Diş Tedavisinde Antibiyotik Uyarısı!

Diş Tedavisinde Antibiyotik Uyarısı!

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gürcan Eskitaşçıoğlu, 3-4 ayda bir diş fırçasının değiştirilmesi ve 7-8 ayda bir hekim kontrolünden geçilmesi gerektiğini belirterek antibiyotik kullanımı konusunda uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Gürcan Eskitaşçıoğlu, fırçalamanın sadece dişler arasındaki maydanoz atığını kaldırmak olmadığını söyledi. Dişlerini birkaç gün fırçalamayan birinin dişinde krem renginde bir birikinti oluştuğunu ifade eden Prof. Dr. Gürcan Eskitaşçıoğlu,"İşte bizim temizlemeye çalışacağımız o birikim, yani bakteri plağı. Dişi çürüten, diş etini iltihaplandıran bütün olay odur.

Onun için diş etinin de fırçalanması gerekir. İster ağız açık ister kapalı fark etmez ama dişin her bir tarafına fırça ile ulaşılmalıdır. Macun abartılmamalıdır, bir mercimek tanesi kadar yeterlidir. 3-4 ayda bir diş fırçası değiştirilmeli, 7-8 ayda bir ise diş hekimi kontrolünden geçilmelidir" dedi.

Vatandaşların hekime gitmek yerine çoğu zaman ağrı kesici ve antibiyotik kullanması ile ilgili soruya Prof. Dr. Gürcan Eskitaşçıoğlu,"Antibiyotik çift taraflı keskin bir bıçak. Bilinçli kullanılırsa çok faydalı, bilinçsiz kullanılırsa sonuçta diğer ilaçlar gibi çok zararlı. Antibiyotik, diş tedavilerinde müdahale ederken kan yoluyla veya ağız sıvı yoluyla enfeksiyonun yayılmasını önlemek için kullanılır, asla tedavi etmez.

Kök ucunda bir enfeksiyon varsa antibiyotik yapılacak, anestezinin oraya daha rahat ulaşabilmesini, hekimin müdahalesiyle oradaki enfeksiyonun vücuda yayılmasını engelleyecektir. Tabii iltihabı biraz kuruttuğu için rahatlatır ama tedavi etmez.

Ağrılar dönüp iki katı kadar artar. Antibiyotiği kafamıza göre değil de bir hekimin önerisiyle almalı ve her zaman kullanmamalıyız. Kendi kafamıza göre antibiyotik alarak oradaki iltihabı kurutup zaman kazandığımızı düşünürsek kendimizi kandırırız" şeklinde cevap verdi.

18.02.2011 - 5281Siz de Görüşünüzü Yazın
Bu kısma sadece yorumlar yazılabilir.Soru sormak istiyorsanız buraya tıklayın.
Adınız Soyadınız:          Email Adresiniz:
Yorumunuz:
 
Resim kontrol
İlgili Diğer Yazılar
Sıcak Havada Soğuk İçecekler Dişlerinizi Sızlatıyor Mu?
Sıcak Havada Soğuk İçecekler Dişlerinizi Sızlatıyor Mu?
Lamina Tedavisiyle Doğal Bir Gülüşe Sahip Olun
Lamina Tedavisiyle Doğal Bir Gülüşe Sahip Olun
Ağız Kokusu ve Diş Eti Kanaması
Ağız Kokusu ve Diş Eti Kanaması
Dişleri çürüyor
Dişleri çürüyor
Eksik diş kabusu son buldu
Eksik diş kabusu son buldu
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞFacebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİTüm HaberlerSağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİTüm Foto Galeriler
Cinsel  isteksizliğe yol açıyor
Cinsel isteksizliğe yol açıyor
Cinsel hayatı olumsuz etkiliyor!
Cinsel hayatı olumsuz etkiliyor!
Meme kanserinden korunmanın yolları
Meme kanserinden korunmanın yolları
Yeni sanal hastalık: FOMO
Yeni sanal hastalık: FOMO

SAĞLIK VİDEOLARITüm Videolar
Sağlık VideoKepçe Kulak Ameliyatı İçin En Uygun ZamanKepçe Kulak Ameliyatı İçin En Uygun ZamanSağlık VideoKatarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz GerekenlerKatarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık VideoHipertansiyon Hakkında Bilinmeyenler!Hipertansiyon Hakkında Bilinmeyenler!Sağlık VideoDiş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?

 

[Hata Bildir]

 

 

 

TWITTER'DA
TAKİP ET
twitter.com/Hastanecomtr