Hemoroid Ameliyatından Korkmayın!

Hemoroid Ameliyatından Korkmayın!

Hemoroid toplumda çok yaygın görülen hastalıklar arasında ve bunların önemli bir kısmının cerrahi müdahaleye ihtiyacı var.

Bayındır Hastanesi Kavaklıdere Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ayhan Keskin, makat bölgesindeki damarların genişlemesi nedeniyle ortaya çıkan hemoroid ve benzeri hastalıkların tedavisinin ne kadar erken evrede yapılırsa kişinin ameliyat sonrası o kadar rahat olacağını söyledi. 

Hemoroid dokusunun, anüste bulunan damar ve destek dokusu karışımı yastıkçıklar olduğunu, anüsten kalın barsağa geçişi sınırlayan çizgini, dışında olanlara dış, içinde olanlara iç hemoroid adı verildiği bilgisini veren Keskin,“Ikınma, ayakta durma, ağır kaldırma gibi sebeplerle bu yastıkçıklar kanla dolar ve çogunlukla büyük abdest yapma sırasında verilen küçük hasarlar, kanamaya neden olur.

Sürekli kabızlık, ıkınma süresinin uzaması, karın içi basıncını artıran sebepler ( ağır kaldırma, gebelik gibi ) dokuların aşağı doğru sarkmasına, kanlanmanın artmasına ve hemoroid dokusunun bozulmasına neden olur” diye konuştu.

İç hemoroidlerin kanamaya sebep olduklarını, dokunun aşağıya doğru sarktığını, ancak ağrı yapmadıklarına dikkat çeken Keskin, bunların 4 derecede değerlendirildiğini söyledi. Keskin, şunları kaydetti:” Birinci derece, sadece kanama yapar, İkinci derece, kanar, ıkınmayla dışarı sarkar, kendiliğinden geri girer, üçüncü derece, kanar, dışarı sarkar elle içeri itilebilir, dördüncü derece kanar, dışarı çıkan şişlik, elle de içeri itilemez”

Dış hemoroidlerin, anüs derisi altında giderek genişlediğini ve deri çıkıntısı oluşturduğunu belirten Keskin, bunların kanamaya neden olduklarını ancak içerisinde pıhtı nedeniyle tıkanıklık olmuşsa ağrı yaptıklarını bildirdi.

Hemoroid bulgularının belirgin olduğunu, ancak bu bölgede görülen başka hastalıkların benzer belirtileri nedeniyle, hemoroid sanılarak, tanıda yanılınmaması gerektiği üzerinde duran Keskin,“Örneğin, dışkılama sonrası ağrı anal fissürde, kanala karışık dışkılama barsak tümörlerinde, sürekli ıslaklık bazı cilt hastalıklarında da görülebilir ve bu örnekler çoğaltılabilir. Bu yanılgıyı, yapılacak endoskopik incelemeler ve çekilecek filmler önleyebilir” dedi.

İlerlemiş hemoroidlerin tedavisinin cerrahi olduğunu ifade eden Keskin, birinci ve ikinci derece hemoroidlerde görülen kanama için ilaç tedavisinin uygulanabileceğini söyledi. Keskin, özellikle lifli gıdalar tüketilmesini, ıkınmadan kaçınılmasını, egzersiz yapılmasını ve bol sıvı tüketimini önerdi.

Hemoroidin çıkarılmasının üçüncü ve dördüncü derece hemoroidlere uygulandığını açıklayan Keskin, bu ameliyat için lazer, bistüri, makas, koter, ligasure ile kesmek gibi birçok değişik yöntemin kullanıldığını, damarın yatağından çıkarıldıktan sonra dikiş ile burasının kapatıldığını söyledi.

Hemoroid ameliyatlarının, lokal anestezi, genel anestezi ya da belden iğne yapılarak spinal anestezi ile uygulanabildiğini kaydeden Keskin,“Ameliyatın süresi oldukça kısadır ve genel anestezi ile yapılsa bile, hasta aynı gün evine yollanarak, günübirlik cerrahi şeklinde yaygın olarak uygulanmaktadır. Ameliyat sonrası uygun ağrı kesiciler ve yumuşatıcı önlemlerle ameliyat sonrası sıkıntılar azaltılabilmektedir” dedi.


 

20.10.2010 - 2615Siz de Görüşünüzü Yazın
Bu kısma sadece yorumlar yazılabilir.Soru sormak istiyorsanız buraya tıklayın.
Adınız Soyadınız:          Email Adresiniz:
Yorumunuz:
 
Resim kontrol
İlgili Diğer Yazılar
Aşırı Kilonuz Varsa Şeker Hastası Olabilirsiniz
Aşırı Kilonuz Varsa Şeker Hastası Olabilirsiniz
Aşırı Stres Hormon Dengesini Bozuyor
Aşırı Stres Hormon Dengesini Bozuyor
Bitkilerin Yardımıyla Sigaraya
Bitkilerin Yardımıyla Sigaraya 'Elveda' Deyin
Et Tüketen Kilolu Erkeklerde "Gut" Tehlikesi
Et Tüketen Kilolu Erkeklerde "Gut" Tehlikesi
Türkiye
Türkiye'de Her 6-7 Kişiden Biri Böbrek Hastası
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞFacebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİTüm HaberlerSağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİTüm Foto Galeriler
Ömrünüze ömür katıyor!
Ömrünüze ömür katıyor!
Dereotunun Mucize Faydaları
Dereotunun Mucize Faydaları
Kadınları tahrik eden 4 nokta!
Kadınları tahrik eden 4 nokta!
Şifa saçan besinler
Şifa saçan besinler

SAĞLIK VİDEOLARITüm Videolar
Sağlık VideoKepçe Kulak Ameliyatı İçin En Uygun ZamanKepçe Kulak Ameliyatı İçin En Uygun ZamanSağlık VideoKatarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz GerekenlerKatarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık VideoHipertansiyon Hakkında Bilinmeyenler!Hipertansiyon Hakkında Bilinmeyenler!Sağlık VideoDiş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?

 

[Hata Bildir]

 

 

 

TWITTER'DA
TAKİP ET
twitter.com/Hastanecomtr