Taşikardi Tedavisi İçin Kullandığım İlaç Yan Etki Yapabilir mi?

Merhaba, ben geçen yıl çarpıntı vs. şikayetler nedeniyle kardiyolojiye gittim ancak taşikardi haricinde tetkikler normal çıktı ve onun içinde şimdilik ilaca gerek duyulacak boyutta olmadığı söylendi. Daha sonra psikiyatriye gidip rahatsızlıklarımı dile getirdiğimde bana cipralex 10 mg verildi ancak ben ilacı temin edene kadar şikayetlerim azalarak kaybolduğundan içmemiştim. Bu aralar yine iç sıkıntısı, çarpıntı gibi şikayetlerim olunca bugün işyerinde yarısını içtim ama yaklaşık 2 saat sonra çok kötü oldum. Elim ayağım güçsüzleşti ve soğudu sanki bayılacakmış gibi oldum tansiyonumu ölçtürdüm normaldi ama nabız 89’ du. Yaklaşık 1-1,5 saat bu durum devam etti. İlaçtan olabileceğini düşündüm. Bu tür rahatsızlık yapar mı? İlginiz için şimdiden teşekkür ediyorum.

Uzm.Dr. Orhan Coşkun Cevabı:

Şikâyetlerinizin nedeni cipralex olabilir. İlk alındığı zaman bu tür şikâyetler yapabilir. Çarpıntı kalp hızının yüksek olması (taşikardi) veya ritim problemi (düzensiz atması) olmasından dolayı olabilir. Kalp hızının>100/dakika olmasına taşikardi denilir. Taşikardilerin birçok nedeni ve nedene yönelik tedavi şekilleri vardır. Taşikardi sinirlendiğimiz, heyecanlandığımız zaman, egzersiz yaptığımız zaman, enfeksiyon durumlarında ateşle beraber, kansızlık durumunda görülebilir bir durum olmakla beraber bazen kalp ileti sistemindeki bozukluklar nedeniylede olabilir ve hastalarda çok ciddi yakınmalara da neden olabilir. Bu şikâyetler gelip geçici olabilir ve çarpıntınız olmadığı dönemde yapılan tetkikleriniz normal bulunabilir. Şikâyetleriniz olduğu bir esnada tetkiklerinizin yapılması (EKG, tiroid hormonları, hemogram vs) veya ritm holteri denilen bir cihaz takılarak gün içinde şikâyetleriniz olduğu anlar kaydedilebilir. Bir kardiyolog tarafından görülmenizde fayda var. Tüm bu araştırmalar sonucunda kalple ilgili bir probleminiz saptanmazsa şikâyetlerinizin psikolojik olduğu düşünülür. Tedavide öncelikle böyle bir durum olduğunda bunun kalple ilgili olduğuna senin inanman ve kendinin bu sorunun üstesinden gelmen gerekir. Ayrıca başka bir psikiyatristten de yardım alabilirsin. Geçmiş olsun.

Bu cevap sizi memnun etti mi?

    

İlgili Diğer Sorular
Soruyla İlgili Yazılar
Kalbinden 6 santimetrelik kitle çıktı
Kalbinden 6 santimetrelik kitle çıktı
Her 5 kişiden ikisi kalpten hayatını kaybediyor
Her 5 kişiden ikisi kalpten hayatını kaybediyor
Kalp sağlığına dikkat!
Kalp sağlığına dikkat!
Kalp ve damar sağlığınız için dans edin
Kalp ve damar sağlığınız için dans edin
Ağır spor yapmak kalp krizini tetikliyor
Ağır spor yapmak kalp krizini tetikliyor
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞFacebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİTüm HaberlerSağlık Haberleri Rss
Beden aklıyla zayıfla
Ruhsal bozukluğu önemseyin
Stres Alzheimer'a neden oluyor
Türklerin ölüm nedenleri
Uykusuzluk beyin hücrelerini öldürüyor
Gıda zehirlenmesine yol açıyor
Bitki değil uyuşturucu
Hızlı iyileşmenin formülü
Sağlığınızı bozuyor
Bağışıklık sistemini güçlendiriyor
Sık tuvalete gidiyorsanız dikkat!

FOTO GALERİTüm Foto Galeriler
Günde 2 Bardak Libidoyu Artırıyor!
Günde 2 Bardak Libidoyu Artırıyor!
Cinsel  isteksizliğe yol açıyor
Cinsel isteksizliğe yol açıyor
Cinsel hayatı olumsuz etkiliyor!
Cinsel hayatı olumsuz etkiliyor!
Meme kanserinden korunmanın yolları
Meme kanserinden korunmanın yolları

SAĞLIK VİDEOLARITüm Videolar
Sağlık VideoKepçe Kulak Ameliyatı İçin En Uygun ZamanKepçe Kulak Ameliyatı İçin En Uygun ZamanSağlık VideoKatarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz GerekenlerKatarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık VideoHipertansiyon Hakkında Bilinmeyenler!Hipertansiyon Hakkında Bilinmeyenler!Sağlık VideoDiş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?

 

[Hata Bildir]

 

 

 

TWITTER'DA
TAKİP ET
twitter.com/Hastanecomtr