Çocuklarda Dikkat Eksikliği Ömür Boyu Başarısızlığa Neden Olur!

Uzmanlar, "Çocukluk döneminde en çok teşhis edilen dikkat eksikliğinin tedbir alınmadığı takdirde ilerleyen yaşlarda tedavisinin zor bir problem haline geldiğini söylüyor.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Ömür Boyu Başarısızlığa Neden Olur!

Okullar açıldı. İlkokul sıralarına ilk defa oturan çocuklar yine gözyaşı döktü kameralar karşısında. Anneler mutluluklarını, sıkıntılarını çay sohbetlerine taşıdı. Hanımların sohbetine kulak veren biri şu cümleyi mutlaka duymuştur: 'Bizim oğlan zeki ama dikkat eksikliği var.

Derslere yoğunlaşamadığı için bazı notları kırık gelebilir.' Kimse çocuğuna toz kondurmak istemiyor. Başarısızlığın hemen faturasını dikkat eksikliğine kesiyor. Peki, dikkat eksikliği ne kadar suçlu? Bu eksiklik kimlerde görülüyor?

Aslında okul öncesi dönemde her şeyden çabuk bıkan çocuklar, oyuncaklardan dahi sıkılıp kısa bir süre sonra onları parçalar. Ödev yapmakta hayli zorlanır, çoğunlukla yarıda bırakır. Masanın başına oturmak istemez, oturduğunda çeşitli bahaneler uydurarak (tuvalete gitme, su içme gibi) sık sık kalkar. Kısaca dikkat eksikliği çocuğun yaşamını altüst eder.

Özel Fatih Anadolu Lisesi Psikolojik Danışmanı Mehmet Atmaca, son dönemde bu tür şikâyetlerin arttığını söylüyor. Ona göre en büyük sorun ailelerin bunu önemsememesi. Büyüyünce geçer demesi. Ama bizden hatırlatması, geçmiyor. Hatta, küçük yaşlarda giderilmezse ilerleyen yıllarda çözümü zor bir problem haline geliyor. Büyüme ve olgunlaşma ile azalsa bile hayat boyu büyük bir eksiklik olarak kalıyor. Özellikle stres, zaman sıkışması durumlarında kendini daha fazla gösteriyor. Bunun için Mehmet Bey, işin başında uyarıyor: "Erken teşhis çok önemli. Öğretmenler ile irtibat halinde olun, geçiştirmeyin.

Çocuğun başarısızlığı sadece de dikkatsizlikten kaynaklanıyor deyip geçmeyin. " Memorial Şişli Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uz. Dr. Leyla Benkurt Aklaş dikkat eksikliği ve hiperaktivitenin, çocukluk döneminde en çok teşhis edilen davranış bozukluğu olduğunun altını çiziyor. 50 kişilik sınıfta ortalama 1-3 öğrenci bu problemden etkileniyor. Erkek çocuklarının yaramazlığından mıdır bilinmez onlarda 5 kat fazla görülüyor.

Leyla Hanım da Mehmet Bey gibi erken teşhisin önemine dikkat çekiyor. Dikkat eksikliği illeri derecede olanlara doktora görünmelerini tavsiye ediyor. Ama küçük çocuklara hemen ilaç vermeyin. Çevredeki insanların önerilerini çocuk psikiyatristiyle beraber değerlendirin. Şikâyetler ileri derecedeyse uzman kontrolünde ilaca başvurun.

Sanmayın ki bu hastalık sadece çocuklarda görülüyor. Yaşını başını almış kişilerde de görülebilir. İlerleyen yıllarda ortaya çıkabilir. Leyla Hanım, dikkat eksikliği sorununu çözmeyen insanların hayatın her aşamasında özgüven problemi yaşadığını söylüyor.

Onların başarılı olma şansları ne yazık ki düşük. Sınıf öğretmeni Fatih Dağlar ise geceleri uyuyamayan, sabahları zor uyanan, yerinde oturamayan, en küçük problemde dahi umutsuzluğa kapılan yetişkinlerin doktora görünmesini tavsiye ediyor. Dağlar, "Dikkat eksikliği olanlar ofis ve büro işlerinde çalışamaz. Yoğun dikkat isteyen doktorluk, şoförlük vb. gibi meslekleri yapamaz. Ayrıca sakarlık, tutarsızlık, dalgınlık, dağınıklık ve sosyal ilişkilerde sorunlar yaşar. " diyor. Bizden uyarması. Aman dikkat!

Dikkat Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Dikkat eksikliği olan kişiler sıradan ses ve hareketleri kafalarına takar, görevlerini doğru olmayan bir şekilde yapıp yarım bırakırlar. Kendi öncelikleriyle ilgilenirler. Annelerinin en çok kullandığı cümle ise şudur: Haydi, beni dinle, anladın mı?

Biri konuşurken gözleri ve vücudu dinlemiyormuş gibi durur, kendisine seslenince duymamış gibi davranırlar. Ancak kendi işine gelen konularda duyarlı davranırlar. Sık sık oyalanır, unutur, umursamaz görünürler. Örneğin sınavlarda çabuk sıkılır, küçük hatalar yapıp düşük not alırlar.

Adı konmayan bu problemler öğrencinin her daim başarısız olmasına neden olur. Özetle dikkat eksikliği olan bir çocuk, yaşına göre değil daha küçük yaşta bir çocuğun davranacağı gibi davranır.

Çocuğunuzu dinleyin ve dikkatini dağıtan ortamlardan uzak tutun. Mümkünse çok konuşan öğrenciler ile beraber olmasın, sınıfta en önde otursun. Bir şey anlatırken çocukla göz teması kurun. Öğretmen ve aile çocukla ilgili takibi beraber yapsın, gerekirse doktor desteğine başvurun.

Ödev defteri kullanmasını sağlayın, not tutturun. Çocuğunuzun dikkat süresini artıracak oyunlar oynatın. Televizyon karşısında fazla vakit harcamasını engelleyebilir, bulmaca çözdürebilirsiniz. Çalışma saatleri uzun olmasın. Ceza olarak algılanmamak kaydıyla mümkün olduğunca çocuğa sorumluluk verin. Yetişkinler spor yapmalı. Sağlıklı beslenmeli. Alkol, sigara almamalı. İlaç kullanacaksa mutlaka uzmanlara danışmalı.

22.10.2010 - 2673

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Ömür Boyu Başarısızlığa Neden Olur! Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Hatice Akbayrak dedi ki;
oğlum 2.sınıfa gidiyor.karfeşi ile aralarında 4yaş fark var.kardeşi1 yaşına geldikten sonra büyük oğlumu tanıyamaz olduk.kıskançlık,aşırı afacanlık,dikkati çekmek için yapılmaması gereken birçok davranış v s.kıskançlığa bağlıyorduk.bu arada ana sınıfında iken dikkat eksikliğine benzettiğim davranışları olmuştu.fakat kardeşi ile ilgili diye düşündük.1.sınıfa başlayınca öğretmenine açtım konuyu oda izlemiş.dikkat dağınıklığı yok bence gayet zeki,algılaması normal,sınıfta önde giden öğrencilerimden dedi.ben yanılıyorum ozaman dedim.lakin şimdi 2.sınıfta daha çok dikkat eksikliği olduğunu düşünüyorum öğretmenimizle işbirliği içinde takip etmeye çalışıyoruz şu anda.testlerde çok iyi bildiği konularla ilgili soruları hep küçük hata ve dikkatsizliklerle yanlış yapıyor.şok oluyoruz.çok dağınık bir çocuk.herşeyden çok kolay sıkılıyor.bir şeyi 20defa söyleseniz sonraki defa yine kendi bildiğini yapıyor.artık benim psikolojim bozuldu.antidepresan kullanmaya başladım.çocuğum için destek almak istiyorum.2ay sonrasına randevü veriyorlar.lütfen bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim.bir sağlıkçı olarak çıkar yol bulamıyorum davranışlarımda......şimdiden teşekkürler......
03.01.2011

Yonca Bilir dedi ki;
25.09.2004 dogumlu oglum var ilkokul 1.sınıfa başladı bundan önce 2 yıl kreş yarım gün ve geçen senede anaokuluna gitti.şuan ilkokul 1.sınıf olmasına ragmen cumartesi günleri 3 saat özel ingilizce kursuna gitmekte.sorunum sınıfta çok konuşması çok sıkılıyor derste ve kalemi silgisi olsun hep yere atıyor sıranın altında vakit geçiriyor algılaması çok iyi zekasına çok güveniyorum ögretmenimizde yaşından büyük cümleler kuruyor diyor manisada çocuk psikiyatrisinden randevu aldık 10 kasımda AGTE testi yapılcak daha az konuşması için neyapabilirim LÜTFEN CEVAP VERİN 25 kişilik sınıfta oğlum kaybolup gitcek çok konuşuyor diye sıranın enarkasında çok üzülüyorum.................
28.10.2010

Mete İ-A dedi ki;
benimkızım 4 sınıfa gidiyor 9 yaşında allah.,a şükür her konuda çok başarılı sadece çok sessiz ortamlarda düzgün konuşmuyor cümleyi tam güzel kuramıyor, aşırı derecede heyacanlı birde sesi çok az çıkıyor sesi gürleştirmek yada biraaz daha fazla yükseltmek güçlendirmek --ne yapmam gerek nerelere başvurmalıyım genel olarak teşekkür ederim
26.10.2010

İlgili Diğer Yazılar
Çocuk Kaç Farklı Şekilde Amacı Dışında Kullanılır?
Çocuk Kaç Farklı Şekilde Amacı Dışında Kullanılır?
İyi Anne Baba Olmaya Çalışmayın
İyi Anne Baba Olmaya Çalışmayın
Eyvah Çocuğumda Dikkat Eksikliği Var!
Eyvah Çocuğumda Dikkat Eksikliği Var!
Kekemelik Sorunu Genetik!
Kekemelik Sorunu Genetik!
Kız Çocukları Tuvalet Eğitiminde Daha Başarılı
Kız Çocukları Tuvalet Eğitiminde Daha Başarılı
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler Sağlık Video Eyvah Ülser Hastasıyım! Eyvah Ülser Hastasıyım!
Sağlık Video Mantar Enfeksiyonlarına Dikkat! Mantar Enfeksiyonlarına Dikkat! Sağlık Video Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat! Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat!

 

[Hata Bildir]