Doğru Nefes Alma Teknikleri

Doğru nefes almak iki nedenle çok önemlidir; Vücudumuza ve organlarımıza yaşamlarını sürdürebilmeleri için ihtiyaç duydukları oksijeni sağlar. Vücuttan atılması gereken atık ve toksinlerden kurtulmanın en etkili yoludur.

Doğru Nefes Alma Teknikleri

Doğru Nefes Almanın Önemi Nedir?

Nefes almak doğal ve otomatik bir dürtüdür. Farkında olmasak da nefes alırız. O halde nasıl nefes alınması gerektiğini öğrenmek saçma gelebilir.

Ancak, alışkanlıklar zaman içinde ve farkında olmadan doğru nefes almayı kişiye unutturabilir!

Örneğin doğru nefes almayı önleyen duruşları alışkanlık haline getirdiğimizde kısa nefesler akciğerin maksimum kapasiteyle çalışmasını önleyebilir. Ayrıca yaşadığımız sosyal şartlar sağlığımız ve solunum sistemimiz için tam olarak uygun olmayabilir.

Nefes almak iki nedenle çok önemlidir:

- Vücudumuza ve organlarımıza yaşamlarını sürdürebilmeleri için ihtiyaç duydukları oksijeni sağlar

- Vücuttan atılması gereken atık ve toksinlerden kurtulma yoludur.

Oksijen vücudun ana ihtiyacıdır!

İç organların, bezlerin, sinir sistemi ve beynin çalışması için elzemdir. Besin olmadan birkaç hafta, su olmadan birkaç gün yaşanabilir ama oksijen olmadan birkaç dakikadan fazla yaşanamaz.

Beynin diğer organlara oranla daha fazla oksijene ihtiyacı vardır. Yeterli oksijen almazsa zihinsel bulanıklık, negatif düşünce, depresyon ve ardından işitme ve görme bozuklukları başlar. Yaşlılar ve damar tıkanıklığı olanlar beyinlerine yeterli oksijen gitmediğinden genellikle negatif ve depresif olur. Akut bir dolaşım bozukluğunun kalbe giden oksijeni durdurması kalp krizi, beyne giden oksijeni durdurması da beyin kanamasına yol açar. Yetersiz oksijen almanın yaratabileceği rahatsızlık ve hastalıkların listesi uzun: netice olarak oksijen "kaliteli ve sağlıklı " bir yaşam için çok önemli ve gerekli!

Özellikle oturarak çalışan insanların sürekli yorgun hissetmeleri, sinirli ve verimsiz olmalarının ana sebeplerinden biri yetersiz oksijendir. Uyku düzenlerinde de sorun yaşarlar ve bu nedenle güne kötü başlarlar. Fasit döngüde bağışıklık sistemleri de zayıflar ve sorunlar artarak devam eder. Doğru nefes almak tüm bu sorunları ortadan kaldırabileceği ve dolayısıyla hayat kalitesiyle paralel olarak başarıyı da artıracağı için önemlidir.

Canlılık ve gençliliğin ana sırlarından biri temiz kan dolaşımıdır. Bunu elde etmenin en kolay yolu da soluduğumuz havada saklıdır. Doğru nefes alarak vücudun tüm organlarının doğru beslenmesini sağlayacak ve verimlilik sürelerini artıracak; bu arada daha sağlıklı bir cilde de kavuşacaksınız. Kısaca doğru nefes almak gençleşme sürecinizi başlatacaktır.

Doğru  Nefes Almayı Nasıl Öğreniriz?

Uyurken derin nefes alırız. Dolayısıyla doğru nefes almayı öğrenmek için basit bir yöntem olan uyuma simülasyonu yapmak gerekir: sırt üstü yatıp gözlerinizi kapatın, tüm vücudunuzu rahatlatıp uyuduğunuzu farz edin ve nefesinizi derinleştirin. Ciğerlerinizin önce alt, sonra orta ve üst loblarını havayla doldurmaya çalışın. Nefes verirken önce üst sonra orta ve en son alt loblardaki havayı boşaltmaya çalışın. Bunları yaparken herhangi bir efor harcamayın ve solunumu bütünsel bir işlem olarak gerçekleştirin. Ağzınız mutlaka kapalı olmalıdır.


Nefes Alma Teknikleri

Çoğumuz üç veya dört tür solunum kullanırız. Bunlar yüksek, orta, alçak veya komple solunum türleridir. Komple solunum diğer üçünün birden kullanılmasıyla alınan nefes şeklidir.

Yüksek solunum: Göğüs ve akciğerlerin üst tarafında oluşan ve göğüs kafesi, omuz ve ensenin kalkmasıyla oluşan solunumdur. Astımlı kişiler, fazla sıkı kemer takmış olanlar, midesi fazla dolu olanlar veya çabuk nefes nefese kalanlar sıkça bu solunum türüne sığınır. Bu nefes alma şekli sığdır ve alınan nefesin çoğu gerekli yerlere ulaşmaz. Akciğerlerin sadece az kapasitesi olan üst lobları kullanıldığından bu solunum şekli en istenmeyen sayılabilir. Dar giysiler kullanan kadınlar arasında yaygın olan bu solunum türü sindirim problemi olan kişilerde de görülür.

Alçak solunum: Göğüs ve akciğerlerin alt tarafında oluşan solunumdur. Yüksek veya orta solunumdan çok daha etkindir. Bu solunumu kullanmak için nefes alırken yavaşça mideyi öne iter ve nefes verirken midenin yerine dönmesine izin verirsiniz. Diğerlerinden iyi olmasının dört ana sebebi vardır:

1. Nefes alırken daha fazla hava çekilir çünkü akciğerlerin alt lobları buna daha müsaittir.

2. Diyafram ikinci bir kalp görevi görerek pistona benzer hareketi ciğerlerin altını genişleterek damarlardaki akışı artırır; bu da dolaşımın genel anlamda iyileşmesine neden olur.

3. Bölgedeki diğer organlara diyaframın yukarı-aşağı hareketi sayesinde masaj yapılmış olur.

4. Bu solunumun sinir sistemine de pozitif etkileri vardır.

Orta solunum: Bunu anlatmak diğerlerine oranla daha zordur. Ana hatlarıyla akciğerlerin orta kısımlarına nefes doldurularak yapılan solunum şeklidir. Bu tür de sığ bir solunum şeklidir. Yüksek solunuma oranla iyi ama alçak solunuma göre yetersizdir.

Komple solunum:Tüm solunum sistemini içerir, ayrıca akciğerlerin tüm loblarını kullanmakla kalmaz, onları genişleterek daha fazla hava almalarına da neden olur. Bu tür nefes sadece nefes egzersizleri yapılırken uygulanabilir. Normal yaşam süresince alçak solunum uygulamak gerekir.
 

26.04.2010 - 1055

Doğru Nefes Alma Teknikleri Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Selma Coşkun dedi ki;
ben de daha açiklayıcı bilgiler ummuştum ama çok açiklamalı bulmadım. Beni aydınlatmanızı rica ederim .Teşekkürler
13.02.2011

Gönül Hurmalı dedi ki;
üniversitede şan okuduğum için söylenenleri anlıyorum.fakat uygulanarak gösterilmesinin daha yararlı olacağını düşünüyorum
29.09.2010

Kadır Sekvan dedi ki;
cokta guzel anlatmıs valla dha ne yapsın ...
07.09.2010

Volkan Güler dedi ki;
bende diğer arkadaşları onaylıyorum nasıl nefes almamız gerektiğine bakıyım dedim ne teknik var ne usül :D yani biz yine bildiğimiz gibi nefes alacağız :D
24.08.2010

Pador dedi ki;
burda teknik meknik yok yaaa
13.08.2010

Ali Çakır dedi ki;
merhabalar bende diğer arkadaslara katılıyorum bir teknik göremedim :)) bu konuda daha detaylı bilgi verirseniz çok sevinirim...
09.08.2010

Faruk Altınkaynak dedi ki;
yorum yazan arkadaşlara aynen katılıyorum daha yazıyı okumaya başlarken acaba nefes alma teknık leri aşagıda mı dıye bakarken yorumları gördüm ve katıla katıla guldüm evet teknıkler nerede bu kadarını yazmışsınız barı devamınıda yazıp bılgılendırınkı mıllet bır ALLAH razı olsun desın dımı
20.07.2010

Mustafa dedi ki;
Bazı insanlar nefes kesiyor veya farkında olmayarak nefesi tutuyor.Bu tip yaşantıyı değiştirmek mümkün mü?
11.07.2010

Serpil Özbey dedi ki;
saglık özelliklede akciğerle ilgili ise gerçekten çok önemli ben iki gün önce KOAH hastası olduğumu öğrendim tabiki çok üzüldüm fakat hastalığın ilerlememesi için önce kabullenmek olduğunu biliyorum o yüzden iki gündür her bilgiden faydalanıyorum nefes alma tekniklerini okuyunca bakmak istedim fakat teknikleri göremedim sizden ricam resimli ve daha anlaşılır bicimde olursa çok sevinicem Teşekkürler,
03.07.2010

İsmail dedi ki;
Biraz da tekniklerden bahsetseydiniz keşke
24.06.2010

Saniye Yurdakul dedi ki;
nefes almanin nekadar onemli oldugunu ve bir cok hastaligin iyi nefes almayi bilmedigimizden kaynaklandigini biliyorum. Vucut deformlarini nefese bagli oldugunu da biliyorum. .Anlatildigi gibi uygulamak cok zor cunku tam ve ince detayli anlatilmadigi gibi bilincsiz kisilerin bunu yapmaya kalkmalarida dahada kotu rahatsizliklara neden olabilr; sizden ricamiz hareket ayni zamanda anlatirsaniz cok daha yararli ve bir cok bizi kotu etkileyen durumlarda kalkacaktir simdiden cok tesekkur ederiz bu kadar onemli bir konuyu anlattiginiz icin.
24.06.2010

Cem dedi ki;
doğru nefes alma teknikleri konu bu ama teknikler nerde
22.06.2010

Ahmet Demir dedi ki;
oturma,ayakta dururken omurgamızı dik tutarak,göğüsümüzü sıkışmadan çalışmasını sağlayabilmeliyim.Bunu irade ile yapmaya çalışmak beni çok zorluyor.Spor ve egzersiz şekillerine ihtiyaç hissediyorum.
02.06.2010

Erdinç dedi ki;
Erhana katılıyorum doğru nefes alma nasıl olur daha ayrıntılı ve anlaşılır bir şekilde bilgi verirseniz belki de faydalanırız.
29.05.2010

Erhancanbulat dedi ki;
saglıklı bır vucudun nefes alma seklı nasıldır tam olarak bılgı verın
18.05.2010

İlgili Diğer Yazılar
Böbrek Yetmezliği Neden Oluşur?
Böbrek Yetmezliği Neden Oluşur?
Sigara bırakmada ücretsiz ilaç verilmesi
Sigara bırakmada ücretsiz ilaç verilmesi
Aşırı Kilonuz Varsa Şeker Hastası Olabilirsiniz
Aşırı Kilonuz Varsa Şeker Hastası Olabilirsiniz
Aşırı Stres Hormon Dengesini Bozuyor
Aşırı Stres Hormon Dengesini Bozuyor
Bitkilerin Yardımıyla Sigaraya
Bitkilerin Yardımıyla Sigaraya 'Elveda' Deyin
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]