Doğum Sırasında Oksijensiz Kalan Bebeklere Dikkat!

Anne karnında, doğumda ya da doğum esnasında herhangi bir nedenle bebeğin yeterli oksijen alamaması halinde gelişebilecek beyin hasarı riskini azaltan "COOL CAP (baş soğutma)" yöntemi, yurt dışından sonra Türkiye'de de uygulanıyor.

Doğum Sırasında Oksijensiz Kalan Bebeklere Dikkat!

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kıvılcım Gücüyener öncülüğünde uygulanması başlanan yöntemle, oksijensiz kaldığı için ileride çeşitli derecelerde beyin hasarı gelişme riski taşıyan bebeklerde kalıcı hasar azalıyor ve bazı bebeklerde tam iyileşme şansı doğuyor.

Gücüyener AA muhabirine yaptığı açıklamada, bebeğin herhangi nedenden ötürü kısa bir süre dahi oksijensiz kalmasının (hipoksi), beyin gelişimini olumsuz etkileyebileceğini, bebekte bedensel ve zihinsel özür bırakabileceğini söyledi.

Bebeğin yeterli oksijen alamamasına, çok çeşitli nedenlerin yanı sıra, anne karnındayken annenin bir darba maruz kalması, kaza geçirmesi ve düşmesinin
bile neden olabileceğini anlatan Gücüyener, doğum sırasında ya da doğumdan hemen sonra da oksijen alınamamasının mümkün olabildiğini belirtti.

Gücüyener, gebeliğin sonuna doğru veya doğum sırasında plasentanın yırtılabildiği ve bebeğin çıkış süresinin uzayabildiği için bebeğin oksijensiz kalabildiğini ifade etti. Bu
nedenle, gebelik döneminde bu gibi bir durumla karşılaşıldığında, hikayenin mutlaka hekime anlatılması gerektiğinin önemine değinen Gücüyener, hekimin de anne adayına bu soruları sorması gerektiği uyarısında bulundu.

Gücüyener, yetersiz oksijen alan yeni doğan bebeklerin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde alınarak, destek tedavisi verildiğini, ancak beyinde oluşan hasar nedeniyle bebeklerde zihinsel ve bedensel hasarların kalabildiğini vurguladı.

Bu güne kadar hipoksik bebeklere uygulanan tüm destek tedavilerinin, beyin hasarı gelişmesine engel olamadığını ve hasar oranını azaltmadığını, ancak yaşamsal fonksiyonların korunmasına olanak tanıdığına dikkati çeken Gücüyener, artık dünyanın birçok ülkesinde bu tür vakalarda total vücut ve "baş soğutma yöntemi "nin tek sonuç veren tedavi yöntemi olarak uygulandığını ve başarılı sonuçlar elde edildiğini söyledi.

Yöntemin, yurt dışında bazı ülkelerde son 4-5 yıldır rutin tedavi yöntemi olarak uygulandığını anlatan Gücüyener, çok eskiden Rusların çocukları soğuk suya doğru doğurttuklarını, soğuk suda doğum yapıldığı için kafaları soğuk olan bebeklerde, diğer bebeklere oranla daha az "hipoksi " görüldüğünü dile getirdi.

Gücüyener, baş soğutma yönteminin ilk olarak 1960'lı yıllarda denendiğini daha sonra 1990'lı yıllarda çok sayıda hayvan deneylerinden sonra 1998'de pilot çalışmaların başladığını ve günümüze kadar 15'in üstünde bin 500'den fazla bebeği içeren randomize kontrollü çalışma yapıldığını söyledi. Çalışmalarda, tüm vücut ya da sadece baş soğutmasının karşılaştırmalı ikili gruplar üzerinde denendiğini anlatan Gücüyener, baş soğutmasında kullanılan cihazın FDI onaylı olarak birçok ülkede standart uygulanan yöntemler içinde girdiğini belirtti.

az olmamak kaydıyla bebeğin yapısı ve tedavi protokolü göz önünde tutularak, her saatte 0.2-0.5 derece arttırılarak, baş yavaş yavaş ısıtılıyor. Beynin zarar görmemesi açısından, ısıtma işleminin yavaş yapılması gerekiyor.

Yöntem Artık Türkiye'de!

Prof. Dr. Kıvılcım Gücüyener, Selektif baş soğutması uygulaması Türkiye'de ilk olarak GÜ Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde uygulanmaya başladığını belirterek, "Hastanemizde 12 bebeğe selektif baş soğutması yöntemi uyguladık. Aynı zamanda Sağlık Bakanlığı Zekai Tahir Burak Doğum evi Hastanesi de hipoksik bebeklerine total vücut soğutması yöntemini uygulamakta " diye konuştu.

Gücüyener, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde de baş soğutma yönteminin uygulanmaya başlandığını ve daha bir çok hastanenin bu yöntemi uygulamaya
başlayacaklarını söyledi.

Gücüyener, yöntemin uygulandığı bebeklerden durumu çok ağır olan 4'ünün öldüğünü, diğer 8'inin ise sağlık durumlarının çok iyi olduğunu kaydetti.

31.10.2010 - 2856

Doğum Sırasında Oksijensiz Kalan Bebeklere Dikkat! Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Aydan Alp dedi ki;
merhaba prematüre bir bebek sahibiyim şuan 4 aylık.rop muayenesinde gözlrinin görebileceğini söylediler ancak pediatri doktorumuz ışık takibi yapmadığı için tekrar göz gölümüne sevk etti.ordan rop muayenesine gerek görülmedi ve nöroloji muayenesinede emg cekildi.çıkan sonuç( bilateral ileti latans degerinde belirgin uzama olduğu konfıgurasyonun korunduğu gözlenmiştir.bu veriler öncelikle diffuz kortika ilety etkileyen bir sürec olduğu izlenimini vermektedir)acaba sonucun türkce acıklamasını öğrenebilirmiyim.
21.03.2011

Şehrıban Dur dedi ki;
ıyı gunler 10 aylık bır kız yegenım var dogum sırasında oksijensiz kaldı konulan tehşis epılepsı hastalıgı antalya tıp fakultesıde tedevısı hala surmekdedır gozlerınde algılamama ,emeklıyememek,bogun kısmını tutamamak onun gıbı seyler ne yapmam gererkıyo.ne zamana kadar boyle surser yardıma ıhtıyacım var tşk.
31.12.2010

Kemalsakar dedi ki;
iyi günler ben kırıkkalede ikametgah etmekteyim 1998 yılında çocuğum kırıkkale devlet hastanesinde dünyaya geldi. Doğum esnasında oksijensiz kaldığından çocuğumu kuveze aldılar 1 gün kuvezde kaldıktan sonra durumu kötüleşen çocuğumun ankara sami ulus hastanesine sevk ettiler. Sami ulus hastanesinde bir hafta tedavi gören çocuğum taburcu edildi. çocuğum büyüdükce gelişme gösteremedi yaşıtlarından oldukca ğeri kaldı. çocuğumun şuanki durumu yürüyor ama konuşamıyor. söylene ve konuşulanları çok iyi anlıyor. kollarında kasılmaları var. sizin bu yazınızı gördüğüm için birde gazi hastanesine getirmek istiyorum. ne yapmam gerekiyor teşekkürler.
27.12.2010

Ayşe Alparslan dedi ki;
iyi günler, 22 yaşında kardeşim doğum sırasında okjisensiz kalma yüzünden şu anda yürüyemiyor konuşamıyor aslında yatalak değil ancak tam tabiriyle 6 aylık bebek gibi tepkileri yürümesi de duvarlardan tutunarak oluyor,kardeşim için iyileşme aklını kullanabilme söz konusu mudur? bir de böyle çocuklar çok yaşamaz diyorlar bunun gerçeğe yakınlığı nedir? şimdiden teşekkür ederim.
23.12.2010

İlgili Diğer Yazılar
Mikro Çipli Tüp Bebek Tedavisi
Mikro Çipli Tüp Bebek Tedavisi
İlk 48 saat banyo yaptırmayın
İlk 48 saat banyo yaptırmayın
Gebelikte Omega 3 Almayın
Gebelikte Omega 3 Almayın
Anne Sütünün Kanıtlanmış 12 Yararı!
Anne Sütünün Kanıtlanmış 12 Yararı!
Tüp Bebek Şansınızı Yükseltebilirsiniz!
Tüp Bebek Şansınızı Yükseltebilirsiniz!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Akciğeri Temizleyen Gıdalar
Akciğeri Temizleyen Gıdalar
Kanser Köpeğin Uyutulmadan Önce Yaşadığı Mükemmel Son Gün
Kanser Köpeğin Uyutulmadan Önce Yaşadığı Mükemmel Son Gün
Evlilik Korkusunun Nedenleri
Evlilik Korkusunun Nedenleri
Çok Acayip Organ Nakilleri
Çok Acayip Organ Nakilleri

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler Sağlık Video Eyvah Ülser Hastasıyım! Eyvah Ülser Hastasıyım!
Sağlık Video Mantar Enfeksiyonlarına Dikkat! Mantar Enfeksiyonlarına Dikkat! Sağlık Video Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat! Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat!

 

[Hata Bildir]