Doğum Sonrası İdrar Kaçırma Sorunları Yaşanabilir

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma Sorunları Yaşanabilir

Gebelik ve doğum sonrası görülen önemli sorunlarından biri de 'idrar kaçırma' problemi.

Gebelik ve doğumun ardından pelvik tabanda yetmezliklere bağlı gelişen rahim ve idrar torbası sarkmaları, idrar kaçırma problemine neden oluyor.

Her iki kadından birinde görülen bu rahatsızlığın, utanma ve sıkılma gibi nedenlerle genellikle gizleniyor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fulya Dökmeci, bu sorunun toplumda ''çözümsüz, başıma geldi çekerim şeklinde algılandığını, oysa erken teşhis ve tedaviyle koruyucu önlemleri alarak halkı bilinçlendirmek, bilgilendirmek arzusunda olduklarını'' vurguladı.

Ürojinekoloji'nin yeni bir alan olduğunu ifade eden Dökmeci, kadınların şikâyetlerini çekinmeden hekimleriyle paylaştıkları takdirde idrar kaçırma probleminin erken teşhis ve egzersizlerle önlenebileceğini, bunların yetersiz kaldığı durumlarda devreye ilaç tedavilerini soktuklarını, hastalığın ilerlediği safhalarda ise kaçınılmaz olarak cerrahi yöntemlerin devreye girdiğini belirtti.

Dökmeci, ''Son cerrahi yöntemler, hastaları en kısa sürede ayağa kaldıran, en az yan etki oluşturan yöntemler. Özellikle bu konuda halkın bilgilenmesini arzu ederim. Şimdi son teknikler hakikaten yüz güldürücü'' dedi.

Kadınlarda görülen sarkmaların, idrar kaçırmalarının sebebinin ne olduğunu ortaya çıkarıp erken tedavi yöntemi uygulanmadığı takdirde, ihmal edilmiş olgularda şikâyetlerin arttığını söyleyen Dökmeci, bu durumlarda hastaların yaşam kalitesinin giderek bozulduğunu, normal tuvalete gitme fonksiyonlarını yerine getiremez hale geldiğini, koruyucu önlemlere, bez kullanmaya kadar, hatta sürekli sondayla yaşamaya kadar gidebilecek durumlara maruz kalabilecekleri uyarısında bulundu ve şöyle devam etti:

''Bizim en korktuğumuz, olayın böbrek yetmezliğine kadar gitmesi ve sürekli enfeksiyonlar nedeniyle ciddi böbrek hasarları ve yine kadın genital organlarında hasarların ortaya çıkmasıdır. Bunların hepsi erken tanı ve tedavilerle önlenebilecekken, biz bu durumlara düşülmesini arzu etmiyoruz. Dolayısıyla kadınlarımıza diyoruz ki lütfen her yıl rutin kontrollerimizi aksatmayalım ve mevcut şikâyetlerimizi de
 

05.12.2010 - 3207Siz de Görüşünüzü Yazın
Bu kısma sadece yorumlar yazılabilir. Soru sormak istiyorsanız buraya tıklayın.
Adınız Soyadınız:
Yorumunuz:
İlgili Diğer Yazılar
Kadınlarda İdrar Kaçırma ve Tedavisi
Kadınlarda İdrar Kaçırma ve Tedavisi
Yüzde Yüze Yaklaşan Başarı
Yüzde Yüze Yaklaşan Başarı
3 Kadından Biri Bu Hastalığı Çekiyor!
3 Kadından Biri Bu Hastalığı Çekiyor!
Kronik Sistiti Robotlar Tedavi Edecek!
Kronik Sistiti Robotlar Tedavi Edecek!
Aşırı Hijyen
Aşırı Hijyen ''İdrar Yolu Enfeksiyonu'' Nedeni!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Uzun Yaşamın Sırrı Kefirde
Uzun Yaşamın Sırrı Kefirde
Siyah Çayın Faydalarına İnanamayacaksınız
Siyah Çayın Faydalarına İnanamayacaksınız
Havuç Cinsel Gücü Artırıyor
Havuç Cinsel Gücü Artırıyor
Zayıflatan Yiyecekler Neler?
Zayıflatan Yiyecekler Neler?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir? Grip Nasıl Tedavi Edilir? Sağlık Video Kepçe Kulak Ameliyatı İçin En Uygun Zaman Kepçe Kulak Ameliyatı İçin En Uygun Zaman
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler Sağlık Video Hipertansiyon Hakkında Bilinmeyenler! Hipertansiyon Hakkında Bilinmeyenler!

 

[Hata Bildir]