Prostat İltihabı Nasıl Oluşuyor?

Prostat İltihabı Nasıl Oluşuyor?

Prostatit'in kelime anlamı prostat bezinin iltihaplanmasıdır. Prostatit hastalığı genellikle bakteri kaynaklı bir enfeksiyondan ileri gelir ve 4 farklı türü vardır

Akut bakteriyel prostatit, bakterilerin idrar yolundan prostata geçmesinden kaynaklanır. Birden gelişen ateş, titreme, kas eklem ağrıları ve yorgunluk ile başlar. Bunlardan başka penis kökünün çevresinde, haya kesesinde ve bel bölgesinde ağrı, bağırsaklarda şişkinlik meydana gelebilir.

Prostatın şişmesi arttıkça idrara çıkma zorluğu gelişir ve idrar akıntısı zayıflar. Hiç idrara çıkılamaması halinde acil tıbbi müdahale gereklidir, çünkü muhtemelen prostat o kadar şişmiştir ki idrar akıntısını tamamen engellemektedir.

Akut bakteriyel prostatınız olduğunu düşünüyorsanız bir an önce doktorunuza başvurunuz. Doktorunuz prostatınızı muayene ettikten sonra idrar örneği alacaktır. Tanı, idrarda veya prostat salgılarında sayısız bakteri ve akyuvar hücresi bulunmasıyla doğrulanabilir.

Kendinizi daha iyi hissetseniz bile, enfeksiyonunuzun nüksetmemesi için ilaçlarınızı doktorun verdiği süre ve dozda kullanmanız gerekir. Ayrıca sıcak banyo rahatlatıcı bir etki sağlar. Bakterileri vücudunuzdan atmak için bol miktarda sıvı tüketmeniz de çok önemlidir.

Kronik Bakteriyel Prostatit

Kronik bakteriyel prostatit de bakteri kaynaklı bir rahatsızlıktır. Kronik bakteriyel prostatit prostatı büyümüş yaşlı erkeklerde daha yaygın görülür ve akut bakteriyel prostatit nöbetini takiben ortaya çıkabilir. Ancak akut şeklin aksine kronik bakteriyel prostatit, sinsice başlayabilip haftalarca ya da aylarca devam edebilen, hemen göze çarpmayan, düşük dereceli bir enfeksiyondur.

Genellikle etkilenmiş bir erkeğin ateşi olmaz ama aniden idrara çıkma isteği, sık idrara çıkma, idrar yaparken ağrı hissetme veya gece idrara çıkma gibi, aralıklarla meydana gelen idrar belirtilerinin rahatsızlığını duyar. Bazı erkeklerde bel ağrısı, bağırsak ağrısı ya da haya kesesinin arkasında ağırlık hissi olur.

Bazılarında boşalmadan sonra ağrı olur; bazılarında da menide biraz kan olur. Bu belirtiler azalıp artabilir ancak hemen göze çarpmadıkları için çoğu erkek hasta olduğunun farkına varmaz.

Eğer kronik bakteriyel prostatitiniz olduğunu düşünüyorsanız bir an önce doktorunuza başvurunuz. Doktorunuz prostatınızı muayene edip, idrarınızda ve prostat salgılarınızda bakteri ve akyuvar hücreleri olup olmadığını kontrol edecektir. Rahatsızlığı hafifletmek için sıcak banyo almanız da tavsiye edilebilir.

Bakteriyel Olmayan Prostatit

Bakteriyel olmayan prostatit, prostatitin en sık görülen şeklidir. Belirtileri kronik bakteriyel prostatitin belirtilerine benzer ancak bakteriyel olmayan prostatit de bakteri yoktur.
Doktorunuz bakteri bulunması ihtimaline karşı size antibiyotik verebilir.

Bununla birlikte, çoğunlukla bakteri olmadığı için antibiyotikler, belirtileri azaltmakta başarısız olurlar. Esas olarak amaç sizin kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamaktır. Bu amaçla sıcak banyo almak veya doktorunuz tarafından yapılacak prostat masajı ile ya da sık sık cinsel boşalma yoluyla prostatınızın salgılarının boşaltılması faydalıdır.

Prostatodini

Prostatodini,‘’prostatta ağrı’’ anlamına gelmektedir. Prostatta ağrı olması bu hastalığın başlıca belirtisidir. Prostatodini genellikle depresyon, anksiyete (iç sıkıntısı) veya cinsel işlevsizlikle birlikte görülen inatçı bir hastalıktır. İdrar akıntısı ise kesik kesik ya da az akıntı şeklinde, aniden idrara çıkma isteği (çok az idrar yapılabilmesine rağmen) ve sık idrara çıkma (çok az miktarda olsa dahi) şeklinde anormal olabilir.

Prostatodini her yaşta olabilmesine rağmen, en çok genç ve orta yaşlı erkeklerde görülür.
Prostatodini doktorları hayrete düşüren bir hastalıktır, çünkü muayene edildiğinde prostat normal, idrar enfeksiyonsuz görünmekte ve prostat salgılarında akyuvar hücreleri bulunmamaktadır.
 

23.08.2011 - 9796Siz de Görüşünüzü Yazın
Bu kısma sadece yorumlar yazılabilir.Soru sormak istiyorsanız buraya tıklayın.
Adınız Soyadınız:          Email Adresiniz:
Yorumunuz:
 
Resim kontrol
İlgili Diğer Yazılar
Kadınlar meme kanserine karşı balon uçurdu
Kadınlar meme kanserine karşı balon uçurdu
Bir adım at, senin bu hayat!
Bir adım at, senin bu hayat!
Anneniz veya kardeşinizde meme kanseri varsa dikkat!
Anneniz veya kardeşinizde meme kanseri varsa dikkat!
Klima ve Pencereyi Aynı Anda Açmak Yüz Felci Yapıyor
Klima ve Pencereyi Aynı Anda Açmak Yüz Felci Yapıyor
Kanserden Meme Kaybı Tarih Oluyor
Kanserden Meme Kaybı Tarih Oluyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞFacebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİTüm HaberlerSağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİTüm Foto Galeriler
Cinsel hayatı olumsuz etkiliyor!
Cinsel hayatı olumsuz etkiliyor!
Meme kanserinden korunmanın yolları
Meme kanserinden korunmanın yolları
Yeni sanal hastalık: FOMO
Yeni sanal hastalık: FOMO
Bu yiyecekler kilo aldırıyor!
Bu yiyecekler kilo aldırıyor!

SAĞLIK VİDEOLARITüm Videolar
Sağlık VideoYemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat!Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat!Sağlık VideoYeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanmalıdır?Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanmalıdır?
Sağlık VideoVejetaryenlik Nedir? Varsa Faydaları Nelerdir?Vejetaryenlik Nedir? Varsa Faydaları Nelerdir?Sağlık VideoSıvı Alımının Zayıflama Üzerine Etkisi Nedir?Sıvı Alımının Zayıflama Üzerine Etkisi Nedir?

 

[Hata Bildir]

 

 

 

TWITTER'DA
TAKİP ET
twitter.com/Hastanecomtr