Siğiller

Siğiller hakkındaki bütün bilmek istedikleriniz.

Siğiller

Siğiller Neden Oluşur?

Siğilin etkeni, insan papilloma virüsü (HPV) denilen ve şimdiye kadar 77 farklı tipi tespit edilen bir virüstür. Virüsün bazı tipleri onkogenik yani kanser yapıcı potansiyele sahiptir.

En Sık Hangi Yaşlarda Görülür?

Siğiller en çok 10–20 yaşlar arasında görülür. Bu yaşlardaki kişilerin yaklaşık olarak %10'unda siğil bulunur.

Başka Hastalık Belirtisi Olabilir mi?

Eğer genital bölge dışında yerleşen siğiller çok fazla sayıda veya yaygın değillerse başka bir hastalığın göstergesi değildir. Vücudun her tarafına yayılmış ve tedaviye rağmen çok kolay nüks ediyorsa, vücudun bağışık sisteminin zayıf olduğunu gösterir. Bu durumlarda AIDS gibi bağışık sistemini zayıflatan hastalıklar açısından hasta incelenmelidir. Kadınlarda genital alanda yerleşen siğiller %90 oranında ileride rahim ağzı kanseri yapacakları için mutlaka hem tedavi edilmeli hem de 6 ayda bir jinekolog tarafından takip edilmelidirler.

Ağrı Yapar mı?

Özellikle basınca maruz kalan alanlarda yerleşen siğiller, yani ayak tabanı, tırnak çevresi ve büklüm yerlerindeki siğiller ağrı yapabilir. Bu sebeple ayak tabanına yerleşen siğiller nasırla çok karıştırılır. Oysa siğiller yandan basmakla, nasırlar üzerine basmakla ağrılıdırlar.

Zararı Ne?

Siğillerin en kötü zararı kadınlarda ve genital bölgede yerleşenlerde görülür. Buradaki siğiller eğer tedavi edilmezlerse %90 oranda rahim ağzı kanserine neden olurlar. Ayrıca görüntü itibarıyla kozmetik bir probleme neden olurlar ve kişinin sosyal yaşamını olumsuz yönde etkiler.

Bulaşıcı mı?

Siğillerin bulaşıcı özelliği yüzyılımızın başında kanıtlanmıştır. Bulaşmada travmanın katkısı vardır. Siğiller, genellikle basınca uğrayan veya kaşınan yerlerde ortaya çıkarlar. Virüsler sağlam deriyi kolayca geçemezler. Eğer deride hasar, çizik, harabiyet varsa yerleşirler. Aşırı manikür ve tırnak yemek tırnak çevresine siğilin yerleşmesini kolaylaştırır. Ayak tabanında yerleşen siğiller ise en çok banyo zemini ve banyo malzemeleri ile spor malzemelerinden bulaşır.

Zührevi bir hastalık olarak kabul edilen genital siğiller ise daha çok cinsel ilişki ile bulaşır. Tek bir cinsel temas ile siğilin bulaşma şansı ise en az %50'dir.

Kalıtımın, Gebeliğin ve Stresin Etkisi Var mı?

Kalıtımın direkt bir etkisi olmamakla beraber, eğer kalıtsal olarak geçen ve bağışıklık sistemini etkileyen bir hastalık varsa kişi siğile kolay yakalanabilir.

  • Sık nüksler gözlenebilir.
  • Gebelik siğile yakalanmayı kolaylaştıran fizyolojik bir durumdur.
  • Stres, sıkıntı, depresyon gibi psikolojik faktörler siğile zemin hazırlayan etkenlerdir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavinin amacı siğili uzaklaştırmak ve yok etmektir. Farklı tedavi yöntemlerinin hiç birinin % 100 başarı şansı yoktur. Tedavi sonucunu etkileyen en önemli iki faktör:

1. İşlemin doğru bir şekilde uygulanması,

2. İşlem sırasında hastanın virüse karşı sahip olduğu bağışıklık derecesi önemlidir.

Tedavide; asit salisilik, laktik asit, 5-Fluorourasil içeren solüsyonlar, koterizasyon, kriyoterapi (sıvı azot tedavisi), lazer, podofilin, podofilotoksin, bleomisin, psikoterapi gibi yöntemler kullanılır.

Tedaviden Sonra Tekrar Edebilir mi?

Tedavi ile sadece görünen siğilleri yok ederiz. Fakat yapılan çalışmalar, siğilin çevresindeki 2 cm' lik sağlam alanda virüsün varlığını göstermiştir. Muhtemelen tedavi sonrası nüksler de bu yerlerde bulunan virüslerden kaynaklanmaktadır. Tedavi sonrası tekrarlama olasılığı %30 civarındadır. Eğer tedavi sonrası ilk 6 ayda tekrarlama yoksa nüks olasılığı azaldı demektir.

Siğil Önlenebilir mi?

Burada önemli olan genital siğillerin bulaşmasını önlemektir. En büyük bulaşma yolu cinsel ilişki olduğu için, tek eşlilik en iyi ve en kolay çözüm yoludur. Prezervatif kullanımı da bir başka kısmi çaredir. Prezervatif tam bir koruyucu değildir.

Diğer bölgelerde yerleşen siğillerden temizlik ve hijyen koşullarına dikkat edilerek korunulabilinir.   

14.04.2008 - 683

Siğiller Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Feride dedi ki;
iki elimde de siğiller var.tam 11 tane.eczaneden solüsyon aldım 1 ay boyunca sürdüm geçmediler.ne yapabilirim?
06.07.2010

Gizli Kişi dedi ki;
çok merak ediyrm siğiller sadece cinsel yollamı bulaşıo hiçbişeklde cinsel temasım olmadan bana bulaşmış ve tedirginim bilgilendirirmisiniz
07.12.2009

Ramazan Uymaz dedi ki;
sıgılın kesın kanser yaptıgı tam olarak kanıtlanmısmı benım kolumdakı dırsegımde 10 yasından bellı var sıgıl buyuklugu bır bucuk santım cıvarında bunu kestısem yıne cıkarmı yoksa oyle kalsınmmı bana zararı yok ustune baztıgımda acı verıyofazla deyıl bana negıbıonerı suna bılırsınız tesekurler
05.01.2009

Firat Ates dedi ki;
bu nasil makale bu nasil sacmalik virusun 77 degil yuzun uzerinde tip i var ayrica bu virus ile enfekte olan kadinlarin yuzde doksan dokuzunun kanser olacagi gibi bir sacmalik hic biryerde yazmadigi gibi hicbir uzmanda bu yonde bir aciklama yapmiyor. bu sigillerin bazilari kanser etkeni olurken pek cogu bu etkiye sahip degildir. elbette ihmal etmemem kontrol olmak gerekir ama genital sigili olan kisilerin yuzde doksanin kanser olacagi sacma ve yanlis bir aciklamadir
04.01.2009

İlgili Diğer Yazılar
El Morarması Raynaud Hastalığının Habercisi Olabilir
El Morarması Raynaud Hastalığının Habercisi Olabilir
HPV (Human Papilloma Virus )
HPV (Human Papilloma Virus )
Pürüzsüz Bir Cildin Keyfini Çıkarın
Pürüzsüz Bir Cildin Keyfini Çıkarın
Bu Cilt Hastalığı Öldürüyor!
Bu Cilt Hastalığı Öldürüyor!
Tüp Bebek Uygulamalarına Yasal Sınırlama Geliyor!
Tüp Bebek Uygulamalarına Yasal Sınırlama Geliyor!
Konuyla İlgili Sorular
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]