Lenfoma Hastalığı Arttı

Dr. Taner Babacan, lenf bezleri kanserine dünyada günlük ortalama bin kişinin yakalandığını söyledi.

Lenfoma Hastalığı Arttı
Yozgat Devlet Hastanesi Onkoloji Uzmanı Dr. Taner Babacan, lenf bezleri kanseri (lenfoma) hastalığının çok fazla çeşitlilik gösteren kanser çeşitlerinden biri olduğunu belirterek, dünyada günlük ortalama bin kişinin bu hastalığa yakalandığını söyledi.

DÜNYA LENFOMA GÜNÜ

Dr. Taner Babacan, yaptığı açıklamada, 15 Eylül'ün Dünya Lenfoma Günü olarak kutlandığını belirterek, lenfomanın lenf sisteminden kaynaklanan kanserlerin ortak adı olduğunu ifade etti. Dr. Babacan, "Lenfoma çok çeşitli alt tiplerden oluşan, çok farklı davranış özellikleri gösterebilen bir hastalık grubudur. Bir çoğunda doğru tanı ve güncel tedavi uygulamaları ile sağlıklı ve uzun süreli yaşam şansı mevcuttur. Lenfoma, hem çocuklarda hem de erişkinlerde görülebilir. Bağışıklık sistemini zayıflatan durumlar, bazı kimyasal maddelere (böcek öldürücü ilaçlar) maruz kalmak, belirli bazı virüslerden kaynaklanan hastalıklar lenfomaya yol açabilen risk faktörleri arasında yer almaktadır. Dünyada her yıl 360 binden fazla insanın lenfomaya yakalandığı, her gün ortalama 1.000 kişiye lenfoma teşhisi konulduğu bilinmektedir. Erken teşhis ile tedavisi mümkün bir hastalık olduğu halde geç kalınırsa 6 ay içinde ölümcül hale dönüşebilmektedir. " dedi.

Dr. Babacan lenfomanın belirtilerini şöyle sıraladı:

"Ağrısız Bezeler: En sık görülen belirti ağrısız bezelerdir. Lenf bezlerinden oluşan, ağrısız, genellikle çapı 1 santimden büyük düğüm şeklinde şişliklerdir.
Sebebi bilinmeyen ateş: Ortada hiçbir sebep yokken vücut sıcaklığının 38°C'nin üzerinde olması. Gece yatarken giyilen giysilerin ve çarşafların ıslanmasına neden olacak kadar şiddetli gece terlemesi. 6 ay içerisinde vücut ağırlığının yüzde 10'undan fazlasının kaybolması.
Sürekli yorgunluk: Şiddetli ve devamlı halsizlik veya yorgunluk hali.
Bu belirtileri görürseniz, doktorunuza danışın. Ancak unutmayın, bu işaretlerin hiçbiri lenfomaya özgü değildir, pek çok başka hastalıkta da benzer belirtiler görülebilmektedir. Tanıyı sadece hekim kesinleştirebilir. "

14.9.2015 - 18760

İlgili Diğer Yazılar
Küçük Esma Sokakta Yüzünü Kapatmadan Gezmek İstiyor
Küçük Esma Sokakta Yüzünü Kapatmadan Gezmek İstiyor
Mantar Dna
Mantar Dna'sında Yeni Antibiyotik Üretim Potansiyeli Keşfedildi
Anne Karnında Beyni Gelişmeyen Eva Bebek, Organlarıyla Hayat Kurtardı
Anne Karnında Beyni Gelişmeyen Eva Bebek, Organlarıyla Hayat Kurtardı
Böbrek Nakli Yapılan Hasta, 10 Yıl Sonra Kana Kana Su İçti
Böbrek Nakli Yapılan Hasta, 10 Yıl Sonra Kana Kana Su İçti
Suriyeli Minik Ayşe
Suriyeli Minik Ayşe'nin Sağlığına Kavuşmak İstiyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]