım eşimde bende cocuk ıstıyoruz ama ben hamıle kalamıyorum evlenmeden 2 veya 3 sene öncesı cocuk aldırmıstım hamıle kalmamamın sebebı bu olay olabılırmı acaba cok korkuyorum ya bıdaha hamıle kalamzsam dıye
10.08.2010

Kemal Özkul dedi ki;
meraba ben 31 yaşındayım sorunum erken boşalma ve peniste sertleşme olmuyor.önceleri böyle bi sorunum yoktu son 6 içinde başladı ve eşimle ilişkiye girme arzumu bu neden le kaybetmeye başladım ilişkiye girdikten sonra 3dk içinde eerken boşalıyorum ve isteğim kayboluyor sonra penisimden akıntılar gelior bana yardımcı olursananız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim
05.08.2010

Sabahattin Sönmez dedi ki;
benimde diğer arkadaşlar gibi erken boşalma sorunum var aynı zamanda eşim isteksiz isteksiz benimle oluyor beni kırmamak için birşeyler yapmaya çalışıyor not erken boşalmaya çare bulursanız birçok insanın sevabını kazanacaksınız teşekkürler saygılar sunuyorum
04.08.2010

Uğur dedi ki;
ben bekarım 20 yaşındyaım hiç bi problemmde yok inş olmazda sizlerede geçmiş olsun.ama bu kadar rahat tartışmanız beni rahatsız etti özür diliyorum ama böyle şeyler gizli yaşanır gidin doktora arkadaşlar utanılacak bişey yok emin olun saygılarımla
03.08.2010

Serdar Özkan dedi ki;
benim sorunum erken boşalma sertleşme sorunu var bide ikincidefa sertleşme olmuyor
05.07.2010

Buse Tam dedi ki;
2 yıllık evliyim sadece evliliğimin ilk 6 ay boyunca ilişkiye girdiğimde zevk alıyordum. 1 senedir eşim sürekli bahane uyduruyor ben de cinsellikten soğuyorum. ilişki sırasında olmuyor diyo kalkıp gidiyor bana yardımcı olursanız sevinirim....
02.07.2010

Emel Ufuk dedi ki;
mrh. ben 23 yasindayim ve esim 33 yasinda bende cinsel istek cok az ve esim bundan ratsiz ne yapmaliyim 5 yildir evliyim ve 3 yasinda bir oglum var.tesekkurler
19.06.2010

Zeynep Gür dedi ki;
Ben 1 yıldır evliyim.Eşim cinselliğe çok soğuk bakıyor.Hiç istemiyor, geçen ay evlilik yıl donumumuzdu,sırtını döndü yattı.Ben ise o gece uyumadım,neden böyle oluyor,sorun ne.Bana yardımcı olursanız sevinirim.Eşimi doktora götürme konusunda ikna edemiyorum.bana bir çözüm yazarsanız sevinirim lütfen.....
15.06.2010

Halim Alçoban dedi ki;
Benim sorunum orgazm olduğum halde sertleşmenin tam olmaması . sertleşme konusunda yardımcı olursanız memnun olurum.
15.06.2010

Doğan Salih Ünlütürk dedi ki;
evleneli 2 yıl oldu o kadar sevişmemiz oldu karımla ama gel görki şimdiye kadar karımın benden sevişm isteği 3-5 defa ya oldu ya olmadı herzaman istemiyor çoğunlukla beni kırmamak için evet sevişiyor anlamıyorum her yolu denedim olmadı olmadı olmadı çocuğumuz oldu yine olmadı cinsellik adına bişe yok
02.06.2010

Captaın dedi ki;
aslında bnımm yorum yerıne sorumm var kısa zamn once yanı bundan 22 gun once trafık kazasıı geırdımm kalca legen kemıgım kırıldıı ama kazadan sonra hiç ereksıyon olmadım sertleşme olmadı yada boşalma hiç olmadıı sadecee ınık vazıyetteyken taş gıbı sertleşme oluoo kazadan 22 gun sonra mastıbasyonn denedımm boşalma oldu fakatt penısım ınık vazıyette boşalltım yanıı sertleşme hiç olmadıı bu zmana kadar herkez psıkolojık dıo ama ben tedavı gormem gerektıgıne ınanıyorumm bılgı sahıbı olan var sa lutfen yorum yazzsın
20.05.2010

İlgili Diğer Yazılar
Cinsel Hayatı Canlandıracak Öneriler
Cinsel Hayatı Canlandıracak Öneriler
Dünya Tarihine Geçmiş 9 Cinsel Rekor
Dünya Tarihine Geçmiş 9 Cinsel Rekor
Cinsel Gücü Artıran Yiyecekler
Cinsel Gücü Artıran Yiyecekler
10 Adımda Cinsel Hayatınız Canlansın
10 Adımda Cinsel Hayatınız Canlansın
Yatağa Çıplak Girin
Yatağa Çıplak Girin
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]