Kalp Krizi Sonra Cinsel Yaşam!

Kalp hastalarının, cinsel ilişki sırasında kalp krizi geçirebilecekleri endişesi taşımaları için pek neden yok.

Kalp Krizi Sonra Cinsel Yaşam!

Harvard Tıp Fakültesinde 858 erkek ve kadın arasında yapılan bir araştırmada,daha önce bir kalp krizi geçirmiş olanlar da dahi, cinsel ilişkinin bir yeni krize neden olma ihtimali milyonda iki olarak bulundu.

Kalp hastası erkek veya kadınların,özellikle bir kalp krizi veya by-pass ameliyatı sonrası bazı cinsel sorunlar yaşadıkları bilinmektedir. Bunun nedenleri,damar sorunları,psikolojik sorunlar veya kullanılan ilaçlar olabilir.

Cinsel ilişkinin diğer bedensel faaliyetlerden daha riskli olduğu sanılır ancak bu yönde kanıt yoktur.Kalp krizi geçirmek veya kalp ameliyatı olmak cinsel hayatın sonu olmamalıdır.Tam tersine böyle yapmanınm yaratacağı stres kalp için daha zararlıdır.

Bir süre masturbasyon denenebilir ve bu sayede hem cinsel istek ve zevklerin devam ettiği hem de zararı olmadığı görülür. Kalp sorunları sonrası cinsel ilişkilerin başlangıçta, tanıdık kişilerle,yavaş ve sakin bir şekilde yaşanması uygun olacaktır.

Eğer kesin kısıtlayıcı fiziksel nedenler var ise,birleşme dışı cinsel ilişki türlerinin de olduğu hatırlanmalıdır.Sertleşme sorunu yaşayanlar için de çok etkili ve güvenli ilaçlar olduğu unutulmamalıdır.Doktor önerileri ile kullanıldığında bu ilaçlar zararsızdır.

Araştırma sonuçlarına gelince.Her ne kadar bir cinsel ilişkiden sonraki iki saat içerisinde kalp krizi geçirme riski iki kat artsa da, herhangi bir 2 saatlik aralıkta kriz ihtimali milyonda bir olduğundan,cinsel hayatlarına devam etmek isteyen kalp hastalarının seksten uzak durmaları için bir neden yok. Daha da ilginç olanı,önceden kalp hastalığı olanlarla tamamen sağlıklı olanlar arasında bir fark bulunamamış. Cinsel ilişkiden sonra iki saat geçmiş ise, endişelenmeye hiç gerek yok.

Aynı araştırmacılara göre, düzenli olarak kondüsyon egzersizleri yapan kalp hastaları için cinsel aktivite hiçbir risk taşımıyor. Hergün, hafif yokuş yukarı 30 dakika yürüyüş yapmak, seks sırasında sorun yaşama ihtimalini neredeyse yok ediyor.

Bunun yerine çok hafif düz koşular veya bisiklet de aynı faydayı sağlar.

Otuz dakikalık tek çalışma yerine, üç kez on dakikalık spor da yapabilirsiniz.Kondüsyon çalışan hastalarda kaslar kandaki oksijeni daha kolay alabilecek ve bu sayede seks sırasında kalbiniz fazla çalışmak zorunda kalmayacaktır.Ancak, bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışmayı unutmayınız!

Cinsel ilişkinin kalp üzerindeki etkisi,iki kat merdiven çıkmakla aynıdır.Bir başka çalışmada, bu kez, 6000 kalpten ölüm nedenine bakılmış ve bunlardan sadece %1’inin seks ile ilişkili olduğu görülmüştür. Daha ilginç olan ise,ölümlerin büyük çoğunluğunun evlilik dışı ilişki sırasında veya ağır yemek veya içki alımı sonrasında olmasıdır.

Bu çalışmalar Türkiye’deki milyonlarca kalp damar hastası için güven tazeleyen sonuçlar gösteriyor.Genellikle kalp hastaları seks yaparken nabız hızlanmasının kalpleri üzerinde aşırı yük yaratacağını düşünürler ve doktorlar da bu konuda yeterli güvence vermekten kaçınırlar.

Aslında kalp hastalarının kaç yıl yaşayacakları yanında hayat kalitelerinin nasıl olacağı konusunda da merak ettikleri çok şey vardır.Bu ve benzeri araştırmalar bu sorulara cevap vermektedir.

Dr. Metin Okucu

23.2.2011 - 5518

İlgili Diğer Yazılar
Doğurganlık Potansiyeli Nasıl Korunur?
Doğurganlık Potansiyeli Nasıl Korunur?
Cinsel Hayatı Canlandıracak Öneriler
Cinsel Hayatı Canlandıracak Öneriler
Dünya Tarihine Geçmiş 9 Cinsel Rekor
Dünya Tarihine Geçmiş 9 Cinsel Rekor
Cinsel Gücü Arttıran Yiyecekler
Cinsel Gücü Arttıran Yiyecekler
10 Adımda Cinsel Hayatınız Canlansın
10 Adımda Cinsel Hayatınız Canlansın
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]